Afet sonrası tarımsal sürdürülebilirliğe teknolojinin olası katkısı ATO'da ele alındı - Son Dakika
Ekonomi

Afet sonrası tarımsal sürdürülebilirliğe teknolojinin olası katkısı ATO'da ele alındı

Afet sonrası tarımsal sürdürülebilirliğe teknolojinin olası katkısı ATO\'da ele alındı

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliğinde "Afet Sonrası Tarımsal Sürdürülebilirliğe Akıllı Tarım Teknolojilerinin Olası Katkıları Kamu Startup Buluşması" etkinliği düzenlendi.

25.04.2023 12:28  Güncelleme: 02:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliğinde "Afet Sonrası Tarımsal Sürdürülebilirliğe Akıllı Tarım Teknolojilerinin Olası Katkıları Kamu Startup Buluşması" etkinliği düzenlendi.

ATO Meclis Salonu'ndaki etkinlikte konuşan Oda Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, tarımda gençlerin daha çok yer alması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, bilimle tarım ve toprağın buluşturulması gerektiğini belirterek, dünyada nüfusu artarken üretimin azaldığını dile getirdi.

Dünyada gıda ihtiyacının arttığının altını çizen Yılmaz, "Bilimle tarım ve toprağı buluşturamazsak büyük bir felaket bizi bekliyor. Gelişmeye direnen bir toplum olmaktan vazgeçeceğiz. Gelişmeye direndiğimiz müddetçe açlık bizi bekliyor. Tarım ve teknolojiyle barışık yaşayacağız." dedi.

Yılmaz, iklim değişikliğinden dolayı dünyada su kıtlığı yaşandığına işaret ederek, Türkiye'nin, iklim farkındalığı yüksek gençler ile tarım teknolojilerini kullanarak bu konuda önlem alması gerektiğini anlattı.

Hollanda ve İsrail'in çok büyük tarım arazileri olmamalarına rağmen dünyada tarımda öncü olduklarına dikkati çeken Yılmaz, bu ülkelerde ileri düzey tarım teknolojilerinin kullanıldığını ifade etti.

Tarım Reformu Genel Müdürü Burhan Demirok da Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgede birçok tarımsal araç gerecin hasar gördüğünü belirtti.

Artan gıda ihtiyacı karşısında tarımsal verimin de yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Demirok, verim ve kalitenin artmasının teknoloji kullanımıyla mümkün olacağını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından startuplar sunumlarını gerçekleştirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Afet sonrası tarımsal sürdürülebilirliğe teknolojinin olası katkısı ATO'da ele alındı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement