Azerbaycan 20 Ocak Şehitlerini Anıyor - Son Dakika

Azerbaycan 20 Ocak Şehitlerini Anıyor

19.01.2013 14:32

1
Azerbaycanlılar, 1990 yılında yaşanan ve tarihe "Kanlı Ocak" olarak geçen "20 Ocak" katliamının kurbanlarını anmaya hazırlanıyor.
2
Şehitler Hiyabanı, törenler için hazır hale getirildi. Şehitliğin her tarafı, 20 Ocak kurbanlarının sembolü haline gelmiş karanfiller ile süslendi.

3
Yüzlerce Azerbaycanlı, törenlerin bir gün öncesinde, ellerinden Azerbaycan bayrakları ve karanfillerle Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti.

4
Tören, yarın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer yetkililerin şehitliği ziyaret etmesinin ardından başlayacak ve akşama kadar binlerce kişi Hiyaban'a akın edecek.

5
Saat 12:00'de, Azerbaycan için canını veren bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

6
1990 yılının başlarında, Ermenilerin artan toprak taleplerine ve Sovyet yönetimine tepkilerini dile getirmek isteyen binlerce Azerbaycanlı, Bakü'nün Azadlık Meydanı'na akın etti ve uzun süreli mitingler başladı.

7
Mitingleri dağıtmak amacı ile 20 Ocak'ta Bakü'nün çeşitli bölgelerinde şehre giren Sovyet ordusu, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 150 kadar sivili katletti, yüzlerce vatandaşı ise yaraladı.

8
Şehitler, yüzbinlerce insanın katılımı ile daha önce Kafkas İslam Ordusu askerlerinin gömüldüğü şehitliğe gömüldü. Cenaze törenlerinde mezarlar üzerine bırakılan kırmızı karanfiller, "20 Ocak" kurbanlarının sembolü haline geldi.

Son Dakika Azerbaycan 20 Ocak Şehitlerini Anıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Denizde idam ettirilen Şeyhülislam'ın mezarı şaşkına çevirdi! Yarısı binanın altında diğer yarısı dışarda "Oy Didem" diyerek hayatımıza giren Azeri kızı, estetiği abarttı! Ancak sesinden tanıyabiliyoruz Türkiye'nin günlerce konuştuğu operasyonda eli parçalanan gazi polisten 6 yıl sonra ilk atış Playboy güzeli Paris Hilton kaset skandalıyla ilgili ilk kez konuştu: Hayatımın bittiğini düşündüm Amerika'da polis insan avına çıktı! George Floyd davası öncesi 16 yaşındaki siyahi kız polisin kurşunlarına hedef oldu