İtalya'nın Göçmen Sorunu Büyüyor - Son Dakika

İtalya'nın Göçmen Sorunu Büyüyor

23.07.2017 20:46

İtalya, mülteci krizinin çözümü konusunda Avrupa Birliği'ni taahhütlerini yerine getirmemekle suçlarken, limanlarına Akdeniz üzerinden ulaşan Kuzey Afrika ve Ortadoğu kökenli mültecilerin sayısı artıyor.

İtalya, mülteci krizinin çözümü konusunda Avrupa Birliği'ni taahhütlerini yerine getirmemekle suçlarken, limanlarına Akdeniz üzerinden ulaşan Kuzey Afrika ve Ortadoğu kökenli mültecilerin sayısı artıyor.

2017 yılının ilk altı ayında, tüm Avrupa'ya Akdeniz üzerinden 110 bin mülteci ulaşırken bu sayının yaklaşık 90 bininin durağı İtalya limanları oldu.

Roma'da bir göçmen kampında kalan ve trenle Fransa'ya gitmeyi deneyen göçmenler arasında, bu girişimleri İtalyan polisinin kontrolleri sonucunda başarısız olanlar var.

Yetkililer, haziran ayından itibaren hava ve deniz koşullarının görece iyi seyretmesiyle İtalya'ya botlarla ulaşmayı başaran göçmen sayısında belirgin bir artış olduğunu dile getiriyor:

Francesco Cherubine, sosyal hizmet uzmanı: "İtalya'ya ulaştıklarında çoğu, göçmen paylaşım mekanizmasındaki kötü işleyiş yüzünden burada kalmak zorunda. İtalya hükümeti de kimi durumlarda parmak izlerini dahi almadan bu insanları diğer Avrupa ülkelerine gönderebiliyor."

İtalya'nın aksine, diğer Akdeniz ülkelerinden Fransa ve İspanya yasadışı yollardan Akdeniz'e açılarak Avrupa'ya yönelen göçmen gemilerini limanlarına kabul etmiyor.

İtalya'nın kuzey komuşusu Avusturya da göçmen akınını kontrol etmek için sınırlarını kapatabileceğini açıklamıştı.

Auteur:

Tags:Gepost: 23 juli 2017

YORUMLAR
500
UEFA Avrupa Konferans Ligi finali için takımlar Tiran'a geldi UEFA Avrupa Konferans Ligi finali için takımlar Tiran'a geldi Bakan Karaismailoğlu: 'Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz' Bakan Karaismailoğlu: 'Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyelik sürecinin, yapıcı bir yaklaşımla teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz' İtalya ve Hırvatistan, AB'nin Batı Balkanlar'a genişlemesini istiyor İtalya ve Hırvatistan, AB'nin Batı Balkanlar'a genişlemesini istiyor
Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Ekonomi İtalya'nın Göçmen Sorunu Büyüyor - Son Dakika


Advertisement