Aliağa'da Termik Santrale Karşı Eylem - Son Dakika
Güncel

Aliağa'da Termik Santrale Karşı Eylem

Aliağa\'da Termik Santrale Karşı Eylem

İzmir'in Aliağa İlçesine Bağlı Çakmaklı Köyüne Enka Tarafından Yapılması Düşünülen Termik Santrale Karşı Yeni Foça'ya Bağlı Gencelli Köyü Sahilinde Miting Düzenlendi. "İzmir Yaşamı Savunuyor" Sloganıyla Gerçekleşen Mitingde, Bölgeye Daha Önce de Termik Santral Yapılmak İstendiğini Ama Verilen Mücadele ve Yargı Kararlarıyla Önlendiğinin Altı Çizildi.

29.06.2008 20:39

İzmir'in Aliağa ilçesine bağlı Çakmaklı köyüne ENKA tarafından yapılması düşünülen termik santrale karşı Yeni Foça'ya bağlı Gencelli köyü sahilinde miting düzenlendi. "İzmir Yaşamı Savunuyor" sloganıyla gerçekleşen mitingde, bölgeye daha önce de termik santral yapılmak istendiğini ama verilen mücadele ve yargı kararlarıyla önlendiğinin altı çizildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kemal Anadol'un da katıldığı mitinge, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Yeni Foça Belediye Başkanı Osman Yurtseven, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Helvacı Belediye Başkanı Hüseyin Şengül, Gerenköy Belediye Başkanı Orhan Bora, CHP İzmir İl Başkanı Kemal Karataş, CHP Aliağa Belediye Meclis Üyesi Yakup Öztürk, şair Hüseyin Yurttaş, çevre köy muhtarları, İzmir Bisikletçiler Derneği üyeleri, Karşıyaka Kanarya Sevenler Derneği üyeleri, İzmir Elektrik Mühendisleri Odası, İzmir Kent Planlamacıları Odası, Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Doğa ve Çevre Girişimcileri üyeleri, Aliağa Demokrasi Platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, 19 yıl önce aynı yerde yine kendisinin öncülüğünde başlattıkları mücadeleden galip çıktıklarını hatırlatarak, "19 yıl önce ilk davayı açmak bana nasip olmuştu, biz o gün o davaları kazandık. Şimdi yine yapmak istiyorlar biz yine davalarımızı açtık. Hiçbir güç halkın gücünden büyük değildir. Yıllar süren mücadelemizi bırakmayacağız. Artık bu bölgenin daha fazla kirliliği kaldıracak gücü yok. Biz sanayiye karşı değiliz ancak sanayileşmek, enayileşmek değildir" şeklinde konuştu.

Gencelli sahilinde gerçekleşen mitingde tek tek söz alan belediye başkanları ve köy muhtarları da, bölgede termik santralinin kurulmasının insan sağlığı başta olmak üzere havayı ve toprağı da tehdit edeceğini belirterek, mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizdi. Mitinge katılan 96 yaşındaki Rıza Piki isimli vatandaş, Gencelli de doğup büyüdüğünü söyleyerek, cennet bir köşe olan bu bölgenin termik santrale kurban edilmemesini istedi.

Aliağa Demokrasi Platformu adına konuşan Yücel Laçinel, "Bölgede kurulacak santral sadece Aliağa'yı değil çevremizdeki bütün yerleşim yerlerini etkileyecektir. İzmir'in özellikle yaz aylarındaki hava kirliliğinin bilimsel olarak Aliağa'dan kaynaklandığı Yamanlar Dağı'nın bile bundan etkilendiği kanıtlanmışken, bu bölgeye hala termik santral kurmak istemelerini anlamıyoruz" derken, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da, "Foça özel çevre koruma programında yer alan bir yerleşim yeridir. Özel çevre koruma programına dahil sadece 14 yerleşim yeri varken ve Foça bunlardan biriyken bizim bu bölgede bu tesise izin vermemiz mümkün değildir" şeklinde konuştu.

CHP İl Başkanı Kemal Karataş ise yaptığı konuşmada, 19 yıl önce verdikleri mücadeleden sonra geçen zamanda yorgun ve bitap düştüklerini sananların yanıldığını söyleyerek, "Mustafa Kemal Atatürk ülke yorgun ve bitap düşmüş bir vaziyette iken tekrar mücadeleye başlamıştı. 19 yıldır yorulduğumuzu, harap ve bitap düşmüş olduğumuzu sananlar yanılıyor" dedi.

Yaklaşık 500 kişinin termik santral karşıtı sloganlar attığı miting, daha sonra olaysız bir şekilde sona erdi.

(CU-YK-NÇ-Y)

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Aliağa'da Termik Santrale Karşı Eylem - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement