Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Peres'in Sol Yolculuğu İçin Yoğun Hazırlık - Son Dakika

Peres'in Sol Yolculuğu İçin Yoğun Hazırlık

Eski İsrail Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in parlamento önüne konulan naaşı ziyaretçi akınına uğradı.

30.09.2016 - 01:21,

Eski İsrail Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in parlamento önüne konulan naaşı ziyaretçi akınına uğradı.

İsrail bayrağına sarılı tabut halk tarafından selamlanırken, cenazeye katılacak liderler Tel Aviv'e ulaşmaya başladı. Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton ülkeye ulaşmasının hemen ardından parlamento önüne giderek saygı duruşunda bulundu.

Parlamento önünde eski liderlerini selamlayan İsrailliler Peres için şunları söyledi:

"Şimon Peres benim için pratikliğin ve ideallerin adamıydı. Artık Peres olmasa bile onun barış yoluna devam etmeyi umut ediyoruz. Fakat dünya onsuz daha zayıf ve İsrail'de takip edebileceğimiz çok sayıda liderimiz de yok."

"Cumhurbaşkanı ve Başbakan Peres onuruna buraya geldim.Barış umutlarını onurlandırmak için buradayım. Ayrıca barış için bir şey yapılmamasını protesto ediyorum."

93 yaşında ölen Peres için cuma günü düzenlenecek cenaze törenine çok sayıda devlet ve hükümet başkanının katılacağı açıklandı. Törene ABD Başkanı Barack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ve Prens Charles gibi önde gelen siyasi isimlerin katılacağı duyuruldu. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis'in ise törene katılmayacağı belirtildi.

Yüksek siyasi katılım nedeniyle İsrail'de alınan güvenlik önlemleri artırıldı. Son yolculuğuna uğurlanacak olan Peres, Herzl Tepesi'nde toprağa verilecek.

Yazar:

Etiketler:Gönderildi: 29 Eylül 2016

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Peres'in Sol Yolculuğu İçin Yoğun Hazırlık - Son Dakika


Advertisement