Son Dakika: Dolar kuru akaryakıt fiyatlarını etkiledi! Benzin ve motorindeki artış 1 liradan daha fazla - Son Dakika

Son Dakika: Dolar kuru akaryakıt fiyatlarını etkiledi! Benzin ve motorindeki artış 1 liradan daha fazla

24.11.2021 17:23

Son dakika: Dolar kuru yükseldikçe akaryakıtta fiyat artmaya devam ediyor. Bu gece yarısından itibaren benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, oto gaza ise 65 kuruş zam geldi. Fiyat artışının ardından İstanbul'da benzin 9,69'dan, motorin 9,77'den, oto gaz ise 8 liradan satılacak.

Dolar kurundaki yükselişe paralel olarak akaryakıt fiyatları da artmaya devam ediyor. Bu kez akaryakıt fiyatlarına üçlü zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre, benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, oto gaz ise 65 kuruş zamlandı. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak fiyat artışı, pompaya yansıyacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Zammın ardından Ankara'da ortalama 8,72 liradan satılan benzinin litre fiyatı 9,74 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 8,67 liradan 9,69 liraya, İzmir'de 8,74 liradan 9,76 liraya çıkacak.

Ankara'da ortalama 8,77 liradan satılan motorinin litre fiyatı 9,83 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 8,71 liradan 9,77 liraya, İzmir'de 8,79 liradan 9,85 liraya çıkacak.

LPG'nin litre fiyatı da Ankara'da ortalama 7,40 liradan 8,05 liraya, İstanbul'da ortalama 7,35 liradan 8 liraya ve İzmir'de 7,23 liradan 7,88 liraya yükselecek.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

YORUMLAR (3)
  • Cara Murat: korktum gene zam diye. ula arabanın gazına basamıyoruz yakacak benzin diye. mümkün olsa boşa alıp arkadakine ittirecem yada öndekine çektirecem. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Kamil Toygar : Yeter artık dün açıklama yapıyordu Cumhurbaşkanı bu dolardaki artışı fırsat bilip zam yapmaya çalışanların ensesinde olacağız demişti sağolsunlar bu gün ilk icraatları kendileri doları bahane edip bu kadar 1 TL üzerinde fahiş akaryakıta zam yapıyorlar nerde kaldı sözün Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Ekonomi Son Dakika: Dolar kuru akaryakıt fiyatlarını etkiledi! Benzin ve motorindeki artış 1 liradan daha fazla - Son Dakika Ekonomi


Advertisement