Dinçer, Mersin'e İşletmeler Üstü Eğitim Merkezi Kurulmasını İstedi - Son Dakika
Ekonomi

Dinçer, Mersin'e İşletmeler Üstü Eğitim Merkezi Kurulmasını İstedi

Dinçer, Mersin\'e İşletmeler Üstü Eğitim Merkezi Kurulmasını İstedi

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasının adresinin mesleki eğitim olduğunu belirterek, Mersin'e içerisinde her türlü meslek kollarında atölyelerin bulunduğu işletmeler üstü eğitim merkezinin mutlaka...

19.02.2019 15:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Türkiye'nin ekonomik kalkınmasının adresinin mesleki eğitim olduğunu belirterek, Mersin'e içerisinde her türlü meslek kollarında atölyelerin bulunduğu işletmeler üstü eğitim merkezinin mutlaka kurulması gerektiğini söyledi.

Cumhur İttifakı Yenişehir Belediye Başkan Adayı Bekir Topçu, bir grup partili ile birlikte Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer'i ziyaret etti. Başkan Dinçer, ziyarette yaptığı konuşmada, Yenişehir bölgesinin esnafın en çok sıkıntı yaşadığı bölgelerden biri olduğunu belirtti. Yenişehir Belediyesi'ni, devasa AVM'lere, sosyete pazarlarına ruhsat vererek, çevredeki binlerce esnafın kapısına kilit vurmasına zemin hazırlamakla eleştiren Dinçer, bu anlamda Yenişehir'de çok büyük sorunlar yaşadıklarını vurguladı.

"Yerel yönetimler yüzlerini başka illere değil, buradaki esnafa çevirmeli"

Tüm belediye başkan adaylarına, "AVM'lere ruhsat verme sevdasından, sosyete pazarlarından, kermeslerden, belediyelerin ihtiyacını başka bölgelerden karşılamaktan ve ticarete engel olmaktan vazgeçin" çağrısında bulunan Dinçer, "Hepimiz yaşıyor ve görüyoruz. Yerel yönetimler sanki burada üretim yapılmıyormuş gibi bir çöp konteyneri ihtiyacını dahi başka bölgelerden karşılıyor, matbaa işlerini başka ilçelerde yaptırıyor. Bizim buradaki esnafımız da ayakta kalmak için mücadele veriyor. Yerel yönetimler bölgemizi ve ülkemizi kalkındıracak projeler üretmeli, yüzlerini başka illere değil, buradaki esnafa çevirmeli. Kavgacı değil, uzlaşıcı olmalı. İşyerini kapatmak için değil, açtırmak için mücadele etmeli. Kapanan her işyerinin işsizler ordusuna yeni bireyler katılması olduğunun farkında olmalı" dedi.

"İşletmeler üstü eğitim merkezi mutlaka kazandırılmalı"

Bölgenin ve Türkiye'nin kalkınmasının anahtarının mesleki eğitim, üretim ve istihdam olduğunu vurgulayan Dinçer, "Bizim bunlara ihtiyacımız var. Mersin'e, içerisinde bütün meslek kollarında atölyelerin bulunduğu bir işletmeler üstü eğitim merkezi mutlaka kazandırılmalıdır. Mersin'de işsizlik had safhadayken, işyerlerimizde ise kalifiye eleman sıkıntısı çekiliyor. Yetiştirecek çırak, kalfa bulamıyoruz. Bunun için mesleki eğitim özendirilmeli. Bizler kentimize gençlerimizi altın bilezik sahibi yapacak olan işletmeler üstü eğitim merkezinin mutlak suretle kazandırılması taraftarıyız. Bunun için yerel ve genel idarelerden destek bekliyoruz. Ayrıca her ilçemize mutlak suretle modern sanayi siteleri kurulması gerektiğine inanıyoruz. Kurulan her sanayi sitesi ve eğitim merkezi, üretime, ekonomiye ve istihdama katkı sunacaktır" diye konuştu. - MERSİN

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Dinçer, Mersin'e İşletmeler Üstü Eğitim Merkezi Kurulmasını İstedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'ın Besni ilçesinde çiftçilere 360 bin kavun ve karpuz fidesi dağıtıldı
  13:10 Adıyaman'ın Besni ilçesinde çiftçilere 360 bin kavun ve karpuz fidesi dağıtıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yürüttüğü 'Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi' kapsamında, Besni ilçesindeki çiftçilere 360 bin kavun ve karpuz fidesi dağıtıldı. Dağıtılan fidelerle ilçede 665 dekar alanda kavun ve karpuz üretimi yapılacak. Proje bedelinin yüzde 75'i Bakanlık tarafından karşılanırken, 115 çiftçiye fide dağıtımı gerçekleştirildi.

 • Devlet Desteğiyle Mandıra Açan Ardahanlı Girişimci İstihdam Sağlıyor
  13:09 Devlet Desteğiyle Mandıra Açan Ardahanlı Girişimci İstihdam Sağlıyor

  Ardahan'da dedesinden kalan süt ürünleri üretimini devam ettiren Erkan Koç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan aldığı destekle Erzurum'da mandıra açtı. Koç, burada ürettiği ürünleri internet üzerinden satışa sunarak istihdam sağlıyor ve üretimini artırmayı hedefliyor.

 • Tunceli'de Yetişen Munzur Balı Coğrafi İşaret Tescili Aldı
  12:59 Tunceli'de Yetişen Munzur Balı Coğrafi İşaret Tescili Aldı

  Tunceli'de yüksek rakımda yetişen çiçek ve bitkilerden üretilen Munzur Balı, coğrafi işaret tescili aldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan başvurunun değerlendirilmesi sonucunda Türk Patent ve Marka Kurumu, Munzur Balı'na coğrafi işaret verdi. Tunceli Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, bölgede yapılan arı yetiştiriciliğinin yaygın olduğunu belirterek, Munzur Balı'nın üretiminde ve pazarlanmasında kalite standartlarının korunması ve geliştirilmesi için emek verenleri tebrik etti.

 • Şanlıurfa'da Fıstık Üretimi İçin İlaçlama Uyarısı
  12:58 Şanlıurfa'da Fıstık Üretimi İçin İlaçlama Uyarısı

  Şanlıurfa'da fıstık üretiminin yaygınlaştırılması için tarım ve orman il müdürlüğü, zararlı haşerelere karşı ilaçlama çağrısı yaptı. Yapılacak çalışma ile fıstık ağaçlarında düşük rekolteye karşı yüksek verim hedefleniyor.

 • İzmir'de kafe ve restoranlarda fiyat listesi denetimi yapıldı
  12:46 İzmir'de kafe ve restoranlarda fiyat listesi denetimi yapıldı

  İzmir Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, Alsancak semtindeki bazı kafe ve restoranlarda fiyat listesi denetimi gerçekleştirdi. Denetimlerde işletmelerin fiyat listesi bulundurup bulunmadığı kontrol edildi. Ayrıca, kapı girişlerindeki fiyat listeleri ve masalardaki fiziki menüler de denetlendi.

 • Tarım ve Orman Bakanı, Türkiye Şeker Fabrikaları'nda 390 sürekli işçi alımı yapılacağını duyurdu
  12:35 Tarım ve Orman Bakanı, Türkiye Şeker Fabrikaları'nda 390 sürekli işçi alımı yapılacağını duyurdu

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. fabrikalarında istihdam edilmek üzere 390 sürekli işçi alımı gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakan Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. bünyesindeki fabrikalarda istihdam edilmek üzere çeşitli branşlarda toplam 390 sürekli işçi alımı gerçekleştireceğiz' ifadelerini kullandı. - ANKARA

 • Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, fıstık üretimi için ilaçlama çağrısı yapıyor
  12:30 Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, fıstık üretimi için ilaçlama çağrısı yapıyor

  Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, fıstık üretiminin yaygınlaştırılması için zararlı haşerelere karşı ilaçlama çağrısı yapıyor. Yapılacak çalışma ile fıstık ağaçlarında yüksek verim hedefleniyor. Şanlıurfa'da 45 milyon fıstık ağacı bulunuyor ve geçtiğimiz yıl 107 bin ton fıstık üretimi yapıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, fıstık bahçelerinde üreticilerle bir araya gelerek ilaçlama konusunda bilgilendirme yapıyor.

 • Ticaret Bakanlığı, yiyecek ve içecek işletmelerinde fiyat listesi denetimi yaptı
  11:59 Ticaret Bakanlığı, yiyecek ve içecek işletmelerinde fiyat listesi denetimi yaptı

  Ticaret Bakanlığı ekipleri Ankara, İstanbul ve İzmir'deki yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işletmelere yönelik tarife ve fiyat listelerinin görünür şekilde işletmenin önüne ve masaların üzerine konulması uygulamasına ilişkin denetim yaptı. Denetimlerde, işletmelerin fiyat ve tarife listelerinin uygun şekilde yerleştirilip yerleştirilmediği kontrol edildi. Denetimlerin devam edeceği ve eksik bilgi veren işletmelere idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

 • Çin'in sivil havacılık pazarı rekor rakamlara ulaştı
  11:57 Çin'in sivil havacılık pazarı rekor rakamlara ulaştı

  Çin'in sivil havacılık pazarı, hem yolcu hem kargo taşımacılığı hacmi bakımından ilk çeyrekte rekor rakamlara ulaştı. Yolcu seyahatleri yüzde 37 artarak yaklaşık 180 milyona yükseldi. Kargo taşımacılığı ise yüzde 34,4 artarak 2,01 milyon tona ulaştı. Mart ayında yolcu taşımacılığı yüzde 25,7 artarken, kargo taşımacılığı yüzde 28,2 arttı.

 • Merkez Bankası: Şubat Ayında Cari İşlemler Hesabı 3 Milyar 265 Milyon Dolar Açık
  11:55 Merkez Bankası: Şubat Ayında Cari İşlemler Hesabı 3 Milyar 265 Milyon Dolar Açık

  Merkez Bankası, Şubat ayı ödemeler dengesi istatistiklerini yayınladı. İstatistiklere göre; Şubat ayında cari açık 3 milyar 265 milyon dolar oldu. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 2 milyar 106 milyon dolarlık fazla oluştu. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 751 milyon dolar olarak hesaplandı. Resmi rezervlerde 6 milyar 230 milyon dolar net azalış kaydedildi. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2 milyar 381 milyon dolar, birincil gelir dengesi kalemi 849 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi 46 milyon dolar net giriş kaydetti. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 142 milyon dolar, portföy yatırımları ise 4 milyar 415 milyon dolar tutarında net giriş kaydetti.


Advertisement