IŞİD Türk Şirketinin Büyük Projesine El Koydu - Son Dakika
Ekonomi

IŞİD Türk Şirketinin Büyük Projesine El Koydu

IŞİD Türk Şirketinin Büyük Projesine El Koydu

Balance Gayrimenkul'ün Irak'ta ortak olduğu çimento fabrikasına terör örgütü IŞİD el koydu. Şirket "Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü, Irak hükümetinden parasını istiyor.

27.08.2015 09:18  Güncelleme: 14:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Son yıllarda sanayicilerin en çok tercih ettiği iş kolu inşaat oldu. 1989'dan beri çikolata üreten Şölen, 1.5 yıl önce Balance Gayrimenkul adı ile gayrimenkule girdi. Sanayi yatırımlarının da sürdüğünü belirten Balance Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çoban, terör nedeniyle 1 yıldır Irak'taki çimento fabrikası çalışmalarının durduğunu söyledi. Yüzde 30 ortak oldukları Sincan Çimento Fabrikası'na Işid'in Haziran 2014'te el koyduğunu belirten Çoban, "Fabrikaya biz yüzde 30, Irak merkez hükümeti yüzde 15 ortak. 2 de yerel ortağımız var. Güvenlikten merkezi hükümet sorumluydu.

BAŞBAKANA ANLATTILAR

Konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de konuştuk. Merkezi hükümetin yatırımımızın yarısını ödemesini bekliyoruz. Sorun çözülünce yatırımı tekrar değerlendirmek için tekrar masaya oturacağız. Riskli yerde kâr daha fazla. Ama her zaman piyango vurmaz, bu defa tersi oldu" dedi. İnşaata girmelerinin sanayi yatırımlarında frene basma anlamını taşımadığını belirten Çoban, yeşil ışık gördükleri noktalarda yatırıma devam edeceklerini söyledi.

İNŞAATA DEVAM

İnşaat sektöründen istediklerini bulduklarını belirten İsmail Çoban, yeni konut ve ofis projeleri de planladıklarını söyledi. Güneşli Basın Ekspres'teki Balance Güneşli'nin ilk yatırımları olduğunu, projedeki ofis ve ev-ofisleri Mart 2016'da teslim edeceklerini belirten Çoban, " İstanbul'da Avcılar, Silivri, Büyükçekmece'de ve memleketimiz Gazientep'te arsalarımız var. Ayrıca kat karşılığı anlaşmalar da gündemde" dedi. 'Sanayiciden inşaatçı olmaz' bakış açısını eleştiren Çoban, alanında uzman ekiplerle çalıştıklarını ve bu sayede sağlam ve kaliteli yapılar inşa ettiklerini dile getirdi.

20 ŞANTİYESİ OLAN ZORDA

311 birimlik Balance Güneşli projelerinde yüzde 42'lik satış gerçekleştirdiklerini belirten Çoban şunları söyledi; "Elbette yüzde 100'ünü satmış olmak isterdik. Ekonomideki daralma, siyasi belirsizlik, kur savaşları Türkiye'yi etkiliyor. Ama 2015 ne gıda ne de inşaat için ölü yıl değil. İnşaatta 20 şantiyesi olan için zor bir süreç olabilir. Ama biz tek bir proje üzerine odaklandığımız için sorun olmadı." Dolardaki artışın Yabancı yatırımcı için avantaj haline geldiğine dikkat çeken Çoban, bu dönemde yerliden çok yabancı gayrimenkul alıcıların aktif olduğunu dile getirdi.

İNŞAAT DAHA MI KÂRLI?

İnşaatın sanayiye kıyasla daha kârlı olduğu görüşlerini değerlendiren Çoban, "Gayrimenkul bire bin veriyor sanılıyor, ama öyle değil. Sanayide yatırım yapınca belli bir noktada durmak zorundasın. Mesela geçen yıl Şölen için 200 milyon dolar yatırım yaptık, çünkü gerekli olan rakam bu. Ama Balance Güneşli gibi 300 milyon liralık yatırım yapacak daha çok fırsat var. Bir de gayrimenkulde yatırımın geri dönüş süresi daha hızlı" dedi. Balance Güneşli'nin yanında yer alan arsayı da satın aldıklarını belirten Çoban, projenin devamı olarak yeni bloklar da planladıklarını söyledi. (Kaynak:Hürriyet)

