Denizli Büyükşehir Belediyesi, 17 İlçede Üreticilere Macar Fığı Tohumu Dağıtımına Başladı - Son Dakika
Ekonomi

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 17 İlçede Üreticilere Macar Fığı Tohumu Dağıtımına Başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 17 İlçede Üreticilere Macar Fığı Tohumu Dağıtımına Başladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilere destek olmak amacıyla 17 ilçede bin 460 üreticiye yüzde 50 hibe ile 146 ton Macar fığı tohumu dağıtımına başladı. Dağıtım törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas Kaymakamı Mutlu Köksal, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık ve çok sayıda üretici katıldı. Başkan Zolan, üreticilere hitaben yaptığı konuşmada, üretimin önemine vurgu yaparak, çiftçilere desteklerinin devam edeceğini belirtti.

17.10.2023 11:12  Güncelleme: 11:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 17 ilçede bin 460 üreticiye yüzde 50 hibe ile desteklediği 146 tonluk Macar fiği tohumu dağıtımı başladı. Köyde dünyaya geldiğini ve üretmenin ne olduğunu bildiğini anlatan Başkan Zolan, "Biz doğduğumuz yeri, geçtiğimiz yolları unutmayız. Üretim yapan kardeşlerimiz, sizleri de hiçbir zaman unutmadık ve işinizi kolaylaştırmak için gayret ediyoruz" dedi.

Kırsal kalkınma projeleriyle tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin yüzünü güldürmeye devam eden Denizli Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede bin 460 üreticiye yüzde 50 hibe ile destek verdiği 146 tonluk Macar fiği tohumu dağıtımını başlattı. Hayvancılıkla uğraşan üreticilerin yem maliyetlerinin düşürülmesinde büyük etkisi olan Macar fiği tohum desteğinin ilk dağıtımı Tavas ilçesinde yapıldı. Tavas Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre Merkezi'nde düzenlenen törene, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tavas Kaymakamı Mutlu Köksal, Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık, Denizli Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, mahalle muhtarları, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çınar törenin açılış konuşmasında Tavas'ın çok verimli toprakları bulunduğunu, tarım ve hayvancılıkta önemli bir ilçe olduğunu belirterek, "Tarıma, hayvancılığa verdiği desteklerden dolayı Sayın Başkanımız Osman Zolan'a yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

"Denizli parmakla gösterilen bir il haline geldi"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli'nin parmakla gösterilen bir il haline geldiğini belirterek, "Alt yapısıyla, üstyapısıyla, spor tesisleriyle, parklarıyla hem ilçelerimiz hem de şehir merkezimiz çok güzel noktaya geldi" dedi. Büyükşehir olduktan sonra Denizli'nin tamamına hizmet etmenin nasip olduğunu kaydeden Başkan Zolan, "Her ilçemize, her mahallemize ne yapılması gerekiyorsa en üst seviyede hizmet ederek yolumuza devam ediyoruz. Tabii bu yürüyüşte en kıymetlisi gıda, yani çiftçi kardeşlerimiz, üreten kardeşlerimiz. Sizler bizim başımızın tacısınız. Eğer üretim yoksa hayatın devamı çok zor. İşte Ukrayna- Rusya savaşında tahıl koridoru kapatıldığında birçok sıkıntı yaşanıyor, açıldığında dünya rahatlıyor" diye konuştu.

Tavas ilçesinin Garip köyünde dünyaya geldiğini ve üretmenin ne olduğunu bildiğini anlatan Başkan Zolan, "Burada sabah ayazında tütün kırmaya gittiğimde o soğuğu biliriz. Güneşin altında arpa tozunu yemesini biliriz. Sert tarlada nohut yorarken elimizin parçalandığını da biliriz. Üretmek çok zor, zahmetli ama çok kutsaldır" dedi.

Başkan Zolan'a teşekkür

Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık ise göreve geldikleri günden beri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Tavas ilçesinde üreticilerin yanında olduklarını işaret ederek, "Tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan'a çok teşekkür ediyorum. Bizler gece gündüz Tavas Belediyesi ve Büyükşehir Belediyemizle gece gündüz çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Tavas Kaymakamı Köksal da yaklaşık 2 yıldır Tavas ilçesinde görev yaptığını anlatarak, bu süreçte Büyükşehir ve Tavas Belediyesi ile Tarım Müdürlüğünün tarım ve hayvancılığa ne kadar önem verdiğinin şahidi olduğunu belirtti.

Üreticilerden yoğun talep

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile geçen temmuz, yem bitkisi ekim ve üretim miktarını artırıp hayvanların daha kaliteli ve maliyetli kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak, bununla birlikte et ve süt üretim miktarını ve kalitesini artırmak amacıyla yüzde 50 hibeli Macar fiği tohum desteği projesi başlatmıştı. Hayvanların 4 mevsim sulu yeşil yem ile beslenmesini sağlayarak, hayvancılığın daha verimli bir iş kolu haline gelmesini sağlamak amacıyla da başlatılan destek projesi kapsamında 2022 yılında 14 ilçede 683 üreticiye 90 bin kg Macar fiği tohumu dağıtıldı. Bu yıl ise ilk etapta 133 ton dağıtılacağı duyurulan desteğe üreticilerin yoğun talebi üzerine rakamın artırılarak, 17 ilçede bin 460 üreticiye 146 ton Macar fiği tohumu desteği verileceği belirtildi. - DENİZLİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Denizli Büyükşehir Belediyesi, 17 İlçede Üreticilere Macar Fığı Tohumu Dağıtımına Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manisa'nın Alaşehir ilçesinde zeytin üretimi artıyor
  10:18 Manisa'nın Alaşehir ilçesinde zeytin üretimi artıyor

  Alaşehir'de dünyaca ünlü Sultaniye üzümüne alternatif olarak zeytin üretimi hızla artıyor. Üzüme göre daha düşük maliyetli olan zeytin üretimi alanı 80 bin dekara ulaştı. Zeytin fidanlarına olan talep de artarken, çiftçilere destek sağlanıyor.

 • Depremzede kadın, iş yerinde 15 ev hanımına iş imkanı sağlıyor
  10:07 Depremzede kadın, iş yerinde 15 ev hanımına iş imkanı sağlıyor

  Kahramanmaraş'ta depremzede olan bir kadın, işletmesinde 15 ev hanımına iş imkanı sağlayarak hem kendi geçimini sağlıyor hem de memleketine katkıda bulunuyor. Deprem sonrası iş yerini kapatmayı düşünen kadın, işine devam etme kararı alarak el işi ürünler yapmaya başladı. İşini dört elle sarılan kadın, ev hanımlarına iş vererek onların da ailelerine katkıda bulunmalarını sağlıyor.

 • TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı! İşsiz sayısı düştü
  10:01 TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı! İşsiz sayısı düştü

  Türkiye'de işsizlik oranı TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre işsiz sayısı şubat ayında bir önceki aya göre 109 bin kişi azalarak 3 milyon 78 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 8,7 oldu.

 • Ticaret Bakanlığı Operasyonlarından 8 Milyar TL Değerinde Ticari Eşya ve Uyuşturucu Yakalandı
  09:54 Ticaret Bakanlığı Operasyonlarından 8 Milyar TL Değerinde Ticari Eşya ve Uyuşturucu Yakalandı

  Ticaret Bakanlığı'nın gümrük muhafaza birimlerince yapılan operasyonlar sonucunda, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 300 artışla 8 milyar Türk Lirası değerinde ticari eşya ve uyuşturucu maddenin yakalandığı açıklandı. Ayrıca, Habur Gümrük Kapısı'nda yapılan aramalarda 12 adet külçe altın ele geçirildi ve bu altınların piyasa değeri yaklaşık 50 milyon TL olarak belirlendi.


Advertisement