Kazaya karışan araçlara ilişkin Yargıtay'dan emsal değer kaybı kararı - Son Dakika

Kazaya karışan araçlara ilişkin Yargıtay'dan emsal değer kaybı kararı

24.09.2022 16:20

Kazaya karışan araçlardaki değer kayıplarına yönelik tartışmalara Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nden emsal bir karar çıktı. Emsal kararla birlikte araçtaki değer kaybı belirlenirken aracın markası, yaşı, modeli ve hasar gördüğü kısımları dikkate alınarak aracın kaza tarihinden önceki 2. el satış değerinin tespiti ile aracın tamir edildikten sonra ikinci el satış değerinin tespiti ve arasındaki fark göz önünde bulundurulacak.

Maddi hasarlı trafik kazası sonrası taraflar araçlardaki onarım telaşına düştü. Aracında büyük çapta maddi hasar meydana gelen kazazede, yüzde yüz kusurlu olan aracın trafik sigorta poliçesini düzenleyen sigorta şirketine, araçtaki değer kaybının karşılanması amacıyla dava açtı.

YARGITAY'DAN EMSAL KARAR

Asliye Ticaret Mahkemesi'nin yolunu tutan kazazede, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla araçtaki değer kaybının temerrüt tarihinden işleyecek reeskont faizi ile davalıdan tahsilini talep etti. Davalı avukatı, davanın reddini savundu. Mahkeme; toplanan deliller ve benimsenen bilirkişi raporuna göre, davanın reddine karar verdi. Karar kesinleşince devreye adalet Bakanlığı girdi. Bakanlık, kararın kanun yararına bozulmasını talep etti. Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir karara imza attı.

"2. EL SATIŞ DEĞERİ İLE TAMİRDEN SONRAKİ DEĞERİ ARASINDAKİ FARK GÖZ ÖNÜNE ALINMAKTA"

Kararda şöyle denildi: "Yargıtay uygulamasına göre değer kaybı, aracın trafik kazası sonucu hasarlanıp onarılmasından sonraki değeri ile hiç hasarlanmamış haldeki değeri arasındaki farka ilişkin olup, araçtaki değer kaybı belirlenirken, aracın markası, yaşı, modeli ve hasar gördüğü kısımları dikkate alınarak aracın kaza tarihinden önceki 2. el satış değerinin tespiti ile aracın tamir edildikten sonra ikinci el satış değerinin tespiti ve arasındaki fark göz önüne alınmaktadır. Bilirkişi raporunda Yargıtay uygulamasına göre hesaplama yapan seçenek yerine, genel şartlara göre hesaplama yapan seçeneğin hükme esas alınması doğru olmayıp kanun yararına bozma talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir."

Kaynak: İHA
YORUMLAR (1)
  • Faruk Cucuboğa: HMK m.363'e göre, kanun yoluna başvuru sonucunda verilen karar, önceki mahkeme kararının hukuki sonuçlarını ortadan KALDIRMAZ. Yani bu mahkeme kararıyla yerel mahkemenin hukuka aykırı kararının tespitiyle yetinilmiş olundu. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
İtalya, Ukrayna'ya silah yardımı yapmayı yeni yılda da sürdürecek İtalya, Ukrayna'ya silah yardımı yapmayı yeni yılda da sürdürecek Gemlik'te kablo hırsızları tutuklandı Gemlik'te kablo hırsızları tutuklandı EHLİYETSİZ SÜRÜCÜ KAZADA YARALANDI EHLİYETSİZ SÜRÜCÜ KAZADA YARALANDI

Son Dakika Ekonomi Kazaya karışan araçlara ilişkin Yargıtay'dan emsal değer kaybı kararı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement