İsrail, başta Kongo olmak üzere Gazzeli göçmleri kabul etmeleri için Afrika ülkeleri ile giz görüşme yapıyor - Son Dakika
Dünya

İsrail, başta Kongo olmak üzere Gazzeli göçmleri kabul etmeleri için Afrika ülkeleri ile giz görüşme yapıyor

İsrail, başta Kongo olmak üzere Gazzeli göçmleri kabul etmeleri için Afrika ülkeleri ile giz görüşme yapıyor

İsrailli yetkililer, Kongo ve diğer bazı Afrika ülkeleri ile Gazze'den göçmenleri kabul etme potansiyeli üzerine gizli görüşmeler gerçekleştirdi. İstihbarat Bakanı Gila Gamliel, Gazze sorununun sadece İsrail'in değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu belirterek, insani göçe destek çağrısında bulundu. Ancak, bu görüşler, Washington tarafından kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirildi.

03.01.2024 11:58  Güncelleme: 12:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İsrailli yetkililer, Kongo ve diğer bazı Afrika ülkeleri ile Gazze'den göçmenleri kabul etme potansiyeli üzerine gizli görüşmelerde bulundu. Güvenlik kabinesinden bir üst düzey kaynak, "Kongo, göçmenleri almaya istekli olacak ve diğerleriyle de görüşüyoruz" dedi.

Yerushalmi gazetesi, İstihbarat Bakanı Gila Gamliel'in dün Knesset'te şunları söylediğini aktardı: "Savaşın sonunda Hamas yönetimi çökecek, belediye otoriteleri olmayacak, sivil halk tamamen insani yardıma bağlı olacak. İş olmayacak ve Gazze'nin tarım alanlarının %60'ı güvenlik tampon bölgeleri haline gelecek." Eğitimin Gazze'de nefrete devam edeceğini ve İsrail'e yönelik yeni saldırıların sadece zaman meselesi olduğunu belirterek, "Gazze sorunu sadece bizim sorunumuz değil. Dünya, insani göçü desteklemelidir, çünkü benim bildiğim tek çözüm budur" dedi.

Dün, Washington, aşırı sağcı bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben Gvir'i, Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini savundukları için eleştirdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, "Bu söylem kışkırtıcı ve sorumsuzdur" dedi.

Son Dakika Dünya İsrail, başta Kongo olmak üzere Gazzeli göçmleri kabul etmeleri için Afrika ülkeleri ile giz görüşme yapıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • ABD'de iki küçük kızla otelde buluşmaya giden yaşlı adam, polisle girdiği çatışmada öldü
    23:16 ABD'de iki küçük kızla otelde buluşmaya giden yaşlı adam, polisle girdiği çatışmada öldü

    ABD'nin Washington eyaletinde, biri 7, diğeri 11 yaşında olan internetten tanıştığı 2 kız çocuğuyla otelde buluşma planı yaptığı belirtilen 67 yaşındaki kişiye polis baskın düzenledi. Odanın önünde yaşanan çatışmada şahıs vurularak öldürülürken, o anlar polisin vücut kamerasına yansıdı.

  • Türk Gölge Tiyatrosu Çin'de Tanıtıldı
    22:18 Türk Gölge Tiyatrosu Çin'de Tanıtıldı

    Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Trabzon Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Çin'de gösteriler, atölye çalışmaları ve sergi düzenledi. Pekin ve Guangcou şehirlerinde gerçekleştirilen etkinliklerde Karagöz ve Hacivat gösterileri yapıldı. Türk ve Çin gölge oyunu gelenekleri arasındaki benzerlikler ve ortak misyon vurgulandı. Ayrıca figür yapımı atölyesi ve Karagöz ve Hacivat sergisi düzenlendi.


Advertisement