Türk Tohumculuk Sektörü İhracatta Dış Ticaret Fazlası Verdi - Son Dakika
Ekonomi

Türk Tohumculuk Sektörü İhracatta Dış Ticaret Fazlası Verdi

Türk Tohumculuk Sektörü İhracatta Dış Ticaret Fazlası Verdi

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, Türk tohumculuk sektörünün geçen yıl ilk kez dış ticaret fazlası verdiğini belirtti. Türkiye'nin 100'den fazla ülkeye tohum ihraç ettiğini ve sektörde net ihracatçı konumunda olduğunu söyleyen Gençer, Türk tohum firmalarının altyapılarının güçlü olduğunu ve yüksek standartlardaki tohum üretimlerine dünyanın birçok ülkesinden talep geldiğini ifade etti. Türk tohumculuk sektörünün son 15 yılda tohum üretimini yüzde 800 artırdığını ve ihracatını da katlanarak artırdığını belirten Gençer, hedeflerinin daha fazla pay almak olduğunu söyledi.

30.09.2023 12:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gençer, 100'den fazla ülkeye ihracat yapan Türk tohumculuk sektörünün geçen yıl ilk kez dış ticaret fazlası vermeyi başardığını belirtti.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Balkan Tohum Çalıştayı için Edirne'ye gelen Gençer, AA muhabirine, yıllar içinde yapılan atılımlarla Türk tohumculuk sektörünün çok iyi bir noktaya geldiğini söyledi.

Türkiye'deki 1100 tohum şirketinin dünya standartlarında üretim yaptığını dile getiren Gençer, "Türkiye, 100'den fazla ülkeye tohum ihraç eden, sektörde net ihracatçı konumunda olan bir ülke. Yaklaşık 1,5 milyon ton sertifikalı tohum üretimimiz var. Bunu daha da yukarılara çıkarmayı arzu ediyoruz." dedi.

"Dünyada kendinden söz ettiren çok önemli çeşitlerimiz var"

Gençer, iklim değişikliğinin tüm dünyada tarımsal üretimi etkilediğini, bu sebeple olumsuz koşullara dayanıklı tohum çeşitleri geliştirmek için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Türk firmalarının her yıl farklı tohum çeşitlerini tarıma kazandırdığını söyleyen Gençer, şöyle konuştu:

"Stres şartları çoğalıyor, suyla ilgili sıkıntılar başlıyor. Biz tohumcular da pazarın istekleri, iklim şartları ve hastalıklara dayanıklı tohumlar ıslah edip geliştirmek zorundayız. Bu anlamda firmalar üretimlerini yaparken diğer yandan ıslah çalışmaları devam ediyor. Gerçekten çok güzel çeşitler yakalamaya başladık. Halihazırda tüm dünyada kendinden söz ettiren çok önemli çeşitlerimiz var."

"Sektör olarak çok güçlüyüz"

Gençer, Türkiye'nin tohumculuk alanında kendi kendine yetebilen bir ülke olduğunu vurguladı.

Kamuoyunda zaman zaman yer alan "Türkiye'nin tohumculuk alanında dışa bağımlı olduğu" değerlendirmesinin gerçeği yansıtmadığını belirten Gençer, "Türk tohumculuk sektörü kısa süre içindeki başarısından dolayı alkışlanması gereken bir sektör. Yanlış ithamlarla töhmet altında bırakıldığımız zaman üzülüyoruz. Sektör olarak çok güçlüyüz. Bırakın dışa bağımlı olmayı, 100'den fazla ülkeye ihracat yaparak net ihracatçı konumundayız, mevcut tohumlarımızla kendi kendine yetebilen bir konumdayız. Türk tohumculuk sektörüne halkımızın güvenmesi gerekiyor." dedi.

"İlk defa ithalattan fazla ihracat yaptık"

Gençer, Türk tohum firmalarının altyapılarının çok güçlü olduğunu, yüksek standartlardaki tohum üretimlerine dünyanın birçok ülkesinden talep geldiğini ifade etti.

Tohum ihracatının her yıl arttığını, geçen yıl da yurt dışına 232 milyon dolarlık satış yapıldığını söyleyen Gençer, şunları kaydetti:

"Türk tohumculuk sektörü kendi kendine yetebilen, fazla olan tohumlarını da yurt dışına ihraç eden bir konumda. İhracat olarak gelmiş olduğumuz noktada geçen yıl bizi en çok sevindiren yıl oldu. İlk defa ithalattan fazla ihracat yaptık. Yaklaşık 87 bin ton sertifikalı tohum ihracatı yaparak 232 milyon dolar gelir elde ettik. Bu bizim için çok çok önemliydi. Geçtiğimiz yıllarda ithalatımız ihracattan daha fazlaydı ama geçen yıl hızlı bir şekilde ihracatımız ithalatı net şekilde geçti. Yaklaşık 70 milyon dolarlık ihracat fazlamız var."

"Son 15 yılda tohum üretimimiz yüzde 800 arttı"

Gençer, "Tüm dünyada aktif bir şekilde kendimizden söz ettiriyoruz ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Gelişen dünyaya ayak uydurup daha ileriye gitmek adına çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Son 15 yılda tohum üretimimiz yüzde 800 arttı. Bununla beraber ihracatımız da katlanarak artıyor. En çok tohum ihracat ettiğimiz ülkelerin başında Rusya, Ukrayna, Azerbaycan ve İtalya geliyor. Hedefimiz, geçen yıl yaptığımız 232 milyon dolarlık ihracatı artırmak, tohum pazarından daha fazla pay almak." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türk Tohumculuk Sektörü İhracatta Dış Ticaret Fazlası Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama
  20:01 Yayın ihalesi neden iptal edildi? Saran Holding'ten TFF'yi zorda bırakacak açıklama

  Saran Holding, TFF'nin iptal ettiği Süper Lig yayın ihalesi kararına dair sert bir açıklama yayınladı. Açıklamada, ''TFF İhale Komisyonu ile gerçekleşen yüz yüze toplantıda, tarafımıza mevcut yayıncı kuruluşun ihaleden diskalifiye edildiği net olarak beyan edilmiştir. Dolayısıyla bugün gerçekleşen “iptal” daha önce de olduğu gibi, Türk futbolunu esir almış olan mevcut yayıncı ile devam etmenin kılıfıdır'' ifadeleri yer aldı.

 • ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak
  18:56 ABD Başkanı Biden: Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak

  İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sürerken ABD Başkanı Joe Biden'dan Ramazan ayında 40 gün ateşkesi öngören müzakere görüşmelerine ilişkin açıklama geldi. Geçtiğimiz günlerde "Gelecek pazartesiye kadar bir ateşkes sağlanacaktır" diyen Biden, yeni açıklamasında ateşkesin yakın zamanda mümkün olmadığını söyledi. Biden, "Gazze'de ateşkes büyük ihtimalle pazartesi gününe kadar sağlanamayacak ancak umudumu koruyorum." dedi.

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.


Advertisement