Lübnan ordusu sokağa döküldü! Göstericiler ve asker arasında çatışmalar devam ederken, ölü ve yaralılar var - Son Dakika

Lübnan ordusu sokağa döküldü! Göstericiler ve asker arasında çatışmalar devam ederken, ölü ve yaralılar var

14.10.2021 13:05

Lübnan'da geçtiğimiz sene meydana gelen Beyrut patlaması, halkı yeniden sokağa döktü. Patlamayla ilgili soruşturmayı yürüten hâkim Tarık el-Bitar'ın görevden alınmasını isteyen göstericiler, mahkemeden istedikleri karar çıkmayınca Adalet Sarayı'na doğru yürüyüşe geçti. Göstericilere müdahale etmek için sokağa inen ordu, "Silahlı herkese ateş açılacak" uyarısı yaptı. Karşılıklı çatışmalar sonucu 1 kişi yaşamını yitirirken, çok sayıda da yaralanan oldu.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta geçtiğimiz sene limanda meydana gelen patlamada 207 kişi hayatını kaybetmiş, 15 bin kişiden fazla insan da yaralanmıştı. Patlamayla ilgili soruşturmayı yürütmesi için de hâkim Tarık el-Bitar görevlendirildi. Ancak Hizbullah destekçileri hâkim Tarık el-Bitar'ın siyasi çıkarlar güttüğünü belirterek görevden alınmasını istiyor. Bugün mahkemeden isteklerinin tersi karar çıkan Hizbullah destekçileri, sokağa döküldü. Ordu da silahlı göstericilere müdahale etmeye başladı. Çatışmalar sonucu 6 kişi öldü.

MAHKEME GÖREVDEN ALMA TALEBİNİ REDDETTİ

Temyiz Mahkemesi liman patlamasını soruşturan Bitar'ın görevden alınması talebiyle 12 Ekim'de yapılan başvuruyu karara bağladı. Bitar'ın görevden alınması talebinin Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildiği; Mahkemenin, 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten hakim Bitar'ı görevden alma yetkisine sahip olmadığı aktarıldı.

ÖLÜ VE ÇOK SAYIDA YARALI VAR

Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçileri, hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

ADALET SARAYI'NA DOĞRU YÜRÜDÜLER

Beyrut Adalet Sarayı'na doğru yürüyüşe geçen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden ateş açıldı. Saldırı sonucu 6 kişi öldü çok sayıda gösterici de yaralandı.

ORDU DEVREYE GİRDİ

Askerler, olayları yatıştırmak üzere devriyeye çıktı. Lübnan ordusu sivillerden Beyrut'ta çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını istedi, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını belirtti.

ELEŞTİRİ OKLARINI NASRALLAH YÖNELTMİŞTİ

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah, 11 Ekim Pazartesi günü yaptığı televizyon konuşmasında, "Beyrut Limanı patlaması davasını araştıran hakimin siyasi hedefleri var." iddiasıyla Bitar'ı hedef göstermişti.

Ayrıca, yerel basında çıkan haberlere göre, Bakanlar Kurulu toplantısında Bitar'ın görevden alınması yönünde ısrar eden Şii bakanlar, "Bitar'ın yerine başka bir ismin atanmaması durumunda yansımalarının sokakta görüleceği" uyarısında bulunmuştu.

Lübnan ordusu sokağa döküldü! Göstericiler ve asker arasında çatışmalar devam ederken, ölü ve yaralılar var

Son Dakika Dünya Lübnan ordusu sokağa döküldü! Göstericiler ve asker arasında çatışmalar devam ederken, ölü ve yaralılar var - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Acun Ilıcalı, satın alacağı Hull City takımı için ne kadar ödeyecek? İşte yapılan anlaşmanın ayrıntıları 11:47 Acun Ilıcalı, satın alacağı Hull City takımı için ne kadar ödeyecek? İşte yapılan anlaşmanın ayrıntıları Taciz iddiası sonrası 60 yaşındaki şüphelinin evini taşladılar 11:32 Taciz iddiası sonrası 60 yaşındaki şüphelinin evini taşladılar Gelecekten geldiğini söylen adamın anlattıkları korkuttu 11:23 Gelecekten geldiğini söylen adamın anlattıkları korkuttu
Fuhuş operasyonundan iğrenç detaylar! 18 yaşından küçük kızları asker eğlencelerine götürmüşler 11:08 Fuhuş operasyonundan iğrenç detaylar! 18 yaşından küçük kızları asker eğlencelerine götürmüşler 11:04 "Yabancı sayısını düşüreceğiz" sözleri sonrası Nihat Özdemir'e tepkiler çoğaldı Bu kez sevindiren haber geldi! Benzine 25 kuruş indirim geliyor 10:43 Bu kez sevindiren haber geldi! Benzine 25 kuruş indirim geliyor
Hastane odasında servet buldular! Yaşamını yitiren alzheimer hastası yatağının altına saklamış 10:31 Hastane odasında servet buldular! Yaşamını yitiren alzheimer hastası yatağının altına saklamış Doktor adayları için kadavra bulmakta zorlanıyor! Fakülteler, 16 bin dolara yurt dışından ithal ediyor 09:49 Doktor adayları için kadavra bulmakta zorlanıyor! Fakülteler, 16 bin dolara yurt dışından ithal ediyor
Advertisement