Son Dakika Ekonomi IŞİD Türk Şirketinin Büyük Projesine El Koydu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (6)

 • taner mirzaoÄ?lu: Zaten ışid Türkiye yı yönetmiyor muydu?E aynı işte.. 27 33 Yanıtla
 • yürüüüü: işit sen bu terorsteleeri temiZle şantiyede senın olsun yeterki pkk öı kopeklere aman verme 9 18 Yanıtla
 • bora: allahın lanetı azabı işid ve yandaşlarına olsn kafirler 8 7 Yanıtla
 • zaza12: İşıd e islam deveti diyo la isid islam dusmani be uyanin yeter 7 2 Yanıtla
 • Muşlu Malcolm X: Beşle kargayı oysun gözünü. 6 0 Yanıtla
 • AkpIşid: Zihniyet aynı..uluslararası ceza mahkemesi araştırması bir bitsin gorucem ben o zaman akpyi.Az kaldı AKP sıkıştın.. 1 0 Yanıtla
 • Şimşek: Harcamaları kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz
  04:48 Şimşek: Harcamaları kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, harcamaları kontrol etmek ve kesintiye gitmek için çaba göstereceklerini belirtti. Şimşek, enflasyonu düşürmek, mali disiplini sağlamak ve yapısal reformları hayata geçirmek gibi hedeflerinin olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin uluslararası yatırımcıların güvenini yeniden kazandığını ve ekonomide ilerleme kaydedildiğini söyledi.

 • Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı
  23:17 Kayseri'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton tohum dağıtıldı

  Kayseri'de düzenlenen törende, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında çiftçilere 700 ton sertifikalı nohut, aspir, yeşil mercimek, sorgum sudan ve kuru fasulye tohumu dağıtıldı. Kayseri'nin tarım ve hayvancılıkta önemli bir noktada yer aldığı belirtilirken, proje kapsamında son 4 yılda 8 bin ton muhtelif tohum dağıtımı gerçekleştiği ve 400 bin dekar alanın tarımsal üretime kazandırıldığı ifade edildi.

 • TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti
  22:03 TİP İstanbul İl Örgütü, Asgari Ücret Artışı İçin Protesto Etti

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul İl Örgütü, hükümete gönderdiği açık mektupta asgari ücretin yılda bir kez artmasını isteyen Merkez Bankası Başkanı ve bu yıl asgari ücrete ikinci bir zam yapılmayacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ı Merkez Bankası önünde düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti. TİP üyeleri, Merkez Bankası Başkanı'nın hemen görevden alınmasını istedi.

 • Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı
  19:56 Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde Ayarlama ve Başlatma Safhası Başladı

  Akkuyu Nükleer AŞ Üretim ve İnşaat Organizasyon Direktör Yardımcısı Denis Radchenko, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) ayarlama ve başlatma safhasının santralin ömrü için çok önemli bir aşama olduğunu belirtti. Radchenko, birinci ünitede nükleerle ilgili binalarda ana inşaat çalışmalarının tamamlandığını ve şu anda ayarlama ve başlatma çalışmalarına kapsamlı olarak başladıklarını söyledi. Kontrollerin ardından sıcak ve soğuk deneme aşamasına geçileceğini belirten Radchenko, bu yılın sonuna kadar birinci ünitede ilk test elektrik enerjisini elde etmeyi planladıklarını ifade etti.

 • Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı
  19:34 Söğütlü OSB'de 40 firma ile sözleşme imzalandı

  Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen 40 firma ile sözleşme yapıldı. Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ön tahsis protokol toplantısı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan yetkililer, yatırımcıların seçimi konusunda titiz davrandıklarını ve Söğütlü OSB'nin şehrin ihracat hedeflerine katkı sağlayacağını belirtti. Yeni OSB'nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür edildi ve yatırımcı firmalarla ön sözleşme imzalandı.

 • Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı
  19:19 Van TSO, 'K' Türü Yetki Belgesi Verme Yetkisini Tekrar Aldı

  Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Necdet Takva, Van'da her türlü yük taşımacılığı yapanlara 'K' Türü yetki belgesi verme yetkisini tekrar kazandıklarını açıkladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda yetkinin geri alınmasıyla Van TSO'nun itibarının geri kazanılacağı ve kullanıcıların işlemlerinin kolaylaşacağı belirtildi.


Advertisement