İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak - Son Dakika

İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak

01.07.2014 08:14
İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak

İsrail açıklarındaki en büyük doğalgaz sahasının ortakları, gazı Mısır'da İngiliz BG'ye satmayı taahhüt eden 30 milyar dolarlık niyet mektubu imzaladı

Türkiye'den Zorlu Enerji, Turcas Petrol, Enka Grubu, Enerjisa, Aksa Doğalgaz gibi şirketlerin yeni bir boru hattı inşa ederek, Türkiye’ye getirmek için müzakereler yürüttüğü İsrail gazında ilginç bir gelişme yaşandı.

İsrail açıklarındaki gaz sahalarını işleten Noble-Delek ortaklığı, Leviathan sahasından çıkacak gazı Mısır’a sevk ederek, İngiliz BG gruba satmak için niyet mektubu imzaladı. Leviathan sahasında yaklaşık 530 milyar metreküp (bcm) doğalgaz olduğu tahmin ediliyor. Bu da Türkiye’nin en az 10 yıllık gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte. Konuya yakın kaynaklar, İsrail gazının ilk etapta Mısır’a gitmesi durumunda, Türkiye’ye gelecek gazın 5 yıl gecikebileceğini kaydediyor.

TÜRK ŞİRKETLERLE MASAYA OTURMUŞLARDI

Doğu Akdeniz gazı Türkiye’ye mi, yoksa Mısır veya Ürdün’e mi gidecek, doğalgaz sektörü bir süredir bu sorunun cevabını bekliyor. İsrail gazını Kıbrıs üzerinden Türkiye’ye getirip satmak isteyen ABD’li Noble ve İsrail enerji şirketi Delek, gazı getirmeye talip olan enerji şirketleriyle masaya oturmuştu.

10 MİLYAR METREKÜP

İsrail’den her yıl yaklaşık 10 milyar metreküp gazın, 500 kilometrelik bir boru hattıyla Türkiye’ye taşınması öngörülüyordu. Ancak Noble ve Delek, gazı Mısır’a gönderebilecek sürpriz bir hamle yaptı. Ortaklar, Leviathan sahasından çıkacak gazı, dünyanın önde gelen LNG alım-satım şirketlerinden biri olan İngiliz BG Group’a Mısır’da satmayı taahhüt eden bir niyet mektubu imzaladı. Buna göre, İsrail gazı doğrudan BG’nin Idku’daki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisine taşınacak. BG Group, Mısır’daki gaz sıkıntısı nedeniyle zor günler yaşıyor.

5 YILLIK RÖTAR

Görüşmeler, İsrail gazının Mısır’ın boşta kalan LNG ihracat tesislerine sevk edilmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Uzmanlar, anlaşmanın Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini şu şekilde değerlendiriyor: “Eğer Mısır tercihini kullanmak isterlerse, Türkiye’ye gelecek olan gaz gecikebilir. Zaten ilk yıllarda sahadan 10 bcm gaz çıkarmayı düşünüyorlardı. İlk etapta 7 bcm Mısır’a satacaklarsa, bu Türkiye’ye gelecek gazın en az beş yıl ötelenmesi demektir. Zaten gazın buraya gelmesi için yaklaşık üç yıla ihtiyaç vardı. Bu süreyi BG için harcarlarsa, Türkiye’ye gazın gelmesi 2020’yi çok rahat geçer.”

30 MİLYAR DOLAR

BG Group ile Leviathan ortaklarının yapacağı anlaşmanın 30 milyar dolar değerinde olduğu ve 7 milyar metreküp gazın yeni bir su altı boru hattı ile 15 yıl boyunca Mısır’a taşınmasını öngördüğü kaydediliyor.

KARLAR YÜZDE 30 ERİDİ

BP’nin Türkiye Akaryakıt Ülke Müdürü Martin Thomsen, EPDK’nın uyguladığı iki aylık tavan fiyat döneminde bayi ve dağıtım şirketlerine kalan pompa marjının yüzde 30 azaldığını söyledi. Sanatçı Mustafa Sandal’ın yer aldığı yeni reklam kampanyasının tanıtımına yönelik basın toplantısı sonrasında soruları yanıtlayan Thomsen, EPDK’dan beklentilerinin şirketlerin giderlerini ve ödedikleri vergileri de göz önünde bulundurması olduğunu kaydederek, “Ayrıca bizimle iletişim kanallarını açık tutmalarını da istiyoruz. Böylece birbirimizi daha iyi anlayabiliriz” dedi.

ÖNEMLİ BİR FIRSAT KAÇABİLİR

Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü, geçtiğimiz günlerde Reuters’a yaptığı açıklamada, Doğu Akdeniz gazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa piyasalarına ulaşması için 7-8 aylık bir süreçte yatırım aşamasına geçmek konusunda adım atılamazsa, fırsat penceresinin kaçabileceğini söylemişti.

Enerji yetkilileri, Türkiye’nin projeye destek verebilmesi için iki ülke arasındaki politik sorunların çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Kaynak: Hürriyet

YORUMLAR (4)
  • kanikar1: kendisine coğraf konum olarak çok güvenen kişiler yakında her birini tek tek kaybedecek,siz hiç merak etmryin.osmalında gavur icadı diye ilim yok oldu,şimdikilerde yahudi der boş ver anlaşmayı der,inşallah açlıktan sefalaletlikten yok olur gidersiniz. gerçi ilk önce buna oy verenler ölür ilk önce,nede olsa yardakçıları emlak zengini biraz daha uzun yaşarlar diğerleirne göre. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • yasin: SİSİ MISIRI DEVİRDİ İSRAİL GAZI ONLARA VERDİ NEDEN ACABA :d HİÇ MERAK ETMEYİN YAHUDİLER KURANI KERİMDE BİLE GEÇİYOR SONUNUZU KENDİNİZ HAZIRLIYORSUNUZ İSRAİLOĞULLARI... Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • KINA YAKIN: SİSİYE DESTEK VERENLER, GERÇEKTE İSRAİLE DESTEK VERDİĞİNİ GÖRSÜN..KINA YAKSINLAR... Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Genç Kadınlar Avrupa Golbol Şampiyonası Genç Kadınlar Avrupa Golbol Şampiyonası Son dakika haberi: MOSSAD'a bilgi sızdırdıkları iddia edilen 16 sanığın tutukluluğuna devam kararı Son dakika haberi: MOSSAD'a bilgi sızdırdıkları iddia edilen 16 sanığın tutukluluğuna devam kararı İsrail istihbaratıyla bağlantıları tespit edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi İsrail istihbaratıyla bağlantıları tespit edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Ekonomi İsrail Gazı, Türkiye Yerine Mısır Üzerinden Satılacak - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement