Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi - Son Dakika

Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi

25.01.2023 15:26

Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi Balıkçı: "Uzun zamandır böyle bereketli sezon görmedik" Samsun'da havaların soğumasıyla birlikte balık tezgahlarındaki çeşitlilik arttı.

Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi

Balıkçı: "Uzun zamandır böyle bereketli sezon görmedik"

SAMSUN - Samsun'da havaların soğumasıyla birlikte balık tezgahlarındaki çeşitlilik arttı.

Uzun zamandır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarında düşüş yaşandı. Havalar soğuyunca balık fiyatları bir miktar artsa da tezgahtaki çeşitlilik çoğaldı. Vatandaşların soğuk havalarda daha çok balık tükettiğinin altını çizen balıkçılar, kilosu 60 liradan satılan hamsinin yağma yapılır gibi rağbet gördüğünü ifade etti.

Palamut sezonu bitince fiyatların bir miktar arttığına değinen vatandaşlar, "Şu anda balık fiyatları da balık çeşitleri de çok güzel. Biz mezgit aldık. Palamut bol olduğunda fiyatlar daha ucuzdu. Palamut sezonu bitince fiyatlar biraz arttı. Kilosu 60 liradan mezgit aldık. Fiyatlar emekliye göre yarı yarıya olsa daha iyi olurdu" ifadelerini kullandılar.

Hamsi fiyatının diğer besin ürünlerine göre uygun olduğuna dikkat çeken Mehmet Bozdağ, "Hamsi bolluğu yaşıyoruz. Karadeniz, Samsun halkına bol bol balık çeşidi sunuyor. Vatandaş olarak fiyatlardan da memnunuz. Diğer illerde fiyatlar Samsun'a göre daha pahalı. Ayrıca balık fiyatları kırmızı et ve tavuk etine göre daha uygun. 1 kilo hamsiye 60 TL vermek bizim de işimize geliyor" dedi.

Sezonun tamamında birçok balık türünde patlama yaşandığını ifade eden balık satıcısı İsmet Akpınar, "Sezon oldukça güzel geçiyor. Fiyatlar da uygun. Müşteriler çeşitlere rağbet gösteriyor. Şu anda tezgahın gözde balığı hamsi. Hamsi olmadığı zaman tezgahlarda şenlik olmuyor. Bu hamsi bolluğu yaşanıyor. Sezonun tamamı oldukça bereketli geçiyor. Palamuttan sonra hamsinin de bol çıkması vatandaşların yüzünü güldürdü" diye konuştu.

"Uzun zamandır böyle bereketli sezon görmedik"

Son yılların en bereketli balık sezonunun yaşandığını dile getiren balık satıcısı Onurcan Köse, "Havalar soğuyunca balığa olan ilgi arttı. Biz de dolayısıyla soğuk havalarda daha fazla balık satıyoruz. Hamsini kilosu 60 TL, yağma yapılır gibi hamsi satıyoruz. Mezgit 40, istavrit 70 TL'den satılıyor. Fiyatlar uygun. Havalar sıcakken balık biraz daha bol çıkıyor, fiyatı daha da uygun oluyor. Önceden sıcak havada pek balık satamazdık ama bu sezon hem sıcak hem de soğuk havalarda insanlar balığa rağbet gösterdi. Uzun yıllardır böyle bir sezon hatırlamıyorum. Tüm balık çeşitlerinde bolluk yaşandı. 2,5 ay palamut sattık. 20 gün çinekop sattık. 1,5 aydan beri de hamsi satıyoruz. Sezon yine de devam ediyor. 40 TL'den hamsi, 50 TL'den çinekop ve 25 TL'den palamut sattık Bu fiyatlardan balıklar kapış kapış gitti. Şu anda da hamsi zaman zaman 40, 50 ve 60 TL'den satılıyor ama yine de çok rağbet görüyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Samsun'da 2 kişi uyuşturucu ticaretinden gözaltına alındı Samsun'da 2 kişi uyuşturucu ticaretinden gözaltına alındı Kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti Kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti Futbol: Spor Toto 1. Lig Futbol: Spor Toto 1. Lig

Son Dakika Ekonomi Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement