KKTC'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak - Son Dakika
Genel

KKTC'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak

KKTC'de önümüzdeki yıl ülke genelinde kanser taraması yapılacak Kansere karşı farkındalık yürüyüşüİSTANBUL - Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı dolayısıyla "farkında olalım, kanserden korunalım" yürüyüşü büyük bir katılımla Lefkoşa Dereboyu'nda gerçekleştirildi.

16.10.2017 16:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KKTC'de önümüzdeki yıl ülke genelinde kanser taraması yapılacak

Kansere karşı farkındalık yürüyüşü

İSTANBUL - Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı dolayısıyla "farkında olalım, kanserden korunalım" yürüyüşü büyük bir katılımla Lefkoşa Dereboyu'nda gerçekleştirildi.

"1-31 Ekim meme kanseri bilinçlendirme ayı" kapsamında Sağlık Turizmi Konseyi organizasyonu ile Sağlık Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı desteği ve Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa Türk Belediyesi ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile gerçekleşen yürüyüş dün Lefkoşa Dereboyu'nda yapıldı.

Savaşan: "Amacımız, doğru bilinen yanlışlardan kurtarmak"

"Farkında olalım kanserden korunalım" temasıyla yapılan ve yoğun ilgi gösterilen yürüyüşün, kanserle ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşması gerektiği algısının oluşturulması için yapıldığını söyleyen Konsey Başkanı Ahmet Savaşan, kanserin herkesi farklı şekillerde etkilediğini, hastalığın bireylerin, ailelerin ve toplumun üzerindeki etkisini azaltmak için başta devlete, sivil topluma, uluslararası kuruluşlara, üniversitelere, hastalara ve yakınlarına önemli görevler düştüğün altını çizdi.

Harmancı: "Kimyasal kullanmadan haşere mücadelesi yapıyoruz"

Günümüzde bu tür etkinliklerin geliştiğine dikkat çeken Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da konuşmasında Kuzey Kıbrıs'ın kanser bakımından çok ciddi riskler taşıdığını söyleyerek, son üç yılda Lefkoşa'da kimyasal kullanmadan haşere mücadelesi yaptıklarını ve başarılı sonuçlar aldıklarının belirtti.

Dana: "2018 yılında ülke genelinde kanser taraması yapılacak"

Sağlık Bakanlığı'nın hem farkındalık hem de önleyici tedbirler alınması ve tedavilerin yapılması konusunda pek çok görevi olduğunu ifade eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana ise kanserin teşhis ve tedavisinde Devletin ile YDÜ Hastanesi'nin imkanlarının Dünya'nın en gelişmiş ülkeleri seviyede olduğunun altını çizdi. Ulusal Kanser Danışma Kurulu'nun 15 aylık süreçte yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Dana, kurulun kanserin önlenmesi, erken teşhis ve gıda denetimleri gibi pek çok konuda faaliyet gösterdiğini söyledi. 2018 yılında ülke genelinde kanser taraması yapılmasını hedeflediklerini belirten Dana, ülkenin kanser haritasının hazırlanması için de proje hazırladıklarını söyledi.

Kocaismail: "erken teşhis hayat kurtarır"

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de yaptığı konuşmada toplumda farkındalık ve duyarlılığın son yıllarda geliştiğini ve birçok etkinliğin hayat bulduğunu söyleyerek, Sağlık Turizmi Konseyine kanser konusuna verdiği özel önemden ötürü teşekkür etti. Kanserden korkmamak gerektiğini söyleyen Kocaismail, özellikle meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığının ifade etti.

Dr. Gardiyanoğlu: "Meme kanseri erkeklerde de görülüyor"

Kanser hastalığında en önemli noktanın erken tanı olduğunun altını çizen Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu ise meme kanserinin yüzde 5 dolayında erkeklerde de görüldüğüne vurgu yaptı. Kanser taramalarının ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Gardiyanoğlu, ailesinde meme kanseri olanların genç yaşlardan itibaren taramalara başlaması ve takiplerini düzenli olarak yaptırmalarının önemine dikkat çekti.

KKTC\'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel KKTC'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ramazan Bayramı Tatili Tedbirlerini Açıkladı
  07 Nis Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ramazan Bayramı Tatili Tedbirlerini Açıkladı

  Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Ramazan Bayramı tatili nedeniyle alınan tedbirler hakkında bilgi vererek, her gün 2 bin 700 güvenlik personelinin trafik güvenliğini sağlamak için sahada olacağını, vatandaşların da bayram neşesini üzüntüye döndürmemeleri için özellikle kurallara uymasını istedi. Ülke genelinde olduğu gibi Mersin'de de Ramazan Bayramı nedeniyle vatandaşların 9 günlük tatillerini huzurlu ve güvende geçirmesi için ek tedbirler alındı. Özellikle trafik yoğunluğunun yaşandığı bölgelerde uygulamalar yoğunlaşarak vatandaşlar hem polis hem de jandarma ekipleri tarafından bilgilendirilmeye başlandı.

 • Borsa İstanbul'da Yılın İlk Çeyreğinde 9 Şirket Halka Arz Oldu
  07 Nis Borsa İstanbul'da Yılın İlk Çeyreğinde 9 Şirket Halka Arz Oldu

  Borsa İstanbul'da yılın ilk üç ayında 9 şirket halka arz olurken, halka arza katılan 27 milyon 617 bin 661 yatırımcıdan 18 milyar 391,4 milyon lira finansman sağlandı. Halka arzlar güçlü şekilde devam ediyor.

