Ev sahipleri ve kiracılar arasında kriz büyüyor! Mahkeme salonları doldu taştı - Son Dakika

Ev sahipleri ve kiracılar arasında kriz büyüyor! Mahkeme salonları doldu taştı

25.01.2022 09:18
Ev sahipleri ve kiracılar arasında kriz büyüyor! Mahkeme salonları doldu taştı

Kira fiyatlarına yapılan zamlar sonrası, Türkiye genelinde ev sahipleri ile kiracılar arasında büyük kriz yaşanıyor. Yüzde 19'luk Kira Fiyat Endeksi'nin üzerinde artış talep eden ev sahipleri ile kiracılar mahkemelik oldu. Kira tespit ve tahliye davaları 3-4 katına çıktı. Mahkemeler artık 6-7 ay sonrasına gün veriyor. Davaların sonuçlanması da 1,5 yılı buluyor.

Son dakika haberine göre kiracılarla ev sahipleri arasındaki kriz mahkemelere taşındı. Dava sayıları 3-4 katına çıktı. Genellikle Aralık ve Ocak aylarında yenilenen kira sözleşmeleri bu yıl sancılı geçti. Kur artışını bahane ederek yüzde 19,6'lık Kira Fiyat Endeksi'nin üzerinde artış talep eden fırsatçı ev sahipleri ile kiracılar mahkemelik oldu.

"EV SAHİPLERİ KİRACIYI ÇIKARMAK İÇİN EVİNİ SATIYOR"

Hukuk büroları da davalardaki ciddi artışın hissedildiğini aktarıyor. Yeni Şafak'ın haberine göre; Avukat Oğuz Yavuz, "Piyasadaki kira oranları yüklü miktarda artmış durumda. Kanunlara göre 12 aylık ÜFE oranında maksimum kira bedeli arttırılabilir. Bu sebeple ev sahipleriyle kiracılar arasında bir çatışma yaşanıyor. Kiracı açısından iyi bir şey ama ev sahipleri bundan çok rahatsız oluyor. Ev sahipleri kiracıyı çıkarmak için çeşitli yollar deniyorlar. Kimisi tahliye ve kira tespit davası açıyor, kimisi ise kiracıyı çıkarmak için evini satıyor. Bu nedenle ev sahibi ve kiracı arasında anlaşmazlık çıktığı için mahkemeye başvuruyorlar." dedi.

"KİRA DAVALARI 3-4 KATINA ÇIKTI"

Yavuz,"Son zamanlarda kiralarla ilgili çok fazla dava açıldığı için mahkemelerde de ciddi bir yığılma olmuş durumda Önceden tahliyen ya da kira tespit davası açtığımız zaman mahkeme ortalama 3 ay sonraya gün veriyordu. Şu an yoğunluk sebebiyle mahkemeler 6-7 ay sonrasına gün veriyor. Çünkü son zamanlarda kira davaları 3-4 katına çıktı. Davaların sonuçlanması ise yaklaşık 1,5 yılı buluyor. Bu süreç sonucunda mahkemenin kararına göre ev sahibi toplu kira alabiliyor. Tahliye davalarında mal sahibi kirayı açmakta haklıysa kiracılar evden çıkarılıyor." ifadesine yerverdi.

ARABULUCUK SİSTEMİNİN ARTILMASI GEREKLİ

Kira tespit davalarıyla ilgili bilgiler veren Oğuz, "Örneğin sözleşmede 3 bin 500 liraya anlaşıldı. Ama ev sahibi 'Kiralar buralarda 6 bin lira oldu' diyerek kira tespit davası açabilir. Bu durumda mahkeme halkı bulursa kira piyasası neyse ona yükseltiliyor" dedi. Bu ihtilafların çözülmesi ve mahkemelerin iş yükünün azalması için arabuluculuk sisteminin daha etkin bir şekilde çalıştırılması gerektiğini vurgulayan Oğuz, "Ancak ülkemizde ara buluculuk hala oturmadı. Ondan ötürü arabuluculukta çok fazla hızlı sonuç alınamıyor" sözleriyle duruma açıklık getirdi.

YORUMLAR (1)
500
Cimnastiğin renkleri İstanbul'da buluşuyor Cimnastiğin renkleri İstanbul'da buluşuyor Türkiye, Uluslararası Apimondia Kongresi'ne ev sahipliği yapacak Türkiye, Uluslararası Apimondia Kongresi'ne ev sahipliği yapacak Son dakika haber: CHP'li Ünsal: 'Türkiye'de hukukun olmadığını Kaftancıoğlu kararında bir kez daha gördük' Son dakika haber: CHP'li Ünsal: 'Türkiye'de hukukun olmadığını Kaftancıoğlu kararında bir kez daha gördük'

Son Dakika Ekonomi Ev sahipleri ve kiracılar arasında kriz büyüyor! Mahkeme salonları doldu taştı - Son Dakika


Advertisement