Makineler Çıktı, El İşi Yorgancılık Bitti - Son Dakika
Ekonomi

Makineler Çıktı, El İşi Yorgancılık Bitti

Makineler çıktı, el işi yorgancılık bitti El işi yorganlara yaz döneminde özellikle gurbetçiler ilgi gösteriyor Makine üretiminin yaygınlaşması ile bitme noktasına gelen elişi yorgancıların son temsilcilerinden olan Samsunlu yorgancı Mehlet Selçuk, mesleğini yaşatmaya çalışıyorSAMSUN - Samsun'da...

17.08.2017 11:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Makineler çıktı, el işi yorgancılık bitti

El işi yorganlara yaz döneminde özellikle gurbetçiler ilgi gösteriyor

Makine üretiminin yaygınlaşması ile bitme noktasına gelen elişi yorgancıların son temsilcilerinden olan Samsunlu yorgancı Mehlet Selçuk, mesleğini yaşatmaya çalışıyor

SAMSUN - Samsun'da 25 yıldır yorgancılık yapan Mehmet Selçuk, makine işi yorgan çıktıktan sonra el işi yorgancılığın bitme noktasına geldiğini söyledi.

Hazır dikim yorganların çıkması ile birlikte öncelerden her mahallede olan yorgancıların sayısı yok denecek kadar azaldı. Türk ailelerinin çeyizlerinde olmazsa olmaz olan el işi yorganlar, şimdilerde yerini hazır yorganlara bırakmış durumda. Elişi yorganlar 200-250 TL liradan, hazır yorganlar ise 60 liradan alıcı buluyor. Durum böyle olunca hem yorgancılık mesleği hem de el işi sanatı bitme noktasına geldi. Çırak yetişmeyen ve bitme noktasına gelen meslekte Samsun'da bu mesleği devam ettiren az sayıda yorgancı kaldı. Mesleğin son temsilcilerinden olan 25 yıllık yorgancı Mehmet Selçuk, el işi yorgancılık mesleğinin son zamanlarını yaşadığını, yaz dönemlerinde Avrupa ülkelerinden tatile gelen gurbetçilere yorgan sattıklarını söyledi.

"Yeni nesil paraya bakıyor"

Yorgancılık mesleğinin eskisi kadar revaçta olmadığını söyleyen Mehmet Selçuk, "İlkokulu bitirince bir yorgancı ustasının yaşında bu işi öğrendim. 25 yıllık ustayım. Eskiden yorgancılık iyiydi. Şimdi makineler çıktı, el işi yorgancılık geriledi. Bu işi Samsun'da yapan fazla kalmadı. El işi yorganların sayısı azaldı. Bu mesleği devam ettirecek fazla insan kalmadı. Yeni nesil paraya bakıyor. Sadece bizim meslekte değil demircilik ve bunun gibi mesleklerde durum böyle. Çocuk hemen kaç para alacağını soruyor. 1-2 gün geliyor ondan sonra bırakıp gidiyor. Bizim meslekte yetişen yok" dedi.

"Makine günde 200 yorgan yaparken ben iki tane dikiyorum"

El dikişinin daha iyi olduğunu belirten Selçuk, "Makine dikişinden daha sağlam. Makine yorganına göre el yapımı yorgan daha uzun ömürlü. Fakat makine günde 200'e yakın yorgan yaparken ben 2 tane dikiyorum. El işi yorganı özel yaptıranlar var. Eskiden satışlarımız daha iyiydi. Eskiden düğün çeyizlerinde kız veya erkek tarafı geldiğinde 3-4 tane alıyordu. Şimdi ise silikon yorgan alıyorlar" diye konuştu.

"Almancılar bizim el işi yorganlarını beğeniyor"

Yorganı yaparken önce desenleri çizdiklerini söyleyen Selçuk, "Desenleri kendimiz çiziyoruz. El işi yorganda önemli olan desenin çizimi. İyi bir usta her modeli çizebilir. Müşterinin beğendiği örneğe göre dikim yapıyoruz. Yorganlar genelde pamuk ve elyaftan yapılıyor. Koyun yünü de kullanılıyor ama diğerleri kadar değil. Aslında yün diğerlerinden daha sağlıklıdır. Çeyizlik yorganları pamukla dikiyoruz. Pamukta sağlıklı ama yünden daha sağlıklı değil. Makine yorganları ucuz olabilir ama onlar insanı yakıyor ve terletiyor. Sağlıklı değil ama millet alıyor. Koyun yünü sağlıklıdır. Bel fıtığına iyi geliyor. Kışın da iyi ısıtır. Almanya'dan tatile gelen gurbetçi vatandaşlarımız bizden el işi yorgan alıyor. Almanya'da yorgan var ama bizim el işi yaptığımız yorganların daha iyi olduğunu söylüyorlar. Buradan aldıkları yorganları güzelce paketliyoruz. Araba veya uçakla Almanya'ya götürüyorlar" şeklinde konuştu.

Makineler Çıktı, El İşi Yorgancılık Bitti
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Makineler Çıktı, El İşi Yorgancılık Bitti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • DÜFAM Laboratuvarı'nda Fındık Üreticileri İçin Model Fabrika Kuruldu
  15:24 DÜFAM Laboratuvarı'nda Fındık Üreticileri İçin Model Fabrika Kuruldu

  Düzce Üniversitesi Fındık Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜFAM) Laboratuvarı'na kurulan model fabrikada üreticiler, hasat ettiği fındığı işleyerek katma değeri yüksek ürün haline getirebilecek. Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından finanse edilen proje kapsamında kurulan model fabrikada, üreticiler fındığı işleyerek kendi işlerinin patronu olabilecek ve ülkeye daha fazla katma değer sağlayabilecekler.

 • Zonguldak Belediyesi'nin Borcu 1 Milyar 153 Milyon TL
  15:13 Zonguldak Belediyesi'nin Borcu 1 Milyar 153 Milyon TL

  CHP'li Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, AKP'den devralınan belediyenin borcunun 1 milyar 153 milyon 308 bin 77 lira olduğunu açıkladı. Erdem, belediyenin borçlarını belediye binasına astığı pankartla kamuoyuna duyurdu.

 • Bilecik'te Trabzon hurma fidanı dağıtıldı
  14:43 Bilecik'te Trabzon hurma fidanı dağıtıldı

  Bayırköy Belediye Başkanı Aykut Dilsiz, belediyenin destekleri ile atıl vaziyette bulunan beldenin verimli sulak arazilerinin yeniden canlanmaya başladığını belirterek Trabzon hurma fidanlarının dağıtıldığını açıkladı.

 • Erzurum'da konut satışları düştü
  14:40 Erzurum'da konut satışları düştü

  TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Erzurum'da Mart ayında 623 konut satışı gerçekleşti. İpotekli satışlarda 26. sırada yer alan Erzurum, diğer satış türleri kategorisinde ise 35. sırada yer aldı. İl, bölgesel konut satış performansı kaydında ise 2. sırada yer aldı.

 • Kars Harakani Havalimanı'nda Mart ayında 46 bin 846 yolcuya hizmet verildi
  13:59 Kars Harakani Havalimanı'nda Mart ayında 46 bin 846 yolcuya hizmet verildi

  DHMİ Genel Müdürlüğü, Kars Harakani Havalimanı'nın 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Mart ayında Kars Harakani Havalimanı'nda iç hat yolcu trafiği 46 bin 846 olarak gerçekleşti. Ayrıca, iç hatlarda 349 uçak iniş-kalkış yaparken, toplamda 409 ton yük taşındı. 2024 yılının ilk 3 ayında ise Kars Harakani Havalimanı'nda toplamda 163 bin 102 yolcu, bin 019 uçak ve bin 578 ton yük trafiği kaydedildi.

 • Giresun'da Salep Üretimi Yaygınlaşıyor
  13:41 Giresun'da Salep Üretimi Yaygınlaşıyor

  Giresun'da dünyanın en kaliteli tescilli fındığının üretildiği bölgede, fındığa ek gelir olarak salep üretimi yaygınlaştırılıyor. Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında 43 çiftçiye salep yumru dağıtımı yapıldı ve ilk hasat gerçekleştirildi. Mehmet Davut'a ait salep bahçesinde 1 metrekarelik alandan 1 kilo 670 gram gibi yüksek bir verim elde edildi.


Advertisement