4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı Başlıyor - Son Dakika
Güncel

4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı Başlıyor

4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı Başlıyor

4’üncü Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı 21 Nisan’da kapılarını ziyaretçilere açıyor.

19.04.2018 13:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

4'üncü Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı 21 Nisan'da kapılarını ziyaretçilere açıyor. Fuarın bu yılki onur yazarı olan Mustafa Ruhi Şirin, nitelikli çocuk edebiyatının önemine vurgu yaptı. Kütüphanelerin yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini belirten Şirin, "Dil, edebiyat ve sanat değeri, pedagojik değeri olan kitaptan yola çıkarak çocuklarımız okuma alışkanlığına başlarsa okuma kültürü kozalarını çok erken örerler" dedi.

Beykoz Belediyesi tarafından bul yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı başlıyor. 21 Nisan Cumartesi günü açılışı gerçekleştirilecek fuara 80 yayınevi katılacak. "Bir hayalin olsun" temasıyla düzenlenecek olan fuarın bu yılki onur yazarı çocuk edebiyatı alanında değerli eserler veren Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirinolacak. Çocukları buluşturacak olan fuara söyleşi ve imza etkinlikleri için 100'e yakın çocuk edebiyatı yazarı katılacak.

21-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek fuarın lansmanı Hidiv Kasrı'nda gerçekleştirildi. Fuarın içeriğiyle ilgili bilgi veren Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, çocukların okuma alışkanlığı kazanması için birçok çalışma yaptıklarını belirtti.

Beykoz'da ilk kez Çocuk Kitapları Kütüphanesi'ni hizmete açtıklarını ifade eden Başkan Çelikbilek, "Kültür Bakanlığı ile birlikte açtık. Yeri biz verdik. Kitapları beraber yerine getirmeye çalıştık. Şuanda 5 bin kitap var, tamamlamaya çalışıyoruz. Kısa zaman içerisinde 13 bin kitabı olan bir kütüphane haline geleceğiz" dedi.

Fuarda çeşitli söyleşi ve etkinliklerin olacağını ifade eden Başkan Çelikbilek, "Çok değerli yazarlarımız konuk olacak. Onlardan çocuklarımız çok uzun zamandır istifade ediyorlar. Bugün de kendilerini de canlı görerek istifade etme şansına sahip olacaklar" dedi.

"Kütüphanelerin yerel yönetimlere devredilmesi gerekir"

Çocuklar için düzenlenen kitap fuarlarını çok önemsediğini belirten fuarın onur yazarı Mustafa Ruhi Şirin, " Türkiye'deki bütün kütüphanelerin yerel yönetimlere devredilmesi gerekir. Bütün mahallelerde birer çocuk kütüphanesinin, çocuk kültür merkezinin olması gerekir. Bir dönem Cumhurbaşkanımızın başlattığı Çocuk Bilgi Evleri de önemli ama keşke onlar çocuk kültür evi olarak başlasaydı. Aynı zamanda kütüphane ihtiyacını da karşılamış olurdu" diye konuştu.

"Nitelik sorunumuz var"

"Geçen yıl bu ülkede 801 milyon basıldı" diyen Şirin, "Bu kitapların 41 milyon 760 bini çocuk kitabı. Bu ülkede bu kitapların bir önceki yıla göre yüzde 15-20 kadar arttığını görüyoruz. Bu kitaplar içinde 10 bin 54'ü yeni yayınlanmış kitap. Bu da Türkiye'nin çocuk yüzü devrimlerinden biridir. Elbetteki nitelik sorunumuz var. Nitelikli çocuk edebiyatı bizim için merkezdedir. Dil, edebiyat ve sanat değeri, pedagojik değeri olan kitaptan yola çıkarak çocuklarımız okuma alışkanlığına başlarsa okuma kültürü kozalarını çok erken örerler" dedi.

21 Nisan Cumartesi günü saat 11.00'de kapılarını açacak olan 4'üncü Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı, 29 Nisan Pazar gününe kadar 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 4. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı Başlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Giresun'da su borusu patladı: Şebeke suyu metrelerce yükseldi
  17:55 Giresun'da su borusu patladı: Şebeke suyu metrelerce yükseldi

  Giresun merkeze bağlı Ülper köyünde ana su hattındaki bir borunun patlaması nedeniyle şehrin büyük bir kısmında su kesintisi yaşandı. Patlayan borunun onarım çalışmaları devam ediyor.

