Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İsrail Turizm Bakanı Suudi Arabistan'ı ziyaret etti - Son Dakika

İsrail Turizm Bakanı Suudi Arabistan'ı ziyaret etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Turizm Bakanı Haim Katz'ın Suudi Arabistan ziyaretini başka ziyaretlerin de takip edeceğini belirtti. Katz'ın ziyareti, Suudi Arabistan ile İsrail arasında normalleşme anlaşması için yapılan görüşmelerin ardından gerçekleşti. Suudi Arabistan'ın Filistin'e atadığı ilk büyükelçi de Filistin yönetimine resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

27.09.2023 - 20:05,

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Turizm Bakanı Haim Katz'ın Suudi Arabistan ziyaretini başka ziyaretlerin de takip edeceğini belirtti.

Netanyahu, haftalık kabine toplantısında yaptığı açıklamada, "Dün arkadaşımız Bakan Katz Suudi Arabistan'a gitti, yakında ek ziyaretler de olacak." dedi.

İsrailli Başbakan muhtemel ziyaretlere ilişkin daha fazla bilgi vermedi.

Suudi Arabistan makamları Bakan Katz'ın ziyaretine veya Netanyahu'nun söz ettiği ziyaretlere ilişkin henüz açıklama yapmadı.

İsrail Turizm Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, Katz'ın 27-28 Eylül'de gerçekleşecek Dünya Turizm Örgütü Konferansı için Suudi Arabistan'ın Riyad kentine gittiği kaydedilmişti. Katz'ın iki gün sürecek ziyaretinde özellikle Orta Doğu'dan mevkidaşlarıyla görüşmeler yapacağı belirtilmişti.

İsrail Turizm Bakanı'nın ziyareti, bu ülkeden Suudi Arabistan'a bakan düzeyindeki ilk ziyaret olarak kayıtlara geçti.

Suudi Arabistan-İsrail normalleşme görüşmeleri

İsrail ve Suudi Arabistan'ın şimdiye kadar bir diplomatik ilişkisi bulunmuyor. ABD yönetimi Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas ve Sudan ile İsrail arasında sağlanan normalleşme anlaşmalarında olduğu gibi Riyad ve Tel Aviv arasında da benzer anlaşma için arabuluculuk yürütüyor.

İsrailli Bakan'ın Suudi Arabistan'a ziyareti, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun iki ülke arasında normalleşme anlaşması için yapılan görüşmelere ilişkin verdikleri "olumlu mesajların" ardından gerçekleşti.

Bin Selman, yakın zamanda Fox televizyonuna verdiği röportajda, İsrail ile normalleşme anlaşmasına "her geçen gün daha da yaklaştıklarını" söylemişti. Netanyahu da Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu konuşmasında "Suudi Arabistan ile tarihi bir anlaşmanın eşiğinde olduklarını" dile getirmişti.

Suudi Arabistan'ın Filistin'e atadığı ilk büyükelçi Nayif Bender es-Sudeyri, bugün işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine gelerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a güven mektubunu sundu.

Büyükelçinin ziyareti, Suudi Arabistan'dan ilk defa resmi bir heyetin Filistin yönetimine gerçekleştirdiği resmi ziyaret olma özelliği taşıyordu.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya İsrail Turizm Bakanı Suudi Arabistan'ı ziyaret etti - Son Dakika


Advertisement