Davutoğlu asgari ücret zammı önerisini açıkladı: En az 17 bin TL olmalı - Son Dakika
Ekonomi

Davutoğlu asgari ücret zammı önerisini açıkladı: En az 17 bin TL olmalı

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, asgari ücret zammı önerisini açıkladı. Asgari ücretin açlık sınırının altında olmaması gerektiğini belirten Davutoğlu, ''En az 17 bin lira olması şarttır. Daha aşağısı milleti açlığa mahkum etmektir. Bu asgari ücretin yılda bir kere düzenlemesi ise zulümdür.'' dedi.

06.12.2023 16:43  Güncelleme: 16:58
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, birlikte grup kurduğu Saadet Partisi'nin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Asgari ücret zammıyla ilgili konuşan Davutoğlu, asgari ücretin en az 17 bin TL olması gerektiğini söyledi.

"ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA OLAMAZ"

Asgari ücrete ilişkin değerlendirmede de bulunan Davutoğlu, "Asgari ücret açlık sınırının altında asla olamaz. En az 17 bin lira olması şarttır. Daha aşağısı milleti açlığa mahkum etmektir. Bu asgari ücretin yılda bir kere düzenlemesi ise zulümdür." düşüncesini dile getirdi.

AKŞENER DE ÖNERİSİNİ AÇIKLADI

İYİ Parti lideri Meral Akşener de bugün asgari ücret zammı önerisini açıkladı. 2024'te asgari ücrete 2 kere zam yapılması gerektiğini belirten Akşener, "İYİ Parti olarak hem çalışanlarımızı, hem de işverenlerimizi gözeten; makul asgari ücret talebimiz ocak ayı için, 17 bin lira; temmuz ayı için ise, 20 bin 500 liradır." dedi.

HÜKÜMETTEN TEK ZAM MESAJI

Hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Balkanı Vedat Işıkhan son iki senenin aksine, önümüzdeki yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı mesajını vermişti.

Bakan Işıkhan konu hakkında yaptığı açıklamada, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamayla tek zam yapılacağını belirterek, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan'dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" dedi.

ZAM BEKLENTİSİ YÜZDE 40-50 ARASI

Kamuoyunda asgari ücret zammı için yüzde 40-50 arasında bir beklenti oluşmuş durumda. Eğer zam yüzde 40 olursa asgari ücret 15 bin 963 lira, yüzde 45 olursa 16 bin 533 lira, yüzde 50 olursa 17 bin 103 lira olacak.

Davutoğlu asgari ücret zammı önerisini açıkladı: En az 17 bin TL olmalı

Son Dakika Ekonomi Davutoğlu asgari ücret zammı önerisini açıkladı: En az 17 bin TL olmalı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (5)

 • crazy pence: İktidar güç zehirlenmesi yaşıyor mileti düşünmüyor ana muhalefet kaybetmişliğin siniri ve psikolojisini yaşıyor milleti düşünmüyor mecliste insanlara ses olan Gelecek Saadet grubu var 3 1
 • Meral Köroğlu: Birazda emekliyi konuşsanız 2 0 Yanıtla
 • Murat Yaman: Hızla artan enflasyon karşısında asgari ücret senede tek sefer değil 2 defa oluşmalı ve ilk zam 17 binden başlamalı çılgın bir enflasyon var çünkü 1 0 Yanıtla
 • Resul Songül: Sayin genel baskan sizede hic inanmiyoruz genc dinamik sozunun eri ve projesi olan birini istiyoruz 1 0 Yanıtla
 • crazy pence: Emeklileri Mecliste ağırlayan haklarını savunan Gelecek Saadet grubudur 0 0
 • Emeklilere Ramazan Bayramı öncesi 3 bin lira ikramiye
  01:39 Emeklilere Ramazan Bayramı öncesi 3 bin lira ikramiye

  Emekli bayram ikramiyelerini de içeren 42 maddelik Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre, milyonlarca emekli, gelecek Ramazan Bayramı'ndan önce belirlenen takvim çerçevesinde 3 bin lira bayram ikramiyesi alacak.

 • Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM'de kabul edildi
  00:57 Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM'de kabul edildi

  Emeklilerin bayram ikramiyesini 3 bin liraya çıkaran madde, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Yılda 2 kez bayram ikramiyesi alan emekliler, 2024 yılında toplam 6 bin lira ikramiye almış olacak.

 • CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: 'Emekliye paran yoksa Anagold'un 7.2 milyon dolarlık vergi borcunu niye sildin?'
  00:23 CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın: 'Emekliye paran yoksa Anagold'un 7.2 milyon dolarlık vergi borcunu niye sildin?'

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin emekli maaşları konusundaki açıklamalarını eleştirerek, Anagold'un vergi borcunu niye sildiklerini sordu. Günaydın ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin aynı şekilde Meclis'ten geçirilmeye çalışılmasını eleştirdi ve TBMM Genel Kurulu'nda yapılan yargı paketi görüşmelerine dair süreci aktardı.

 • Çeşme Belediye Başkan Adayı Lal Denizli:
  00:12 Çeşme Belediye Başkan Adayı Lal Denizli: "Birlikte Çeşme Diyeceğiz, Birlikte Türkiye Diyeceğiz.

  CHP Çeşme Belediye Başkan Adayı Lal Denizli, tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Denizli, "Biz yola birlikte Çeşme diyerek çıktık. Şimdi birlikte Çeşme diyeceğiz, birlikte Türkiye diyeceğiz. İlk günden son güne kadar işimiz gücümüz Çeşme olacak. Bu beş yıllık süre içerisinde işimiz gücümüz Türkiye diyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidara taşıyacak vizyonu hep birlikte ortaya koyacağız" dedi.


Advertisement