Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB, Bölgenin Üretim Üssü Olacak - Son Dakika
Ekonomi

Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB, Bölgenin Üretim Üssü Olacak

Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB, Bölgenin Üretim Üssü Olacak

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB'nin bölgenin üretim üssü olacağını belirtti. OSB'nin etüt çalışmalarına başlandığını ve kamulaştırma işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Bağlamış, projenin Kayseri ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Ayrıca, OSB'nin yenilebilir enerji kaynakları ve teknoloji kullanarak bölgeye büyük katma değer kazandıracağını ifade etti.

21.02.2024 14:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili düzenlenen basın toplantısında, "Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB bölgenin üretim üssü olacaktır" dedi.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB ile ilgili düzenlenen basın toplantısında Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri arasında ilk ve tek acele kamulaştırma kararı alınan OSB olma özelliğini taşıyan Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB'nin 1 Milyon 277 metrekare alanda MTA tarafından etüt çalışmalarına başlandığını söyledi. Başkan Recep Bağlamış, "OSB'nin genel yerleşim planı, üst yapı modülleri, imar planları, parselasyon planlarının hazırlanması amacıyla da yapılan ihale sonuçlandı. Acele kamulaştırma hükümleri kapsamında da kamulaştırma işlemleri mahkemelerce yürütülüyor. Kayseri Kocasinan Tarıma Dayalı İhtisas OSB olarak diğer OSB'lere kıyasla çok kısa sürede birçok aşamayı geçerek, ön tahsis için hazırlıklarına başlıyoruz. Kayseri Tarımının Sanayi ile entegrasyonu açısından çok önemli olan projede çalışmalar titizlikle ve hızla devam ediyor. Yöre için mega bir proje olması hedeflenen OSB de 11 ay boyunca üretim yapılması, öncelik kadınlarda olmak üzere en az 2 bin kişiye istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Bu sayede ilimiz ekonomisine yılda 3 milyar TL katkı sağlanacağına inanıyoruz. Kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz, OSB'de, sera işletmeleri ile birlikte üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik sanayi tesisleri de yer alacaktır. Kayseri iline 58, Nevşehir iline 65 Yozgat iline 116 Aksaray iline 147 Sivas iline 198 ve Ankara iline ise 288 kilometre mesafede bulunan Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, nakliyeden kaynaklanan kayıpların azaltılması açısından da ön plana çıkmaktadır. Ayrıca projeyle; Kayseri ilinde tarımda ihtisaslaşmanın sağlanması, üretim döneminde iç ve dış pazarın ihtiyaçları dikkate alınmak suretiyle yetiştiriciliği yapılacak ürünlere yönelik üretim planlaması yapılması, Kayseri ilinin sebze tüketiminin yüzde 30'unun buradan karşılanması ve Kayseri sebze ve meyve ihracatının yüzde 25 oranında artırılması da projenin hedefleri arasında yer almaktadır" şeklinde konuştu.

Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB'nin kullanılacak yenilebilir enerji kaynakları ve kullanılan teknolojiyle bölgeye büyük katma değer kazandıracağını ifade eden Bağlamış, "Yaklaşık 2 yıl içinde bacasız fabrikaların hizmete alınması ve yıllık 40 bin ton ürün yetiştirilmesi hedeflenen OSB'de, Özellikle vurgulamak istiyorum, Hollanda'ya da Rusya'ya da Arap ülkelerine de sebze meyvelerimiz ihraç edilecektir. Buradaki asıl hedef, şehrin etrafındaki üretim alanlarının, kendi ihtiyaçlarını karşılamasının önemini vurgulamaktadır. Aslında sebzelerdeki fiyat dalgalanmalarındaki en önemli unsurlardan biri nakliyedir. Antalya'da ürettiğimizi Kayseri'ye taşıyoruz. Belki de ürünün kendi bedelinden daha fazla kilogram başına maliyet bindiriyoruz. İnşallah her şehir kendi etrafında, kendisine yetebilecek kadar alanda üretim yapabilirse tüketicilerimizin eline de çok daha uygun fiyata ürünler ulaşmış olacaktır. Kışın sebze meyvenin Antalya'dan gelmesini beklemeyeceğiz. Kayseri'mizde üretilen sebze meyve yaklaşık 60 kilometre öteden buraya gelecek. Bu da maliyeti düşürecek unsurlardan birisi olacaktır. Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB; topraksız, tam otomasyonlu, ısıtma için jeotermal, RES, GES ve biyokütle gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan modern ve tam otomasyonlu teknolojik seralardaki yüksek verim sayesinde ilimizin ve bölgemizin ekonomisine büyük katma değer sağlayacaktır. Teknolojik, çevreye uyumlu, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, güçlü altyapısı olan, atık yönetimi süreçleri verimli ve sürdürülebilir şekilde tasarlanmış, sıfır atık ilkesiyle faaliyet gösterecek olan Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB bölgenin üretim üssü olacaktır" diye konuştu. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Kayseri Kocasinan Jeotermal Kaynaklı Sera OSB, Bölgenin Üretim Üssü Olacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı
  21:29 Tunceli'de depremzedeler için inşa edilen 88 konutun kura çekimi yapıldı

  Tunceli'nin Mazgirt ilçesinde meydana gelen deprem sonucunda evleri hasar gören vatandaşlar için inşa edilen 88 konutun kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirildi. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kura çekilen konutların hak sahiplerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

 • Bursa'da İpek Böceği İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu
  19:54 Bursa'da İpek Böceği İhracat Ödülleri Sahiplerini Buldu

  Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) tarafından düzenlenen 'İpek Böceği İhracat Ödülleri' sahiplerini buldu. Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa markalarını öne çıkarmak istediklerini belirtti.

 • Çin'in Anhui eyaletinde ticaret hacmi rekor kırdı
  19:27 Çin'in Anhui eyaletinde ticaret hacmi rekor kırdı

  Çin'in doğusundaki Anhui eyaletinde ithalat ve ihracat mallarının toplam hacmi 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,6 artışla 189,08 milyar yuana ulaşarak rekor kırdı. Eyaletin ihracatı yüzde 9,8 artışla 126,06 milyar yuan olurken, ithalat yüzde 6,4 artışla 63,02 milyar yuana yükseldi. Anhui'nin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne katılan ülkelerle ticareti yüzde 7,7 artarak toplam ticaret hacminin yüzde 50,5'ini oluşturdu. Elektrikli araç, lityum iyon batarya ve sıvı kristal ekran ihracatı önemli bir büyüme kaydetti.

 • Muş'ta çiftçilere kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı
  19:20 Muş'ta çiftçilere kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı

  Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen TAKE Projesi kapsamında çiftçilere yüzde 75 hibe ile kuru fasulye ve nohut tohumu dağıtıldı. Bu proje ile tarım arazilerinin verimliliği artırılmak ve çiftçilerin gelir düzeyi yükseltilmek hedefleniyor. Törende 80 çiftçiye 25 bin 750 kilogram tohum dağıtıldı. Muş Valisi Avni Çakır, tarımın bölgenin sürdürülebilirliği ve kalkınması için önemli olduğunu belirterek, çiftçilere farklı ürün alternatifleri sunulması ve teknik destek sağlanması gerektiğini vurguladı.

 • Çorum'da Fırın Sahibi Bozuk Para Sıkıntısını Çözdü
  19:09 Çorum'da Fırın Sahibi Bozuk Para Sıkıntısını Çözdü

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde bir fırın işletmesi, bozuk para sıkıntısı yaşadığı için 90 TL bozuk para getirene bir ekmek bedava verme kampanyası başlattı. İş yerinin camına asılan not, hem dikkat çekti hem de vatandaşlara destek oldu. Fırın sahibi, bankalardan bozuk para temin edemediklerini belirterek, Türkiye'deki benzer örneklerden ilham aldıklarını söyledi.

 • Dr. Esra Nur Uğurlu, Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü'nü kazandı
  18:37 Dr. Esra Nur Uğurlu, Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü'nü kazandı

  İktisat ve Toplum dergisinin düzenlediği Asaf Savaş Akat İktisat Ödül Töreni, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapıldı. Leeds Üniversitesi'nden Dr. Esra Nur Uğurlu, bu yılki ödülün sahibi oldu.

 • Düzce'de Modern Sanayi Sitesi İnşaatı Devam Ediyor
  18:36 Düzce'de Modern Sanayi Sitesi İnşaatı Devam Ediyor

  Düzce Belediyesi tarafından Beslanbey Bölgesinde yapımı devam eden modern sanayi sitesinde, altyapı çalışmaları ile birlikte dükkanlarda ince işçilik çalışmaları da sürüyor. Çatı kaplamaları süren dükkanlar teslimata hazırlanıyor.


Advertisement