 • İzmir'de piyasa değeri 15 milyon liranın üzerinde kaçak ürün ele geçirildi
  17:54 İzmir'de piyasa değeri 15 milyon liranın üzerinde kaçak ürün ele geçirildi

  İzmir'de tütün kaçakçılığı yapan şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda toplam piyasa değeri 15 milyon liranın üzerinde ve çok sayıda kaçak ürün ele geçirildi. Olayla ilgili 19 şüpheli hakkında adli işlem yapıldı.

 • Aydın'da düzenlenen Okullar Arası Yol Bisikleti Yarışı büyük ilgi gördü
  17:53 Aydın'da düzenlenen Okullar Arası Yol Bisikleti Yarışı büyük ilgi gördü

  Aydın'ın Söke ilçesinde gerçekleştirilen Okullar Arası Yol Bisikleti Yarışı'na katılan 60 sporcu birincilik için mücadele etti. Renkli görüntülere sahne olan yarışların sonunda dereceye giren sporcular ödüllendirildi.

 • Yabancı uyruklu uyuşturucu tacirleri tutuklandı
  17:50 Yabancı uyruklu uyuşturucu tacirleri tutuklandı

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde uyuşturucu ticareti yapan yabancı uyruklu 3 şahıs düzenlenen operasyonla yakalandı. İşyerinde yapılan aramada 50 gram metanfetamin ile 15 gram kokain ele geçirildi. Tutuklanan şahıslar adliyeye sevk edildi.

 • Elazığ Belediye Meclisi Hukuksuz Kararları Mahkemeye Taşıyacak
  17:50 Elazığ Belediye Meclisi Hukuksuz Kararları Mahkemeye Taşıyacak

  Elazığ Belediye Meclisi'nde AKP'nin komisyon üye sayısını düşürmesi nedeniyle alınan hukuksuz kararlar mahkemeye taşınacak.

 • Terme Belediyesi Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  17:50 Terme Belediyesi Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Terme Belediyesi Meclisi, Başkan Şenol Kul başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Kul, ilçenin geleceğine yönelik kararları birlik ve beraberlik içinde alacaklarını belirtti.

 • Bayer Leverkusen: Almanya Şampiyonluğuna Uzanma Mücadelesi
  17:49 Bayer Leverkusen: Almanya Şampiyonluğuna Uzanma Mücadelesi

  Bayer Leverkusen, Almanya şampiyonluğuna ulaşma mücadelesi tarih boyunca hüsranlarla dolu oldu. Ancak Xabi Alonso'nun liderliği ve taktik bilgisiyle takımın performansı değişti ve şampiyonluk yolunda önlenemez bir şekilde ilerlemeye başladı. Leverkusen, hem Bundesliga'da hem de diğer turnuvalarda başarılı bir performans sergiliyor. Alonso'nun geleceği ise diğer ünlü çalıştırıcılarla anılmaya başladı.

 • Bayer Leverkusen: Almanya Şampiyonluğuna Uzanma Mücadelesi
  17:49 Bayer Leverkusen: Almanya Şampiyonluğuna Uzanma Mücadelesi

  Bayer Leverkusen, Almanya şampiyonluğuna ulaşma mücadelesi tarih boyunca hüsranlarla dolu oldu. Ancak Xabi Alonso'nun liderliği ve taktik bilgisiyle takımın performansı değişti ve şampiyonluk yolunda önlenemez bir şekilde ilerlemeye başladı. Leverkusen, hem Bundesliga'da hem de diğer turnuvalarda başarılı bir performans sergiliyor. Alonso'nun geleceği ise diğer ünlü teknik direktörlerle anılmaya başladı.

 • TTSO Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya'yı Ziyaret Etti
  17:45 TTSO Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya'yı Ziyaret Etti

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Meclis Başkanlık Divanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya'yı ziyaret etti. Ziyarette TTSO heyeti, Kaya'ya başarı dileklerini ileterek, şehrin ilerlemesi için destek vereceklerini belirtti. Kaya ise TTSO'nun önemli bir paydaş olduğunu vurgulayarak, iş dünyası ile şehrin gelecek perspektifini çizmek için bir toplantı yapmayı planladığını ifade etti.


Advertisement