Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor - Son Dakika
Ekonomi

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı turizm beldeleri için harekete geçiyor. Yaz döneminde başta Antalya, Muğla ve İzmir olmak üzere eğlence mekanları, yat turizmi, beach clupların yanı sıra otel ve pansiyonlara yönelik saha denetimleri gerçekleştirecek olan ekipler, hasılat tespitleri yapacak ve günübirlik konut kiralamalarına ağırlık verecek. Hatırlanacağı üzere Bakan Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye büyük önem verdiklerinin altını çizmiş ve denetimlerin sıkılaşacağını söylemişti.

17.06.2024 11:27

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yaz döneminde Antalya, Muğla ve İzmir başta olmak üzere turizm beldelerinde yoğun kullanılan işletmelere yönelik denetimlerini sıkılaştıracak. Bakanlığa bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı ekipleri, turizm sezonunun başlamasıyla bu alana yönelik denetim takvimini oluşturdu.

"KAYIT DIŞI EKONOMİYLE MÜCADELE GÜÇLÜ ŞEKİLDE DEVAM EDECEK"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleye büyük önem verdiklerinin altını çizmiş, bu yöndeki denetimlere ilişkin, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek." açıklamasında bulunmuştu.

YÜZLERCE DENETİM PERSONELİ TAKVİYESİ YAPILDI

Ekiplerce, yaz aylarında başta Antalya, Muğla ve İzmir olmak üzere turizm beldelerinde denetim gerçekleştirilecek. Bu amaçla Antalya, İzmir ve Muğla'ya yüzlerce denetim personeli takviyesi yapıldı. Gece faaliyet gösteren eğlence mekanları, yat turizmi, plaj kulübü diye de bilinen beach clubların yanında otel ve pansiyonlara yönelik saha denetimleri gerçekleştirilecek. Denetimler kapsamında restoranlar, işlek cadde ve sokaklardaki işletmeler de yer alacak. Özelikle gece kulübü, restoran ve beachlerde hasılat tespitleri yapılacak.

Gelir İdaresi ekipleri, denetimlerde günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verecek. Yazlık kiralamalara yönelik 2023 yılına ilişkin analiz çalışmaları da yapılırken bu kapsamda gelir elde ettiği düşünülen mükellefler izaha davet edilip sonuca göre gönüllü uyumla beyanda bulunmaları sağlanacak. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığından günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve günübirlik kiralama potansiyeli bulunan konutlara yönelik yoklama yapılacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • Ersan Yiğit: Ekipler o ilçeden olmaması gerekiyor bence çünkü küçük yerlerde herkes birbirini tanır. 18 0 Yanıtla
  • Said Demir: İyide kurbanını öldüreceksen neden kendini polise ihbar ediyorsun. Sen tetikçi değilmisin. Neden haber veriyorsun derdiniz nedir. 3 0 Yanıtla
  • Ankara null: ziyaaa 1 1 Yanıtla
  • Selin Acargul: Fethiye Milas Dalyan ve Bodrum'da ne kadar işletme varsa günlük hasilatlarini bir Muğlalı iş kadını olarak bildirdim 1 0 Yanıtla

Advertisement