 • Geyve Belediye Başkanı Makam Aracını Satışa Çıkardı
  07 Nis Geyve Belediye Başkanı Makam Aracını Satışa Çıkardı

  Mahalli İdareler Genel Seçiminde Geyve Belediye Başkanı seçilen Selçuk Yıldız, israfın önüne geçeceklerini belirterek, makam aracını satışa çıkardıklarını açıkladı.

 • Bir kentimizde nisan karı! Her yer beyaza büründü
  07 Nis Bir kentimizde nisan karı! Her yer beyaza büründü

  Soğuk geçen kışlarıyla bilinen Kars'ta nisan ayında da kar yağdı. Yağışın ardından bazı köyler beyaza bürünürken kentin yüksek kesimlerinde kar yağışının etkisi sürüyor.

 • Gelibolu'da Güneyli Köyünde İftar Programı Düzenlendi
  07 Nis Gelibolu'da Güneyli Köyünde İftar Programı Düzenlendi

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde, Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak'ın katılımıyla Güneyli köyünde iftar programı düzenlendi. Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Güneyli'de üçüncü kez muhtar seçilen Cahit Kayışoğlu, köydeki düğün salonunda iftar verdi. Programa katılan Gelibolu Belediye Başkanı Soyuak, yaptığı konuşmada, 'Bu güzel günde sizlerle olmaktan ben de çok mutlu oldum. Ramazan ayı birlik ve paylaşma ayıdır. Rabb'im nice ramazan aylarını nasip etsin.' dedi. Muhtar Kayışoğlu da ramazan ayının coşkusunun son günlerinin yaşandığını hatırlatarak, 'Bugünlerde sizlerle birlikte olmak çok güzel. Ayrıca iftar programına katılan ve bizleri onurlandıran Gelibolu'nun yeni Belediye Başkanı Ali Kamil Soyuak'a da çok teşekkür diyorum.' diye konuştu.

 • Bakan Yumaklı, vatandaşlardan korunan alanlara gereken hassasiyeti göstermelerini istedi
  07 Nis Bakan Yumaklı, vatandaşlardan korunan alanlara gereken hassasiyeti göstermelerini istedi

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ramazan Bayramı tatilini değerlendirerek tabiatla iç içe vakit geçirmek isteyen vatandaşlardan korunan alanları ziyaretleri sırasında gereken hassasiyeti göstermelerini beklediklerini belirtti. Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü bünyesindeki milli parklar ve tabiat parkları, 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde doğayla iç içe olmak isteyen ziyaretçilerini bekliyor. Genel Müdürlüğün yetki ve sorumluluğundaki milli parklar ve tabiat parkları, vatandaşlara eğlenme, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme imkanı sunuyor. DKMP yönetiminde 662 korunan alan bulunuyor ve bu alanlar, özellikle hafta sonları ve tatil dönemlerinde vatandaşlar için cazibe merkezi haline geliyor. Bakan Yumaklı, vatandaşlardan korunan alanları ziyaret ederken hassasiyet göstermelerini ve orman yangınlarına sebebiyet verecek ihmallerden kaçınmalarını istedi.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çalışanlara ve Öğrencilere Bayram Hediyesi Gönderdi
  07 Nis Mersin Büyükşehir Belediyesi, Çalışanlara ve Öğrencilere Bayram Hediyesi Gönderdi

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, 11 bin çalışanın yanı sıra Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinden faydalanan 7 bin 200 öğrencinin velilerine ve muhtarlara bayram öncesi hediye gönderdi.

 • Bitlis'te Kaymakam Özçelik, Seçilen İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlarla İftar Yaptı
  07 Nis Bitlis'te Kaymakam Özçelik, Seçilen İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarlarla İftar Yaptı

  Bitlis'in Hizan Kaymakamı Nurhalil Özçelik, seçilen il genel meclis üyeleri ve muhtarlarla birlikte iftar programında bir araya geldi. Kaymakam Özçelik, birlik ve beraberlik duygularının önemine vurgu yaparak, katılımcılara teşekkür etti.

 • Arnavutköy Belediye Başkanı Mustafa Candaroğlu Göreve Başladı
  07 Nis Arnavutköy Belediye Başkanı Mustafa Candaroğlu Göreve Başladı

  AK Parti'nin Arnavutköy Belediye Başkan adayı olan Mustafa Candaroğlu, seçimlerde yüzde 42 oy oranıyla Arnavutköy Belediye Başkanı seçildi ve mazbatasını alarak görevine başladı. Candaroğlu, halka teşekkür iftarı düzenledi ve görevine dürüstlük ve doğruluk ilkelerine bağlı kalarak devam edeceğini söyledi.

 • Enerji Projeleri İçin Taşınmazların Kamulaştırılması Kararlaştırıldı
  07 Nis Enerji Projeleri İçin Taşınmazların Kamulaştırılması Kararlaştırıldı

  Türkiye'nin çeşitli illerindeki enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Kararları ile Türkiye Elektrik İletim AŞ ve Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından enerji nakil hatları ve dağıtım tesisleri için taşınmazlar kamulaştırılacak. Ayrıca, Şebinkarahisar İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı projesi ve Niğde'deki maden sahası için de kamulaştırma kararı alındı.

 • Kara yollarında yapım ve onarım çalışmaları devam ediyor
  07 Nis Kara yollarında yapım ve onarım çalışmaları devam ediyor

  Kara yollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde yavaş gidilmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması gerekiyor.

 • Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş'ta taşınmazları acele kamulaştıracak
  07 Nis Karayolları Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş'ta taşınmazları acele kamulaştıracak

  Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki bazı taşınmazları acele kamulaştıracak. Narlı-Pazarcık 8. Bölge Hududu Devlet Yolu yapımı için Pazarcık ilçesindeki taşınmazlar ve üzerlerindeki müştemilat, KGM tarafından acele istimlak edilecek.


Advertisement