Hollanda Başbakanı: Gazze'ye daha fazla insani yardıma ihtiyaç var - Son Dakika
Dünya

Hollanda Başbakanı: Gazze'ye daha fazla insani yardıma ihtiyaç var

Hollanda Başbakanı: Gazze\'ye daha fazla insani yardıma ihtiyaç var

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Gazze'ye insani yardımın başlamasının iyi bir gelişme olduğunu belirterek, ancak Gazze'nin temel ihtiyaç maddeleri ve yardımlar için sürdürülebilir bir insani yardım koridoruna acilen ihtiyaç duyduğunu söyledi. Rutte ayrıca İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesi ve insani yardımların Gazze'ye girmeye başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hollandalı kadının ölümü konusunda da açıklama yapan Rutte, Gazze'deki çatışmaların bölgesel tırmanışa yol açmaması gerektiğini vurguladı.

22.10.2023 23:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Hollanda'nın geçici hükümetinin Başbakanı Mark Rutte, Gazze'ye insani yardımın başlamasının iyi bir gelişme olduğunu belirterek, "Ancak çok daha fazlasına acilen ihtiyaç var. Gazze'nin gıda, su ve yakıt gibi temel ihtiyaç maddeleri ve yardımlar için sürdürülebilir bir insani yardım koridoruna ihtiyacı var." ifadesini kullandı.

Rutte, sosyal medyada hesabından, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesi ve insani yardımların Gazze'ye girmeye başlamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Netanyahu ile telefonla görüştüğünü aktaran Rutte, "Öncelikle kendisinden Gazze'de öldürülen Hollandalı kadın konusunun açıklığa kavuşturulmasına yardımcı olmasını istedim. Düşüncelerim, onun (Gazze'de öldürülen Hollandalı kadının) yakınlarıyla birlikte." paylaşımında bulundu.

Rutte, Refah Sınır Kapısı'nın geçici süreyle açılarak insani yardımların Gazze'ye girmeye başlamasından memnuniyet duyduğuna işaret ederek, "Gazze'nin gıda, su ve yakıt gibi temel ihtiyaç maddeleri ve yardımlar için sürdürülebilir bir insani yardım koridoruna ihtiyacı var." değerlendirmesini yaptı.

"Meşru müdafaa, orantılılıktan ayrılamaz"

İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu belirten Rutte, şunları kaydetti:

"Meşru müdafaa, orantılılıktan ayrılamaz ve insancıl savaş hukukuna uygun olmalıdır. İsrail, sivillerin Hamas'a karşı mücadelenin kurbanı olmasını önlemek için mümkün olan her şeyi yapmalıdır. Bölgesel tırmanıştan da her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Tüm bunlar aynı zamanda İsrail'in güç kullanımında itidalli olmasını gerektirmektedir."

"Filistin halkına yardım için çok daha fazlasına ihtiyaç var"

Rutte, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile de telefon görüşmeleri yaptığına değinerek, her iki cumhurbaşkanıyla da çatışmanın bölgesel olarak tırmanması konusundaki endişelerini paylaştığını aktardı.

Rutte, Sisi ve Macron'la yaptığı görüşmeye ilişkin, "Yardım malzemeleriyle bir ilk adım atıldı ancak Filistin halkına yardım için çok daha fazlasına ihtiyaç var. Güvenli bir insani yardım koridoru çağrısında bulunmanın yanı sıra Gazze'deki yabancıların bir an evvel evlerine dönmeleri ve rehinelerin serbest bırakılması için azami baskıyı sürdürme konusunda mutabık kaldık." açıklamasında bulundu.

Rutte, Tel Aviv'i ziyaret edecek

Kamu yayıncısı NOS'un hükümet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Rutte, yarın İsrail'in başkenti Tel Aviv'e günübirlik bir ziyaret yaparak Netenyahu ile bir araya gelecek.

Rutte, daha sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşecek.

Gazze'de öldürülen Hollandalı El-Aşkar

NOS'taki haberde, İsrail'in dün Gazze'ye yönelik saldırılarında, Hollanda vatandaşı 33 yaşındaki İslam El-Aşkar isimli kadının hayatını kaybettiği belirtildi.

Haberde, El-Aşkar'ın, eşi ve 4 çocuğuyla çatışmaların başlamasından iki hafta önce aile ziyareti için Gazze'de bulunduğu ve daha sonra geri dönemediği bilgisine yer verildi.

Hollanda'nın Utrecht şehri yakınlarındaki Doorn kasabasında yaşayan ailenin diğer üyelerinin Gazze'de bulunduğu ve sosyal medya hesaplarında Gazze'de yıkıma ilişkin paylaşımda bulundukları aktarıldı.

