Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi - Son Dakika
Ekonomi

Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkmenistan ziyaretinde Türkiye'nin Türkmenistan'ın ihracatında ikinci, ithalatında ise ilk sırada yer aldığını belirtti. Yılmaz, "Ülkemizin Türkmenistan'daki yatırımları 147 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Yine Türk müteahhitlerimiz bugüne kadar Türkmenistan'da 51 milyar dolar değerinde 1.080 proje üstlenmiştir" dedi.

06.12.2023 12:17
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkmenistan'a geldi. Yılmaz, ilk olarak Ruhiyet Köşkü'nde Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Yılmaz ve beraberindeki heyet Türkmenistan'ın Bağımsızlık Anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı. Sonrasında, 10. Türkmenistan Türk İhraç Ürünleri Fuarı'nın açılışına katılan Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Türkmenistan ile ikili ticaretin önemli bir ivme yakaladığına vurgu yaparak, Türkiye'nin Türkmenistan'ın ihracatında ikinci, ithalatında ise ilk sırada yer aldığını belirtti.

Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi

"MÜTEAHHİTLERİMİZ TÜRKMENİSTAN'DA 51 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE PROJE ÜSTLENDİ"

Yılmaz, "2022 yılında ticaret hacmimiz 2 milyar doların üzerine taşınmıştır. Ülkemizin Türkmenistan'daki yatırımları 147 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Yine Türk müteahhitlerimiz bugüne kadar Türkmenistan'da 51 milyar dolar değerinde 1.080 proje üstlenmiştir ve Türkmenistan'ın simgesel eserlerinin hayata geçirilmesine katkı sunmuştur." açıklamasında bulundu.

Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi

"5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİNE ULAŞMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Kardeş ülke Türkmenistan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri detaylı şekilde ele alan "Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyonu (HEK) 7. Dönem Toplantısı" vesilesiyle Türkmenistan'da bulunduklarını ifade eden Yılmaz, ziyaret kapsamında Hükümetlerarası Türk - Türkmen Komisyonu 7. Dönem Toplantısını gerçekleştireceklerini, ikili görüşmeler yapacaklarını ve iş dünyası temsilcileriyle forumda bir araya geleceklerini bildirdi.

Türkmenistan'daki yatırımları artırmaya ve projelere katkı sunmaya devam edeceklerini kaydeden Yılmaz, "Siyasi ve ticari alanda tesis ettiğimiz dostluk ve kardeşlik ilişkilerini karşılıklı ziyaret ve temaslarla pekiştirerek, Cumhurbaşkanlarımız tarafından belirlenen 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine en kısa sürede ulaşmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımızın temeline, ticaretin kolaylaştırılmasını ve iş dünyalarımızın önünü açmayı yerleştirdik." diye konuştu.

Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ'DAN İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİNE ÇAĞRI

7. Dönem Hükümetlerarası Türk-Türkmen Komisyon Toplantısı Protokolünü imzalayacaklarını söyleyen Yılmaz, iş dünyası temsilcilerine, "Bizler, bu alanda çalışma yürütürken, iş insanları da cesur ve istekli adımlar atarak ticari ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesine katkı sunmanızı bekliyoruz. Firmalarımızın Türkmenistan pazarında kendilerini tanıtabilmeleri ve yeni iş olanaklarını elde edebilmeleri için fırsat sunmaktadır. Öte yandan, Türkmen firmaları da yüksek kaliteli Türk ürünlerini yakından tanıyabilme imkânına sahip olacaktır." sözleriyle çağrıda bulundu.

2018 yılında fuara Türkiye'den 60 firmanın bu yıl ise 100'e yakın firmanın katılım sağladığına dikkat çeken Cevdet Yılmaz, inşaat teknolojileri, inşaat makinaları, çatı ve duvar sistemleri, kozmetik-kimya, gıda ve gıda işleme makinaları başta olmak üzere pek çok alanda çok farklı ürünlerin sergileneceği fuarın 3 gün süreceğini ve iki ülke arasındaki ticari- ekonomik ilişkilerin gelişimine katkı sağlayacağını kaydetti.

Yılmaz, açılış sonrasında Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Batır Atdayev, Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, çok sayıda siyasetçi, bürokrat ve Türkmen vatandaşlar ile fuar alanını ziyaret etti.

Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi
Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi
Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi
Türk müteahhitler, Türkmenistan\'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi

Son Dakika Ekonomi Türk müteahhitler, Türkmenistan'da bugüne kadar 51 milyar dolar değerinde proje üstlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  18:12 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  17:27 Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.

 • Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi
  17:24 Almanya'da kişisel kullanım amaçlı esrar tüketimi için karar verildi

  Almanya, kişisel kullanım amaçlı esrarı kısmen yasallaştırma yolunda ilerliyor. Yeni yasa, ülkeyi Malta ve Lüksemburg'tan sonra esrarı yasallaştıran 3. Avrupa Birliği ülkesi haline getirecek. Tartışmaların ardından Almanya parlamentosunun esrar kullanımını kısmen yasallaştırması bekleniyor. Yasa değişikliği, Almanya'yı Malta ve Lüksemburg'dan sonra esrarı kişisel kullanım için yasallaştıran üçüncü Avrupa Birliği ülkesi yapacak.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor
  17:11 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon bizim de canımızı yakıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de düzenlenen mitingde konuştu. Gündemine yerel seçimleri ve hayat pahalılığını alan Erdoğan, "Dünyanın başının belası olan enflasyon bizim de canımızı yakıyor. Amacımız Türkiye Yüzyılı rotamızı koruyarak bu fırtınalı küresel iklimden ülkemizi sağ selamet çıkarmaktır." ifadelerini kullandı.

 • Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım
  16:59 Dilan Polat'tan aylar sonra tek cümlelik paylaşım

  Kara para aklama ve vergi kaçırma gibi 4 ayrı suçtan tutuklu bulunan Dilan Polat'ın Instagram'daki sosyal medya hesabından aylar sonra bir paylaşım yapıldı. Polat çiftinin yer aldığı paylaşımdaki "Geciken adalet, adalet değildir." cümlesi ise dikkatlerden kaçmadı.

 • İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi
  16:59 İmamoğlu, AKP çadırında esprili bir şekilde karşılık verdi

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti çadırını ziyareti sırasında görevlilerden AK Parti'ye üye olma teklifi aldı. İmamoğlu, teklife "Ne kadar çok istiyorsunuz beni" yanıtını verdi. İmamoğlu, seçim sürecinin barış içinde tamamlanmasını dileyerek "1 Nisan'da hepimiz komşuyuz, arkadaşız, akrabayız." dedi.

 • Netanyahu'nun savaş sonrası planı ortaya çıktı
  16:52 Netanyahu'nun savaş sonrası planı ortaya çıktı

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun hazırladığı savaş sonrası plana göre İsrail, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze de dahil olmak üzere Ürdün'ün batısındaki tüm topraklar üzerinde 'güvenlik kontrolünü' sürdürecek. Filistin Dışişleri Bakanlığı, Netanyahu'nun planını 'Gazze Şeridi'nin resmi olarak yeniden işgal edilmesi' olarak nitelendirdi.

 • Ankara'da kız çocuğu okulda beyin kanaması geçirdi, baba okul yönetimini suçladı
  16:50 Ankara'da kız çocuğu okulda beyin kanaması geçirdi, baba okul yönetimini suçladı

  Ankara'da bir ilkokulda kafasını okul sırasına çarptıktan sonra fenalaşan 10 yaşındaki bir kız çocuğu beyin kanaması geçirdi. Baba, kızının öğretmeni tarafından darp edilmiş olabileceğini ve saatlerce baygın halde okulda tutulduğunu iddia etti. Okul yönetimi ise iddialarla ilgili konuşmazken, adli sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

 • Selahattin Baki'den çok konuşulacak kura yorumu
  16:43 Selahattin Baki'den çok konuşulacak kura yorumu

  Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki, Konferans Ligi'ndeki Union Saint-Gilloise eşleşmesini değerlendirdi. Kuradan pek memnun kalmayan Baki, "Genetik şanssızlığımız sürdü yine. Kurada en iyi topu oynayan takımlardan birini çektik" açıklamalarında bulundu.


Advertisement