100 Tasarımcı, 50 Sanatçı, 50 Konuşmacı! - Son Dakika
Güncel

100 Tasarımcı, 50 Sanatçı, 50 Konuşmacı!

100 Tasarımcı, 50 Sanatçı, 50 Konuşmacı!

İstanbul'un Yeni Tasarım Mahallesi TomTom'da Tasarım Tomtom Sokakta Başladı

19.10.2017 15:49  Güncelleme: 15:50

Kendine özgü dokusuyla sokağın enerjisinden ilham alan ve kültürle yoğrulan İstanbul'un en özel bölgelerinden biri olan Tomtom Mahallesi, 19-22 Ekim 2017 tarihlerinde tasarımın zengin ve renkli dünyası ile yenileniyor. "Tasarım Tomtom Sokakta" etkinliği, Türkiye'nin Ödeme Yöntemi Troy'un ana sponsorluğunda sanat, tasarım ve alışverişi "Kendini İzle" temasıyla buluşturmak üzere açıldı.

100 tasarımcı, 50 sanatçı, 50 konuşmacı, 5 mekan ile 26 atölye, söyleşi ve canlı performansların gerçekleşeceği 19-22 Ekim tarihleri arasındaki etkinliğin açılışı Tomtom Design Management İcra Kurulu üyeleri Hakan Kodal, Bahar Korçan, Serra Arıkök ve Ayşegül Temel'in ev sahipliğinde ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan katılımı ile gerçekleşti.

Beyoğlu'nda sanatın farklı disiplinleriyle ilgili çalışmalara destek verdiklerini, Beyoğlu'nun en dikkat çeken ve sokak kültürüyle gelişen bölgesi Tomtom Mahallesi'ndeki etkinliğin çok önemli olduğunu vurgulayan Ahmet Misbah Demircan: "Türkiye özgün tasarımlar ve üretimlerle çalışmalarıyla ses getiriyor. İşte Tomtom Sokak'ta yapılan bu organizasyonun temelinde yaratıcılık var, inovasyon var. Yeni işleri ortaya koyma var. Türkiye'nin ihtiyacı bu... Hayatın her alanında yeniliğin peşinden koşmak ve yaratıcılığı geliştirmeye gayret etmeli. İddialı olduğumuz konular sizin de bildiğiniz gibi tekstil, moda... Tasarımcılarımız da yaptığı işlerle oldukça iddialılar. Geleneksel olarak gerçekleştirilen bu etkinliğe destek olmaktan çok mutluyuz. Tomtom Sokak'ın çevresinde bulunan tasarımcıların bir araya gelmesiyle başarılı bir iş ortaya koydukları için başta Hakan Kodal ve Bahar Korçan olmak üzere tüm yöneticilere ve katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi.

Tomtom Design Management İcra Kurulu üyelerinden Hakan Kodal: "Bu projeye başlarken İstanbul neden bir Milano, bir Londra olmasın düşüncesiyle, tasarım dünyasına yön verecek bir etkinliğe ihtiyacı olduğunu düşünmüştük. Moda ve lüks segment çok kolay olmasa da tasarım ve tasarımın dokunduğu diğer tüm alanlarda yapılabilecek birçok proje vardı. Bunları hayata geçirirken kapalı kapılar ardında, fuarlarla değil, direkt sokağa inerek, tasarımı sokağın dokusuyla ziyaretçisine sevdirecek bir etkinlik ile yapmayı hedeflemiştik. Daha önce gerçekleşen ilk iki etkinlikte de gördüğümüz ilgi ve katılımcıların geri dönüşümünden aldığımız yorumlardan gördük ki markalarla, genç tasarımcıları bir araya getirecek, tasarımı sanatla, müzikle, farklı alanlarla buluşturacak bir etkinlik kazandırdık Beyoğlu'na, İstanbul'a" dedi.

TOMTOM SOKAKTA SANAT ZAMANI

Etkinlik için özel olarak düzenlenen ve küratörlüğünü Bahar Korçan'ın yaptığı Tomtom Kırmızı'daki çalışma ile ilgili olarak Korçan: "Bölgeye, bu bölgede yaşayanlara, ziyaretçilere ve katılımcılara söyleyecek hep bir şiirimiz oldu. Onun için başladığımızdan beri bir konseptle çıktık. Garaj binasını hep bu konsepte göre giydirdik, enstalasyonunu yaptık. Bu kez 'Kendini İzle' temasıyla bir çalışma yaptık. Tomtom Kırmızı sergi alanında İrfan Önürmen, Barış Sarıbaş, Çağla Mısırlı, Alev Gözonar, Buğra Erol, Dicle Çiftçi, Alev Araslı; Sevil Dolmacı Art Cosultancy sanatçılarından Alea Pınar Du Pre, Elif Tutka, Yusuf Aygeç, Nurdan Likos; Art On Galery Sanatçılarından Olcay Kuş, Erman Özbaşaran, Ahmet Çerkez, Olgu Ülkenciler gibi 50'nin üzerinde sanatçının eserleri yer alıyor" diye belirtti.

