34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti - Son Dakika
Ekonomi

34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti

34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti

Türkiye'nin dev süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt'ün iflas etmesinin ardından küresel kriz bir firmaya daha bayrak çektirdi. Bursa İnegöl'de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan tekstil devi Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti.

29.02.2024 15:27  Güncelleme: 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Küresel kriz Türkiye'de faaliyet gösteren çok sayıda firmanın iflas bayrağını çekmesine neden olurken, bunların sonuncusu süt ve süt ürünleri üreticisi Sel Süt olmuştu. Dev firmanın iflasının ardından bu kez Bursa'dan keyifleri kaçıran bir haber geldi.

34 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORDU

Bursa İnegöl'de 4000 metrekarelik tesis içinde faaliyet gösteren ve 34 ülkeye ihracat yapan Armes Home, ekonomik zorluklarla karşılaşarak konkordato ilan etti. 1985 yılında küçük bir dükkanda kurulan şirket, onlarca ülkeye ihracat yaparak büyüdü. Ancak, zorlu bir dönemden geçerek konkordato talebinde bulundu.

KESİN MÜHLETLE FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Mahkeme şirkete 13 Nisan 2024 tarihine konkordato kesin mühleti verdi. Armes Home, verilen kesin mühlet ile birlikte faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

KONKORDATO FONU

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, geçtiğimiz günlerde verdiği bir mülakatta şirketlerin finansmana erişim sorunları ve yüksek faiz oranlarının işletmeler üzerinde baskı yarattığı uyarısında bulunmuştu. "Sıkı para politikası, finansmana erişim konuları ticareti elbette etkiliyor. Kredi faizlerinin yüzde 50'leri aştığı bir dönem yaşıyoruz" diyen Baran, iflasların önüne geçebilmek için "konkordato fonu" kurulması önerisinde bulunmuştu.

SEL SÜT İFLAS BAYRAĞINI ÇEKMİŞTİ

Ekonomideki kötü gidişat nedeni ile borçlarını ödemekte zorluk çeken Sel-Süt firmasının iflas istemi ile açtığı davada karar çıkmıştı. Konya 3. Asliye Ticaret Mahkemesi konuya ilişkin kararını açıklamış ve Süt Gıda Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi'ne yönelik kararda "Konya Ticaret Sicil Memurluğunun 28108 Sicil numaralı müflisin iflasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verilmişti.

Son Dakika Ekonomi 34 ülkeye ihracat yapıyordu! Türk tekstil devi Armes Home küresel kriz nedeniyle konkordato ilan etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (2)

 • imre Tökeli: Elimsan da iflas ettirildi sonra müdürler Ankara osb’de aynı fabrikayı başka isimle kurdular ve aynı müşterilere mal satmaya devam ettiler.. Türkiye’de ki hukuk düzeninden adalet bekleyen ingiliz Kraliyet gelini Kate’den cima beklesin 26 0 Yanıtla
 • V. A.: Konkordatoyla asıl sirket borclarını 5 yıl ödemesin. Mal aldıgı yerlerle borclandıgı yerler verdgını alamasın, bunlar batacagına gercekte batan tedarikçiler ve finansman saglayan banka vb zararı ceksin.. hukuk bu yuzden lazım.. yabancı nıye gelsin.. malını hakkını koruyan bir hukuk yoksa.. 11 0 Yanıtla
 • Van Gölü'nde İnci Kefali Av Sezonu Son Ağlarını Bırakıyor
  11:12 Van Gölü'nde İnci Kefali Av Sezonu Son Ağlarını Bırakıyor

  Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefali için 15 Nisan'da başlayacak av yasağı öncesi balıkçılar son ağlarını göle bırakıyor. İnci kefali, üreme döneminde yumurtalarını bırakmak için tatlı sulara göç ediyor. Balıkçılar, balıkların neslinin korunması amacıyla av yasağı öncesi son avlarını yapıp teknelerini ve ağlarını bakımını yaparken, yasağın sona ermesiyle tekrar avlanmaya başlayacaklarını belirtiyorlar. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri de yasağa uyulması konusunda denetimler yaparak balıkçıları uyarıyor. Bu mücadeleye tanıklık eden binlerce turist ise balıkların nesillerini sürdürebilmek için yapılan çalışmalara hayranlıkla bakıyor.

 • Türkiye'de Kiraz Hasadı Erken Başladı
  10:44 Türkiye'de Kiraz Hasadı Erken Başladı

  Türkiye'de kiraz üretiminde dünya lideri olan Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde, baharın erken gelmesiyle birlikte 2024 yılının ilk kiraz hasadı yapıldı. Kiraz ağaçlarının çiçeklenme dönemini güzel geçiren Türkiye, 2024 yılında ihracat rekoru kırmayı hedefliyor. Türk kirazının en önemli pazarları Almanya ve Rusya Federasyonu olurken, Çin'e ihracat için çalışmalar sürüyor.

 • Batman'ın Sason ilçesinde 30 keçi ilaç uygulamasından telef oldu
  10:44 Batman'ın Sason ilçesinde 30 keçi ilaç uygulamasından telef oldu

  Batman'ın Sason ilçesine bağlı Geçitli köyünde, hayvanlarına uygulanan yanlış ilaç sonucu 30 keçi telef oldu. Geçimini hayvancılıkla sağlayan Medeni Soner, keçilerinin tek geçim kaynağı olduğunu belirterek durumu yetkililere bildirdi. İlçe tarım ve orman müdürlüğü ekipleri incelemelerde bulunarak hayvanlardan numuneler aldı. Kesin ölüm nedeni incelemelerden sonra belirlenecek.


Advertisement