Çay -Kahve Zinciri Whittard Of Chelsea Satıldı - Son Dakika
Ekonomi

Çay -Kahve Zinciri Whittard Of Chelsea Satıldı

Çay -Kahve Zinciri Whittard Of Chelsea Satıldı

Küresel Ekonomik Kriz İngiltere'de Perakende Sektörüne Ciddi Darbe İndiriyor.

24.12.2008 14:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Küresel ekonomik kriz İngiltere'de perakende sektörüne ciddi darbe indiriyor.

İngiltere'nin dev çay-kahve zinciri Whittard of Chelsea, kayyuma devredildikten sonra bir girişim sermayesi şirketine satıldı.

Whittard of Chelsea'ye kayyum olarak atanan “Ernst & Young” şirketi, Whittard of Chelsea'yi “ticari zorluklarda deneyimli” girişim sermayesi şirketi EPIC'e sattığını açıkladı.

Şirketin faaliyetini sürdüreceği ve bütün mağazalarının açık olacağı bildirilen açıklamada, şirkette çalışan 950 kişinin şimdilik çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Walter Whittard'ın 1886 yılında kurduğu ve İzlandalı yatırım şirketi Baugur'un 2005 yılında 21 milyon sterline aldığı şirketin, İngiltere'de 130 mağazası bulunuyor.

Whittard of Chelsea, 1980 ve 1990 yılları arasında hızla büyüyerek, İngiltere'nin yanı sıra Dubai, Abu Dabi, Kuveyt, Singapur, Güney Afrika, Şili ve ABD'de mağazalar açmıştı.

Küresel ekonomik krizle birlikte İngiltere'de ekonominin yavaşlaması ve İzlanda'da ekonomik iflas nedeniyle Baugur, sahibi olduğu Whittard of Chelsea'ye müşteri aramaya başlamıştı.

Baugur'un, ayrıca İngiltere'de süpermarket zinciri Iceland, oyuncak şirketi Hamleys, mücevher zinciri Goldsmiths ve geçen ay kayyuma devredilen Woolworths'da yatırımları bulunuyor.

Bu arada erkek giyim zinciri The Officers Club'ın da kayyuma devredildikten sonra birçok mağazası satıldı.

Dün şirkete kayyum olarak atanan PricewaterhouseCoopers, The Officers Club'ın 150 mağazasının 118'inin, bu şirketin yönetim kurulu başkanı David Charlton'ın desteklediği “TimeC 1215” adlı şirkete satıldığını açıkladı.

Bu satışla 900'dan fazla çalışanın işine devam edeceği belirtilen açıklamada, 32 mağazanın ise yakında kapatılacağı ifade edildi.

Ekonomik krizden etkilenen İngiliz perakende markalarının sonuncusu olan ve merkezi İngiltere'nin kuzeydoğusundaki Northumberland'da bulunan The Officers Club, 1990 yılı başında kurulmuştu.

Ekonomik kriz nedeniyle İngiltere'de birçok perakende şirketi zor bir yıl geçirirken, İngiltere'nin en büyük mağaza zincirlerinden biri olan Woolworths geçen ay kayyuma devredilmişti. Bu şirketle ilgili bir çözüm bulunamazsa, şirketin 5 Ocaka kadar 800 mağazasının kapanacağı ve 30 bin kadar kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

İngiltere'de kasım ayında kayyuma devredilen mobilya mağazaları zinciri MFI, alıcı bulamayınca geçen hafta 111 mağazasını kapatmış ve 1,400 kişi işsiz kalmıştı.

İflas, şirket kurtarma ve yeniden yapılanma konusunda uzman İngiliz Begbies Traynor şirketine göre, gelecek yıl ocak ayı ortasına kadar 15 kadar büyük İngiliz

perakende zinciri mağazası iflas bayrağını çekebilir.

İngiltere İflas Kurumu, bu yıl üçüncü çeyrekte 356 perakende şirketinin iflas ettiğini, bunun geçen yıl aynı döneme göre yüzde 39 daha fazla olduğunu bildirdi.

 

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Çay -Kahve Zinciri Whittard Of Chelsea Satıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması
  00:12 AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay'dan 'İlk Evim Arsa' projesi açıklaması

  AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, 'İlk Evim Arsa' projesinde gelinen son durumu açıkladı. Önsay, müstakil ve müşterek arsalar için yapılan kura çekimlerinin tamamlandığını ve sözleşmelerin imzalanmaya başlandığını belirtti. Müstakil arsalar için çalışmaların devam ettiğini ve 2 ay içinde sözleşme imzalama aşamasına gelinmesi için hızla çalışıldığını ifade etti.

 • Malazgirt'te doğal otlar tezgahlarda satışa sunuluyor
  21:44 Malazgirt'te doğal otlar tezgahlarda satışa sunuluyor

  Muş'un Malazgirt ilçesinde baharın gelişiyle dağlarda yeşeren uçkun, mantar, kenger ve sirmo gibi doğal otlar toplanarak tezgahlarda satılıyor. Vatandaşlar, bu işi yaparak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Karların erimesiyle dağlarda çıkan şifalı bitkilerin destesi 50, mantarın kilosu ise 350 liradan satılıyor.

 • Tarımsal Destekleme Ödemeleri Bugün Yapılacak
  21:26 Tarımsal Destekleme Ödemeleri Bugün Yapılacak

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 694 milyon 461 bin liralık tarımsal destekleme ödemesini bugün çiftçilerin hesaplarına aktaracaklarını duyurdu. Ödemeler arasında hububat-baklagil ve dane mısır desteği, hayvan hastalıkları tazminat desteği, biyolojik/biyoteknik mücadele desteği, sertifikalı tohum üretim desteği, kırsal kalkınma yatırım desteği, bombus arısı kullanım desteği, büyükbaş damızlık (düve) hayvan alım desteği, küçük aile işletmesi desteği ve sertifikalı fidan kullanım desteği bulunuyor.

 • İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın CEO'su Selahattin Bilgen asaleten atandı
  21:23 İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın CEO'su Selahattin Bilgen asaleten atandı

  İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA'nın Üst Yöneticiliği (CEO) görevini vekaleten yürüten Selahattin Bilgen, Eylül 2023'ten beri bu görevi sürdürüyordu. İGA, küresel rekabetin hızla değişen dinamiklerine uyum sağlayarak kurumsal güçlenmesini sürdürüyor. Bilgen'in kapsamlı tecrübesi, bilgi ve birikimiyle İstanbul Havalimanı'na önemli katkılar sunduğu belirtilerek, asaleten İGA İstanbul Havalimanı İşletmesi CEO'su olarak atandığı açıklandı.

 • DEİK Heyeti Güney Afrika'da İş Dünyası Temsilcileriyle Görüştü
  20:53 DEİK Heyeti Güney Afrika'da İş Dünyası Temsilcileriyle Görüştü

  CAPE Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) heyeti, Güney Afrikalı siyaset ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Türk iş insanları, Johannesburg, Pretorya ve Cape Town kentlerinde üst düzey hükümet yetkilileri ve Güney Afrika'nın önde gelen iş insanlarıyla görüşmeler yaptı. Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakanı Ebrahim Patel'in de katıldığı etkinlikte, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ticaret bağları ve işbirliği potansiyeli vurgulandı. DEİK heyeti, ziyaret kapsamında yeni iş ilişkileri kurmayı ve ticaret ile yatırım fırsatlarını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

 • Nallıhan Belediyesi, çiftçilere silajlık mısır tohumu desteği verdi
  20:48 Nallıhan Belediyesi, çiftçilere silajlık mısır tohumu desteği verdi

  Ankara'nın Nallıhan ilçesinde belediye, çiftçilere girdi ve yem maliyetlerini azaltmaları amacıyla yüzde 75 hibe destekli silajlık mısır tohumu desteği verdi. Nallıhan Belediyesi, yerelden kalkınma ilkesi doğrultusunda tarım ve hayvancılığa hibe desteklerini artırarak, üreticilere mısır tohumu dağıttı. Belediye Başkanı Ertunç Güngör, üreticilere desteklerinin süreceğini belirterek, bereketli bir üretim diledi.


Advertisement