TOMTOM DESİGNHOOD HAYATA GEÇİYOR

Tomtom Gardens, Tomtom Kırmızı ve şimdi de Tomtom Corners etaplarını da içeren, ileride tüm dünyanın tanıdığı bir tasarım mahallesi olması için başlatılan Tomtom Designhood ilgili olarak Genel Koordinatörü Ayşegül Temel: "Tomtom Designhood tüm mahallenin dönüşümünün tarifi... Tomtom Mahallesi'ndeki bu dönüşüm çalışması imza attığımız en özgün proje olacak. Tomtom Mahallesi karakteristik yapısı içinde Tomtom Gardens, Tomtom Corners ve Tomtom Kırmızı projeleri bir yaşam tarifi yapıyor. Tomtom Kırmızı'da yılın tamamına yayılan, 12 ay farklı temalarda etkinlikler yapılacak. Mayıs 2018'de tamamen hizmete girecek Tomtom Kırmızı, Kasım itibariyle belli projelere ev sahipliği yapmaya başlayacak. Bu proje ile burada oturmak, yatırım yapmak, mağaza açmak ve etkinlik yapmak isteyenlere kapımız açık" diye belirtti.

SANAT VE TASARIMLA DOLU DÖRT GÜN

Bu yıl stant ve sokak içi yerleşimlerinde özel yeme-içme markalarına da ev sahipliği yaptığını söyleyen Serra Arıkök: "Tasarım Tomtom Sokakta, Gurme Lezzetler Tomtom Sokak'ta ile birbirinden özel lezzetler de sunuyor. Tomtom Kaptan Sokak boyunca el arabalarında harika yiyecek ve içecekler ziyaretçileri bekleyecek. Sokakta hiç beklenmedik bir anda müzik başlayabilir ya da bir pandomim sanatçısının gösterisine rastlayabilirler. Kısaca sokakta yeme içme, müzik ve sokak canlı performansları ile her dakikası dolu bir organizasyon sizleri bekliyor" dedi.

Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen markalarının da Tasarım Tomtom Sokakta'ya özel projeleri ile etkinliğe dahil oluyor. Etkinliğin ana sponsoru Türkiye'nin Ödeme Sistemi Troy, yerel değerleri sahiplendiği özel proje geliştirdi. Pupa Apple bir tecno corner projesi ile ziyaretçileri Apple tasarım dünyası ile buluşturacak, H&M x Erdem dünyası teaser ile sürpriz bir deneyim sunacak, Vakkorama Gadget Shop, Vespa Green Box, İnci Tasarım Tomtom Sokakta özel koleksiyonu, Divarese 50'ler gibi ünlü markalar özel projeler ile yer alıyor.
Nardis Jazz Club Tomtom'da iki gece caz performansı sergiliyor. Le Cordon Bleu lezzetin tasarımı ve sunumu üzerine iki workshop ile projeye dahil oluyor. Etkinlik sponsorları da çok özel projeler ile tasarım ve sanat dünyasına yaratıcı katkılarda bulunuyor. Ulaşım Sponsorları Audi ve Lamborghini, dört gün boyunda çeşitli noktalardan Tomtoma Audi Q2'ler ile ring yaparak, tasarımı deneyimletecekler, ayrıca alanda tasarım sergileri var.

Katılımları ücretsiz olan söyleşi ve atölye çalışmalarında Levent Erden, Ömer Madra, Özlem İkiışık Barutçu, Sare Palaska, Cem Talu, Hande Akın, Özlem Gürses, Şah Yaycı, Ecmel Ayral, Başak Pelister ve Günseli Kato'nun aralarında yer aldığı isimler konuşma yapacak. Etkinliğin ikinci akşamın gerçekleşecek Gala Gecesi'nde Tescilli Markalar Derneği de Tasarım Ödülleri verilecek.

Ayrıca 19-22 Ekim tarihlerinde 4 gün boyunca ziyaretçilerin "Kendini İzle" temasını en iyi anlatan video ve foto paylaşımları içinden seçilecek iki kişi Pegasus işbirliği ile Milano Tasarım Haftası'na gidiş dönüş uçak bileti kazanacak. Tüm etkinlik boyunca Hopililere özel avantajlar ve ikramlar da katılımcılara sunuluyor.
Türkiye'nin Ödeme Sistemi Troy,'un ana sponsorluğun, Audi & Lamborghini, Mudo Concept, QNB Finansbank Xclusive, Hopi, Tomtom Desinghood, Orta Anadolu kategori sponsorluğunda; Acıbadem, Ikea, Jotun, Pegasus'un katkıları; Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Tescilli Markalar Derneği (TMD), İtalyan Lisesi'nin desteği ile Beyoğlu Belediyesi'nin himayesinde gerçekleştirilen etkinlik boyunca, her gün DJ performansları ve canlı müzik dinletileri de ziyaretçilere renkli saatler yaşatacak.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 100 Tasarımcı, 50 Sanatçı, 50 Konuşmacı! - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement