Türkiye, Madenler Konusunda Net İhracatçı Olmayı Hedefliyor - Son Dakika
Ekonomi

Türkiye, Madenler Konusunda Net İhracatçı Olmayı Hedefliyor

Türkiye, Madenler Konusunda Net İhracatçı Olmayı Hedefliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin madenler alanında ithalata bağımlı olduğunu belirterek, Türkiye'yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bayraktar, yerli kaynak potansiyelini ortaya çıkarmak ve yer altındaki kaynakları ülke ekonomisine kazandırmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Ayrıca, madencilik sektöründe iyileştirilmiş çalışma koşullarının desteklenmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi'nin kapanış toplantısında konuşan Bayraktar, Türkiye'nin madenler konusunda net ihracatçı konuma gelmesi için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

14.11.2023 12:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin madenler alanında ithalata bağımlığının yüksek olduğunu belirterek, "Bizim önümüzdeki dönem için hedefimiz, Türkiye'yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmek." dedi.

Bakan Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi'nin (MİSGEP) kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, proje ile madencilik sektöründe iyileştirilmiş çalışma koşullarının desteklenmesi, toplumsal farkındalığın artırılması ve tüm paydaşların konuyla ilgili bilgi seviyelerinin geliştirilmesini hedeflediklerini ifade etti.

Bayraktar, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye'nin yüksek yerli kaynak potansiyelini ortaya çıkarmak istediklerine işaret ederek, yer altındaki kaynakların çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılması için çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Geçen yıl yerli kömür üretiminin 105 milyon tonu aştığını anımsatan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Toplam 21 milyar ton olarak hesap ettiğimiz rezervimizi daha çok işleyerek yerli kömür üretimimizi artırmayı hedefliyoruz. Sadece kömürde değil, tüm kaynaklarımızda giriştiğimiz üretim mücadelemizle madencilik sektörümüzü ilmek ilmek dokumayı da sürdürüyoruz. 2022 yılında 6,5 milyar dolarlık ihracat yaptık ve bu ihracatla birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük maden ihracatını gerçekleştirmiş olduk. 2002 yılında sadece GSYH içerisinde binde 6 olan madencilik payını 2022 yılında yüzde 1,4 seviyesine ulaştırdık. Bu payı GSYH'nin yüzde 5'ine yükseltmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Bayraktar, Türkiye'nin maden sektöründe ciddi oranda ithalata bağımlı olduğunu belirterek, "2022 yılı verilerine göre kömür dahil, altın dışı toplam maden ithalatımız yaklaşık 12 milyar dolara ulaşmış durumda. Bizim önümüzdeki dönem için hedefimiz, Türkiye'yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmek." değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek verimli üretim ilkeleri doğrultusunda maden işçileri başta olmak üzere tüm çalışanları bu sektörün ana paydaşı olarak gördüklerini dile getiren Bayraktar, personelin uluslararası standartlara uygun, güvenli iş ortamında çalışmasını önemsediklerini vurguladı.

Bayraktar, sektördeki tüm personelin iş sağlığı ve güvenliği için gereken adımları hassasiyetle atmaya devam edeceklerine işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Son yıllarda bu kapsamda yaptığımız çalışmalar neticesinde madenci kardeşlerimizin emeğine duyduğumuz saygının bir göstergesi olarak bazı düzenlemeleri hayata geçirdik. Madenci kardeşlerimizin maaşlarını asgari ücretin en az iki katı olacak şekilde düzenledik. Haftada 45 saat olan çalışma süresini 37,5 saat ile sınırladık ve işletmelere istihdam ettikleri personel için sigorta poliçesi yaptırma zorunluluğu getirdik. Madenlerdeki iş sağlığı ve güvenlik tedbirlerini çok katı kurallara bağladık. Ani ve habersiz denetimlerimizi artırdık. Bu kapsamda bu yıl içerisinde yaklaşık 7 bin 179 denetim gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar bu sayının 8 bini aşacağını düşünüyoruz."

İş öncesi eğitimden hijyen kurallarına, teknik donanımdan teorik bilgi aktarımına kadar birçok alanda çalışanların kapasitesini artırmayı hedeflediklerini aktaran Bayraktar, şunları kaydetti:

"İnanıyoruz ki işçimize, insanımıza verdiğimiz değer, ülkemize misliyle dönecek, yerli istihdam yerli üretimi katlayarak artıracaktır. 6 Şubat depremleri bizlere gösterdi ki madencilik sektörü özel bir teşekkürü hak ediyor. Deprem felaketleri sonrası canını ortaya koyarak kahramanca insanımızın yardımına koşan madencilerimize de bu vesile ile sizlerin huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Bir can daha kurtarabilmek için gece gündüz enkaz başında çalışan madencilerimizin başarısını ülkemiz ve tüm dünya takip etti. Biz de bakanlık olarak, madencilerimizin bu tecrübesini afet koordinasyonu kapsamında kurumsal bir yapı haline getirmek için çalışıyoruz."

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türkiye, Madenler Konusunda Net İhracatçı Olmayı Hedefliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Murat Kurum, basın mensubunun sorusu karşısında sinirlendi
  16:53 Murat Kurum, basın mensubunun sorusu karşısında sinirlendi

  Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, Arnavutköy'de bir programa katıldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurum, bir soru karşısında sinirlenerek, basını gündem değiştirme çabasıyla suçladı ve daha fazla insanın vefat etmesini nasıl bir anlayış olduğunu sordu.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.

 • The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti
  16:05 The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti

  The Office dizisi oyuncularından Ewen MacIntosh, 50 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 • Dolar 31 TL'yi gördü
  15:42 Dolar 31 TL'yi gördü

  Güne değer kazanarak başlayan dolar 30,9580 seviyesinden sonra 30,99 TL seviyesini zorlayarak 31 TL'yi test etti. Euro ise 33,47 TL seviyesinden işlem görüyor.

 • RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi
  15:34 RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi

  RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde bölüm içerisinde birden çok aynı deterjan markasının reklamını yaptığı gerekçesiyle Show TV'ye idari para cezası verdi. Cezayı açıklayan RTÜK üyesi İlhan Taşçı "Niyet ceza olunca bazen kahve bazen deterjan bazen de yumuşatıcı bahane oluyor" dedi.

 • Özel mi Kılıçdaroğlu mu? ''Hangisi daha başarılı?'' anketinde aradaki fark çok fazla
  15:32 Özel mi Kılıçdaroğlu mu? "Hangisi daha başarılı?" anketinde aradaki fark çok fazla

  Yerel seçimlerle ilgili geri sayım devam ederken CHP seçmeniyle yapılan anketten çıkan sonuç hayli şaşırtıcı... Ankette katılımcılara ''Özgür Özel'i Kemal Kılıçdaroğlu ile karşılaştırırsanız hangisini genel başkan olarak daha başarılı buluyorsunuz?'' sorusu yöneltildi. Bu soruya Özel cevabını verenlerin oranı yüzde 37 olurken, tercihini Kılıçdaroğlu'ndan yana kullananların oranı ise yüzde 62 olarak belirlendi.

 • TİP Adayı Gökhan Zan: Çekilmem için rüşvet teklif edildi
  15:31 TİP Adayı Gökhan Zan: Çekilmem için rüşvet teklif edildi

  TİP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gökhan Zan, adaylıktan çekilmesi için rüşvet teklif edildiğini ve mafya tarafından tehdit edildiğini söyledi. Zan, teklifi kabul etmediğini ve halkının arkasında olduğunu belirtti.


Advertisement