Haberde, İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı'nda bulunan çarşıyı bombaladığı, saldırıda ölü ve yaralıların olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Hollanda Başbakanı: Gazze'ye daha fazla insani yardıma ihtiyaç var - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çanakkale'de 14 kaçak göçmen kurtarıldı, 1 kişi yakalandı
  21:28 Çanakkale'de 14 kaçak göçmen kurtarıldı, 1 kişi yakalandı

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk karasularına geri itilen 14 kaçak göçmen kurtarılırken, ülkeyi yasadışı yollarla terk etmeye çalışan 1 kişi de yakalandı. Sahil Güvenlik ekipleri, Ayvacık ilçesi açıklarında lastik bot içinde kaçak göçmenler olduğu bilgisi üzerine harekete geçti. 7'si çocuk olan 14 kaçak göçmen kurtarıldı ve işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

 • İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi
  21:24 İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi

  İsrail ordusu, İran'dan gelen insansız hava aracı ve füze saldırılarına karşı kullanılan Demir Kubbe hava savunma sistemini basın mensuplarına sergiledi. Sistem, Gazze Şeridi yakınlarındaki Sderot kentinde hazır bekliyor. İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail'in bu saldırılara karşı ABD ve diğer ülkelerle işbirliği yaptığını belirtti. Demir Kubbe, 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA saldırılarını önlemek için kullanılıyor.

 • Hırvatistan'da Hiçbir Parti Tek Başına Hükümeti Kuracak Çoğunluğa Ulaşamıyor
  21:17 Hırvatistan'da Hiçbir Parti Tek Başına Hükümeti Kuracak Çoğunluğa Ulaşamıyor

  Hırvatistan'da gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde sandık çıkış anketlerine göre hiçbir parti tek başına hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamıyor. Anket sonuçlarına göre, HDZ 58, SDP 44, DP 13, Moemo! 11, Most 9, IDS 2, NPS 2 ve Fokus 1 sandalye kazanması bekleniyor. HDZ'nin oy kaybına uğramasında Cumhurbaşkanı Milanovic'in sert eleştirileri ve SDP'ye verdiği destek etkili oldu. Resmi sonuçların beklenmesi gerektiği belirtiliyor.

 • Afrin'de Ezidiler Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı
  21:09 Afrin'de Ezidiler Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı

  Suriye'nin kuzeyinde, Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin'de Ezidiler, Rumi takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününün kutsallığına inandıkları 'Kırmızı Çarşamba Bayramı' dolayısıyla etkinlikler düzenledi. Ezidiler, hayatını kaybeden aile fertlerinin mezarlarını ziyaret ederek başlayan kutlamalarda, yöresel kıyafetlerle halk oyunları oynadı. Etkinliklere bölgenin ileri gelenleri, aşiret temsilcileri ve Suriye Milli Ordusu komutanları da katıldı.

 • Hizbullah'tan İsrail güçlerine dron ve füze saldırısı: 18 yaralı
  19:57 Hizbullah'tan İsrail güçlerine dron ve füze saldırısı: 18 yaralı

  Hizbullah, İsrail güçlerine düzenlediği dron ve füze saldırısında 14'ü asker toplam 18 kişiyi yaraladı. İsrail ordusu, saldırı sonucunda 6 askerin durumunun ağır olduğunu ve yaralıların Nahariya'daki Galilee Tıp Merkezine sevk edildiğini açıkladı.

 • Olimpiyat Meşalesi: Tarihi ve Sıra Dışı Taşıma Yöntemleri
  19:52 Olimpiyat Meşalesi: Tarihi ve Sıra Dışı Taşıma Yöntemleri

  Olimpiyat meşalesi, Nazilerin 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları'yla başlattığı bir geleneğe dayanmaktadır. Meşale, Yunanistan'dan ev sahibi ülkeye taşınarak oyunların sembolü haline gelmiştir. Meşale taşıma konsepti 1948 Londra Olimpiyatları'nda tekrarlanmış ve farklı taşıma yöntemleriyle ilgi çekmiştir. Kış ve Yaz Olimpiyatları'nda ise meşale, sıra dışı taşıma yöntemleriyle yolculuğuna devam etmiştir. Olimpiyat ateşi, yolculuk boyunca sık sık sönse de yedek ateş imdada yetişmektedir. Ev sahibi ülkenin olimpiyat stadyumuna giren ateş, farklı yöntemlerle yakılmaktadır.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'a başsağlığı mesajı
  19:37 Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'a başsağlığı mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın Pencap, Belucistan ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde meydana gelen sel felaketindeki can kayıplarından derin üzüntü duyduklarını belirterek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilediklerini ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı dileklerini ilettiklerini açıkladı.


Advertisement