CHP'li Gürer: Nüfusun yarısının kredi borcu var - Son Dakika
Ekonomi

CHP'li Gürer: Nüfusun yarısının kredi borcu var

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, nüfusun yarısının kredi kartı borcu olduğunu, tüketicilerin bankalara olan borçlarının 2024 yılı başından bu yana 383 milyar lira arttığını da ifade etti.

29.05.2024 11:07  Güncelleme: 11:46

Günden güne kötüleşen hayat pahalılığı, enflasyon oranlarının yüksek seyretmesi ancak asgari ücretin yoksulluk sınırının altında olması vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmek borçlanmaya başvurmasına neden olmaktadır. Borçlanmanın yanında gelir seviyesinde kayda değer bir artış olmazken ürün ve hizmetlere zam gelmeye devam ediyor. Vatandaşlar geçim derdi ve kredi borçları arasında bir kısır döngüde hayatını devam ettiriyor.

Geçim sıkıntısı muhalefetin de sık sık gündeminde yer alıyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP Grubu tarafından yayınlanan haftalık ekonomi notunda belirtilen batık krediler ve vatandaşların borçlarına ait verileri değerlendirdi. Nüfusun yarısının kredi kartı borcu olduğunu belirten Gürer, tüketicilerin bankalara olan borçlarının 2024 yılı başından bu yana 383 milyar lira arttığını da ifade etti.

BATIK KREDİLER ARTTI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı batık krediler 1,5 milyar lira daha artarak 17 Mayıs itibariyle 208,3 milyar liraya kadar yükseldiğini söyledi. Gürer, "Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde ise 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Bankaların tahsil edemediği kredilerin toplamının 208,3 milyar liraya yükselmesi, ekonomideki sorunların yansımasının bir göstergesidir. Bu, borçlarını ödeyemeyen kişi ve işletme sayısının artması ve esnafın, vatandaşın ekonomik anlamda yaşadığı zorluklardandır" dedi.

BİREYSEL KREDİ BORCU ARTIYOR

CHP'liÖmer Fethi Gürer, tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 383 milyar lira (yüzde 14,1 oranında) arttığının verilere yansıdığını ifade etti. Gürer , "Enflasyon oranının yüksek seyretmesi tüketicilerin günlük harcamalarını karşılayabilmek için borçlanmaya yönelmesine neden olmaktadır. Aynı şekilde, gelir artışının enflasyon karşısında yetersiz kalması da borçlanmayı artırmaktadır. Borcu olmayan vatandaş, esnaf, çiftçi sayısı çok az kaldı. Vatandaş borçlanarak hayatını idame ettirmeye çalışıyor." şeklinde konuştu.

İCRA TAKİBİNE ALINAN BORÇLAR DA ARTTI

Bankalar ve finans kuruluşlarının tüketicilerden zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacaklarının ise 10-17 Mayıs haftasında 1,5 milyar lira daha artarak 63,7 milyar liraya ulaştığını belirten Ömer Fethi Gürer, "Vatandaşların yaşadığı ekonomik zorluklar, sosyal sorunlara yol açmaktadır. Özellikle düşük gelirli kesimler, bu tür borç yüklerinden daha fazla etkilenmekte olup bu durum toplumsal anlamda huzursuzluğa yol açmaktadır." diye konuştu

"ÜLKEMİZİN NEREDEYSE YARISININ KREDİ BORCU VAR"

Bankalar ve finans kuruluşlarına bireysel kredi borcu bulunan vatandaş sayısının son bir yılda 1 milyon 795 bin kişi artarak Mart 2024 sonu itibariyle 40 milyon 331 bin kişiye çıktığını ve aynı dönemde kredi kartı borcu bulunan vatandaş sayısının ise 2 milyon 650 bin kişilik artışla 37 milyon 190 bin kişiye ulaştığını, ayrıca bankalara kredili mevduat borcu bulunanların sayısı da 1 milyon 218 bin kişilik artışla 29 milyon 84 bin kişi olduğunu belirten CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, "Ülkemizin neredeyse yarı nüfusu kadar vatandaşın kredi borcu bulunuyor. Bu durumun sürdürülebilirliği söz konusu değil. Vatandaş bankalara borçlanıyor, sonrasında borcunu yüksek faiz oranı ile yapılandırıyor. Daha sonra yükselen borcunu ödeyemiyor ve icralık oluyor. Esnaf ve çiftçinin borçlarının değişken faiz oranları gerekçe gösterilerek artırılması ilerleyen süreçte sorunların artmasına neden olacak. Hiç hesapta olmayan bir borç yükü altına giren çiftçi ve esnaflarımız, mevcut durumda zaten günü kurtarma derdine düşmüşken bir de artan kredi faiz oranları üzerinden borçlarını ödeyememe riski ile karşı karşıya kalmışlardır" dedi.

CHP\'li Gürer: Nüfusun yarısının kredi borcu var

Son Dakika Ekonomi CHP'li Gürer: Nüfusun yarısının kredi borcu var - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (10)

 • Yakup Becerikli: kullanmasın, herkes keyif içinde 17 18 Yanıtla
  Gursel kalen: İnsanlar keyfe mi borçlanıyor diyorsun. Bu nasıl mantık. 4 7 Mert kursun : Dogru hic ihticaci yokken arac degistirirse ev degistirirse son model cep telefonuna kredi ceken var bunlari dus 100 de 5 tir is icin kredi kullanan bizim ulkemize has gosteris kredisi 3 1 YoH null: ihtiyacı oldugu icin kullanmak zorunda kalıyor kişiye kalsa kullanmak istemez ama günümüzün ekonomisi buna zorluyor kabullen bi zahmet:) 0 2
 • Ender Koçak: borcu olmayan insan çok zor 20 2 Yanıtla
 • Gursel kalen: Ne yarısı %90 de. Kredi borcu olmayan adam bulamazsın. 6 2 Yanıtla
 • Orhan Okul: Hükümet talebi daraltarak enflasyonu düşürmek için milleti bankalara borçlandırdı. Ama maliyetlerin artmasına göz yumarak enflasyonu dehledi. Olan yine gariban millete oldu. Faiz en büyük maliyettir. Sonra benzin imalat maliyetleri işçilik vergi vs gelir. Hiç bir ekonomik düzen faizle müreffeh olamadı. Bir avuç züppe hariç.. 4 2 Yanıtla
 • Özgür Özer: Kalan yarısınada kredi vermiyorlar zaten :)) 3 1 Yanıtla
 • Erhan Nas: Allah'tan kara listedeyim 2 1 Yanıtla
  Orhan Okul: Allahın kara şistesinde olma da;) 0 0

Advertisement