ABD'li komutandan Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatına tepki geldi - Son Dakika

ABD'li komutandan Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatına tepki geldi

24.11.2022 11:21

İstiklal'de 6 vatandaşımızın yaşamını yitirdiği terör saldırısının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlediği hava harekatı hakkında en sert açıklamayı kaydeden ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder, Türkiye'nin operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini doğrudan tehdit ettiğini öne sürdü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye'nin PKK/ YPG terör örgütüne yönelik Pençe-Kılıç Harekatı ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

"ABD ASKERİ PERSONELİNİN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR"

Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada Türkiye'nin Suriye'ye yönelik operasyonunun ABD askeri personelinin güvenliğini tehdit ettiği ve DEAŞ'la yıllardır süren savaşta tansiyonu artırdığı kaydedildi.

"IRAK'IN EGEMENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR"

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; "Savunma Bakanlığı, kuzey Suriye, Irak ve Türkiye'de gerilimi artıran eylemlerden büyük endişe duyuyor. Gerilimin bu şekilde tırmanması, DEAŞ'ın zayıflaması ve yenilmesi için yıllardır süren ilerlemede Küresel Koalisyon'u tehdit ediyor. Suriye'deki son hava saldırıları, yenmek için Suriye'de yerel ortaklarla birlikte çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti. Ayrıca, koordinasyonsuz askeri eylemler Irak'ın egemenliğini tehdit ediyor.

Bugüne kadar ki en sert açıklama! Pentagon'dan Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatına tepki
Pentagon Hava Kuvvetleri Komutanı Pat Ryder.

"DERHAL GERİLİMİ AZALTMAK GEREKİYOR"

DEAŞ'ı yenilgiye uğratma görevine odaklanmak ve DEAŞ'ı yenme misyonuna bağlı personelin güvenliğini sağlamak için derhal gerilimi azaltmak gerekiyor. Bu eylemler sonucunda Türkiye'de ve Suriye'de yaşanan sivil kayıplarını kınıyor, başsağlığı diliyoruz. Ayrıca, sivil altyapının kasıtlı olarak hedef alındığına dair haberler de bizi endişelendiriyor."

"BUGÜNE KADAR Kİ EN SERT TEPKİ"

Açıklamanın sonunda, ABD'nin Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini anladığı, Türkiye ve yerel ortaklarla ateşkes düzenlemeleri için görüşmeye devam edeceği kaydedildi. Reuters haber ajansı, açıklamanın ABD'nin bugüne kadar Türkiye'nin Suriye'deki operasyonuna yönelik en sert tepki olduğunu belirtti. PKK/YPG'nin de bağlı olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne destek veren ABD'nin kuzey Suriye'de yaklaşık 900 askeri bulunuyor.

YORUMLAR (3)
  • Tuna Ture: Yahu ne adamlar kendi ülkelerine bir saldırı oldumu neredeyse dünyaya savaş açanlar başka ülkenin topraklarında istedikleri gibi at koşturacahını sanıyorlar lan gerizekkalı ABD senin ataların bizim ülkemizin etrafında at koşturamadı sen kimsin de bizim ülkemizde veya etrafında at koşturmaya çalışıyorsun yok Yunanistan yok Suriye yok Filistin yok o yok bu çek elini artık yakamızdan bı rahat bırak Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Halil Erkmen: Sen YPG PYD silah ver Yunan adalarına. Üst kur. İkiz kuleler Afganistanı ırakta petrol için özgürlük çıglıklaeı at bizim yanı başımızda. Cirit atacak. Sende endişe duyacaksın. Bu saatten sonra. Reis. Kuş uçsa. Yanlış yapan öler Cevap Yaz 55 9 Yayından Kaldır
  • Kadem EKSİ: çek kaskerlerini oradan sınırımızı korumak için sizden izin mi alacağızx binlerce km den gelip rahatsız oluyorsun otur evinde o zaman Cevap Yaz 124 13 Yayından Kaldır
500
Suriye'de Forma Giyen Türk Basketbolcu Canpolat: 'Şam'da Sosyal Hayat Gerçekten Çok Üst Seviyede…Türkiye'yle Barış Yapılmasını Çok İstiyorlar' Suriye'de Forma Giyen Türk Basketbolcu Canpolat: 'Şam'da Sosyal Hayat Gerçekten Çok Üst Seviyede…Türkiye'yle Barış Yapılmasını Çok İstiyorlar' Türkiye'ye girmeye çalışan PKK'lı terörist Suriye sınırında yakalandı Türkiye'ye girmeye çalışan PKK'lı terörist Suriye sınırında yakalandı 2023 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda - HDP Eş Genel Başkanı Sancar 2023 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulunda - HDP Eş Genel Başkanı Sancar

Son Dakika Dünya ABD'li komutandan Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği hava harekatına tepki geldi - Son Dakika


Advertisement