Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay - Son Dakika
Dünya

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi için bugün başkent Tahran'da yapılan cenaze töreni büyük kalabalıklara ev sahipliği yaptı. Cenaze töreninden servis edilen görüntülerde Reisi ile kazada ölen kişilerden birinin tabutunun üzerindeki siyah türban dikkat çekti. Dünyaca ünlü Associated Press haber ajansı, bu türbanın ölen kişinin Hz. Muhammed'in soyundan biri olduğunu göstermek için konulduğunu yazdı.

22.05.2024 15:55  Güncelleme: 16:06

Helikopterlerinin düşmesi sonucu ölen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki altı kişi için bugün başkent Tahran'da yapılan cenaze töreni, İran'ın Ruhani Lideri Ayetullah Hamaney'in Tahran Üniversitesi'nde kıldırdığı namazla başladı. Daha sonra İran bayrağına sarılı tabutlar, omuzlarda bir araca taşındı ve çok büyük bir kalabalığın toplandığı Tahran'ın merkezindeki Azadi Meydanı'na götürüldü.

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

SİYAH TÜRBAN DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

Tahran'daki gelişmeleri yakından takip eden Associated Press haber ajansı, Tahran Üniversitesi'nde düzenlenen törendeki dikkat çeken detayları okuyucuları ile paylaştı. AP'nin geçtiği görüntülerde, helikopter kazasında hayatını kaybeden Reisi ve İranlı yetkililerin tabutlarının İran bayraklarına sarılı olduğu görüldü. Merhum Cumhurbaşkanı Reisi ile kazada ölen kişilerden birinin tabutunun üzerinde siyah bir türban yer aldı. AP, bu türbanın ölen kişinin Hz. Muhammed'in soyundan biri olduğunu göstermek için konulduğunu yazdı.

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

DİLLERDE TEK BİR SLOGAN VARDI

Cenaze namazı sonrası, Reisi'nin tabutunun "Amerika'ya Ölüm!" sloganları eşliğinde omuzlarda taşındığını yazan AP, cenazelerin taşındığı kamyonun binlerce kişi tarafından takip edildiğini belirtti.

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

TÜM GÖZLER HAMANEY'İN OĞLUNA ÇEVRİLDİ

Reisi'nin Pazar günü helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybetmesi, sağlık durumu uzun süredir ilgi odağı olan 85 yaşındaki dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in yerine kimin geçeceği konusunda artan spekülasyonları da artırdı. ABD'li New York Times gazetesine göre Reisi dini liderin yerine geçebilecek potansiyel bir aday olarak görülüyordu ancak ölümü sonrası gözler Hamaney'in oğluna çevrildi.

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR

AFP haber ajansı Reisi'nin ölümü sonrası İran'da kartların yeniden dağıtıldığını iddia etti ve Hamaney'in 54 yaşındaki oğlu Mücteba Hamaney ile ilgili bilgileri okuyucuları ile paylaştı. Mücteba Hamaney'in kamuoyunda nadiren görülen ancak perde arkasında son derece etkili olan ve ABD tarafından yaptırım uygulanan belirsiz bir figür olduğunu öne süren AFP, Hamaney'in oğlunu "gölgelerdeki merkezi aktör" olarak tanımladı.

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi\'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Son Dakika Dünya Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (7)

 • Murat Yılmaz: Hz peygamber'in soyundan olmak hiç kimseyi kurtarmaz. üstünlük takvadadır. Hz Aişe annemize, Hz. Ebu, Hz Ömer'e, Hz osman'a ve sahabeye küfür edenler bizim din kardeşimiz olamaz 88 10 Yanıtla
  Bu Kim: helall olsun kardeşim keşke herkes anlasa 28 2
 • Mecoli: Peygamberimizin soyundan eyvallah fakat 3 Halife’ye düşmalık neden hz aişeye Hatice’ye düşmalık neden 40 3 Yanıtla
 • ferhat eser: mexico bayrağı değilmi o 17 7 Yanıtla
  Cihan Ramazan: Komikti valla 6 0
 • Cruel Runeblue: 45 günde insan asıyolar. Ateşleri bol olsun inşallah 5 2 Yanıtla
 • Ibrahim YILDIRIM: dusunulenin aksine cok da seveni varmis gibi gorunuyo 2 0 Yanıtla

Advertisement