Ergenekon'da Her Şey sızdı - Son Dakika

Ergenekon'da Her Şey sızdı

15.07.2008 09:43

1
On üçay süren Ergenekon soruşturması sonunda hazırlanan iddianamede yer alan terör örgütünün yapılanmasından, eylemlerine, bağlantılarından yönetim kadrosuna kadar birçok bilgi basına sızdı.
2
Soruşturma süresi boyunca bütün Genelkurmay Başkanlığı ile yazışma halinde bulunularak gerek görevde gerekse emekli olan askerlere ilişkin bilgilendirmenin yapıldığı öğrenildi. Genelkurmay’ın da bu yazışmalara cevaplarda bulunduğu ifadesine yer verildi.
3
İddianamede örgüt şeması, telefon irtibat şeması ve bir krokiye yer verildi. Örgütün hücre yapılanması şeklinde örgütlendiği örgütün medya, mafya, istihbarat gibi farklı yaklaşık 20 departmandan oluşup her departmanın başında bir başkan ve bir yardımcının bulunduğu iddianamede yer aldı.

4
Buna göre, yöneticileri arasında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile Emekli Tuğgeneral Veli Küçük de bulunan örgütün, hücre tipi yapılanırken 20 kadar departmanla faaliyette bulundu.
5
Ergenekon operasyonuna ilişkin iddianamenin detaylarında ilginç tespitler yer aldı. Elde edilen bazı belgelerde örgütün bir tarikatvari olup 600 yıllık geçmişe dayandığı ve tarikatın isminin ’Agarta’ yani ’Ergenekon’ olduğu ifade edildi.
6
İfadeleriyle soruşturmaya temel olan katkılarda bulunan ve Kanada’ya giden gazeteci yeni Haham Tuncay Güney de şüpheliler arasında adı geçiyor. Güney hakkında, sığınma talebinde bulunmaması için yakalama kararı çıkarılmadı
7
Tuncay Güney’in evinde yapılan aramalarda ele geçen belgelerde yer alan ’Ergenekon’ yapılanmasına ilişkin, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin’in talimatına rağmen dönemin Organize Suçlar Şube Müdürü olan Adil Serdar Saçan’ın inceleme yapmadığı belirlendi. Saçan’ın bir yıl sonra da bilgi ve delil olmadığı gerekçesiyle konuyu kapattığı iddia edildi.
8
İddianamede, organize suç örgütü lideri Sedat Peker de sanık olarak yer aldı. Ergenekon yöneticisi olduğu iddia edilen emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün, Peker’den avukat giderleri için bir havuz oluşturmasını talep ettiği öne sürüldü. Alaatin Çakıcı ise tanık olarak ifade verdi.

9
Veli Küçük’ün evinde bulunan iki belgede, Saçan’ın aldığı rüşvetlerin yazılı olduğu ileri sürüldü. Ayrıca Saçan’ın, Aykut Cengz Engin’e gönderdiği ’çok gizli’ ibareleri belgelerin soruşturma kapsamında tutuklanan Behiç Gürcihan’ın evinde bulunması da dikkat çekti.
10
Türk İntikam Tugayı’nın (TİT)anlatıldığı iddianamede, İBDA/C ve Hizbullah’ın eylemlerine de yer verildi. İddianamenin bazı yerlerinde ise Necip Hablemitoğlu ve Ahmet Taner Kışlalı cinayetlerine değinildi. Ayrıca, bugüne kadar bilinmeyen ve açıklanmayan bir çok olaya ilişkin bilgilere de iddianamede yer verilirken Gazi olayları ile 1990-1992 yıllarında İstanbul’da cereyan eden olaylar anlatıldı.

11
Kendisini emekli bir cezaevi müdürü olarak tanıtan bir kişinin de soruşturma savcılarına tehdit mektubu ve bir de telgraf çektiği öğrenildi. Bu tehdide ilişkin olarak gerekli soruşturmanın başlatıldığı söylendi.

12
Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün 1 Temmuz’da yapılan operasyon günü Türkiye’den Rusya’ya kaçtığı iddia edilirken, eski AKP Milletvekili Turan Çömez’in ise 20 gün önce yurtdışına çıktığı ve ikisi hakkında da arama kararı çıkarıldığı belirtildi.
13
İddianamede çok sayıda gizli tanığın dinlendiği bunlardan bazılarına kod adı olarak numaralar, bazılarına ise isim verildiği belirtildi. İki gizli tanığa verilen kod adları ise dikkat çekti. ’İsmet’ ve ’Dilovası’ kod adlı gizli tanıkların verdiği ifadelerin Türkiye’yi sarsacak bilgiler taşıdığı iddia edildi.
14
Tanığa ’Dilovası’ kodunun, Gebze’deki ölüm olaylarıyla ilgili bilgiler aktarması nedeniyle verildiği ifade edildi. Tanık Dilovası’nın Veli Küçük’ün bir dönem çalıştığı Kocaeli bölgesindeki faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdiği de iddia edildi.

15
Şüphelilerin ifadelerine göre cezaevleri için yapılan ölüm oruçları da Veli Küçük ile bağlantılı olarak dosyada yer aldı. Ölüm orucuna başlayan AvukatBehiç Aşçı’yı eyleminden Veli Küçük caydırdı

Son Dakika Ergenekon'da Her Şey sızdı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Görev başındaki polis bahçede üstsüz güneşlenen modeli helikopterden kayda aldı 93 kilo veren Pelin Öztekin isyan etti: 100 kilo olan biri aşık olmaz mı? Maradona'nın son günlerini geçirdiği evdeki kimsenin bilmediği detay ortaya çıktı Seren Serengil'in "Bekaretimi anneme inat olsun diye verdim" itirafı sosyal medyada yeniden gündem oldu 32 yaşındaki kadın "Su vereceğim" diye kandırdığı 14 yaşındaki çocuğu evine götürüp istismar etti