Ankara'da içme suyu projesi sona yaklaşıyor - Son Dakika
Ekonomi

Ankara'da içme suyu projesi sona yaklaşıyor

Ankara\'da içme suyu projesi sona yaklaşıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi Projesi'nde son 40 kilometreye girildi. Proje kapsamında, 1,5 milyon kişiyi sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşturacak 110 kilometrelik ana isale hattının 70 kilometresi tamamlandı. Yenimahalle ilçesi Cengiz Aytmatov Caddesi ile Sincan Mustafa Kemal Mahallesi'nde bulunan Zir Vadisi ve Tatlar bölgesinde imalat çalışmaları devam ediyor. Projenin tamamlanmasıyla Etimesgut ilçesinin bir kısmı, Sincan Saray TOKİ bölgesi, Yenikent, Temelli, Anayurt Mahallesi, Anadolu OSB, Dökümcüler OSB, Başkent OSB ve Polatlı ilçesinin tamamına hitap edecek.

04.06.2023 13:02

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü'nün yürüttüğü 'İvedik-Temelli- Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi Projesi'nde sona yaklaşıldı. 2020 yılında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda başlatılan projede son 40 kilometreye girildi.

İvedik Arıtma Tesisi'nden Polatlı'ya içme suyu ileterek 1,5 milyon kişiyi sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna kavuşturacak 110 kilometrelik ana isale hattının 70 kilometresi tamamlandı. Proje kapsamında, an itibarıyla Yenimahalle ilçesi Cengiz Aytmatov Caddesi ile Sincan Mustafa Kemal Mahallesi'nde bulunan Zir Vadisi ve Tatlar bölgesinde imalat çalışmaları devam ediyor. Alandaki 8 kilometrelik imalatın 2 ay içinde bitirilmesi ile Zir Vadisi'nin yeniden trafiğe açılması planlanıyor.

ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, beraberindeki teknik ekip ile birlikte Zir Vadisi'nde devam eden imalat çalışmalarını denetledi. Projeye ilişkin bilgi veren Öztürk, şunları kaydetti:

"ASKİ olarak, başkent Ankara'nın yıllardır ihmal edildiği için adeta kangren halini alan altyapı, kanalizasyon ve yağmur suyu hattı sorunlarına neşter vurmaya devam ediyoruz. Biliyorsunuz, Polatlı halkı yıllardır su çilesi çekiyordu. Bu nedenle Polatlı projesi bizim için öncelikliydi. Ankara Merkez İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisleri'nden Sincan, Temelli ve Polatlı'yı kapsayacak şekilde yaklaşık 1,5 milyon kişinin faydalanacağı içme suyu hattımızda artık sona yaklaşıyoruz. Tek bir hedefimiz vardı; 2023 tamamlanmadan, yıllardır özlenen, beklenen bu yapım işini tamamlayarak halkımıza sunmak. Bunu da başarmak üzereyiz.

İhale kapsamında çalışmalara İvedik'ten başladık. Temelli'den geçerek Polatlı'ya kadar üç depo, bir terfi merkezi ve 110 kilometre muhtelif çaplarda çelik içme suyu iletim hattı yapıyoruz. Totalde 1,5 milyon kişiye hizmet verecek projemiz, Etimesgut ilçesinin bir kısmı, Sincan Saray TOKİ bölgesi, Yenikent, Temelli, Anayurt Mahallesi, Anadolu OSB, Dökümcüler OSB, Başkent OSB ve Polatlı ilçesinin tamamına hitap edecek. 29 Mayıs 2023 tarihi itibarıyla şu ana kadar 70 kilometre muhtelif çaplarda boru döşedik. Şu an ekiplerimiz Yenimahalle Cengiz Aytmatov Caddesi'nde çalışma yürütüyor. Sincan Mustafa Kemal Mahallesi'nde bulunan Zir Vadisi ve Tatlar bölgesinde ise imalat çalışmalarına 15 Mayıs 2023 itibarıyla başladık. Burada 8 kilometrelik imalatı 2 ay içinde bitireceğiz ve böylece vadiyi araç trafiğine açacağız."

Öztürk, kazı ve inşaat çalışmaları süresince işçi sağlığı ve çalışma güvenliğini de ön planda tuttuklarını aktardı. Öztürk; İvedik, Temelli ve Polatlı'dan geçen ana isale hattının başlangıçta yaklaşık 107 kilometre olarak planlandığını, ancak revize çalışmaları ile birlikte hattın uzunluğunun 110 kilometreye çıkarıldığını söyledi.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Ankara'da içme suyu projesi sona yaklaşıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement