Ayvalıtaş'ın Ölümü Davası Ertelendi - Son Dakika
Güncel

Ayvalıtaş'ın Ölümü Davası Ertelendi

Ayvalıtaş\'ın Ölümü Davası Ertelendi

Baba Ali Ayvalıtaş, Her türlü oyunla bizi eritip, bizi yok edip davamızı bitirmek ya da zaman aşıma uğratmak istiyorlar.

18.01.2016 11:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Baba Ali Ayvalıtaş,

Her türlü oyunla bizi eritip, bizi yok edip davamızı bitirmek ya da zaman aşıma uğratmak istiyorlar. Gezi olayları tüm Türkiye'yi birleştiren bir olaydır. Mehmet'in davasında hala tutuklama olmadı.Tutuklama istiyoruz ama reddediliyor. Ben bu adaletten hiçbir şey beklemiyorum. Biz terörist değiliz, halkız

Cengiz ÇOBAN - Arzu KAYA, İstanbul DHA

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ümraniye'de gerçekleşen yürüyüş sırasında 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş'ın bir aracın çarpması sonucu ölümüyle ilgili davanın görülmesine devam edildi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10. celsesi görülen duruşmaya tutuksuz sanık Mehmet Görkem Demirbaş geldi. Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş, ağabeyi Muharrem Ayvalıtaş, olayda yaralanan Seyit Kartal'ın babası Mustafa Kartal'ın da katıldığı duruşma yoğun güvenlik önlemleriyle başladı. Duruşmayı Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da izledi. Mahkemenin bulunduğu koridor sürgülü bariyerlerle güvenlik görevlilerince kapatıldı ve davaya müştekiler dışında izleyici alınmadı. Adliye dışında ise de emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri aldı.

TUTUKLAMA TALEBİMİZ VARDIR

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Selçuk, dava dosyasına olay yerinde yapılan keşif çalışmasına dair bilirkişi raporunun geldiğini belirtti. Mehmet Ayvalıtaş ve kazaya geçiren Seyit Kartal'ın yaşanan olayda asli kusurlu, sanıkların ise kusurlarının olmadığına ilişkin gelen rapora Ayvalıtaş ailesinin avukatları kabul etmedi. Ailenin avukatlarından Ayla Öztabak raporda ciddi eksiklikler olduğunu belirterek, Rapora ilişkin daha sonra ayrıntılı beyanda bulunacağız. Raporda hız sınırından bahsedilmemiştir. Verdiğimiz CD'ler raporda dikkate alınmamıştır. 3. Araç söz konusudur, tanık ifadeleri konu edilmemiştir. Her iki sanık hakkında tutuklama talebimiz vardır dedi.

BABA OLARAK İÇİM YANIYOR

Baba Ali Ayvalıtaş sanıkların alkol muayenelerinin olay anında değil de bir sonraki gün yapıldığını ifade ederek, Karayoluna vatandaşların intikalinin engellenmesi yönünde güvenlik tedbiri alınmamıştır. Baba olarak içim yanıyor. Adaletin gerçekleşmesini istiyorum. Tüm çabam bunun içindir diye konuştu.

SANIK AVUKATI ÖNLEM ALMIŞ OLSAYDI...

Sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın avukatı Yalçın Tura ise rapora bir diyeceklerinin olmadığını söyleyerek, Güvenlik görevlileri ihbar yapıldığı anda gerektiği şekilde önlem almış olsaydı bu olay meydana gelmeyecekti. Hiç kimsenin canı yanmayacaktı dedi. Sanık Demirbaş da rapora bir itirazının olmadığını kaydetti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti taraflara bilirkişi raporuna karşı beyanda bulunabilmeleri için süre verirken sanıkların tutuklanmaları taleplerinin reddine karar verdi. Gelecek celse güvenlik tedbirlerinin alınması için yazı yazılmasına karar veren mahkeme duruşmayı 3 Mart günü saat 09.45'e erteledi.

BİZ TERÖRİST DEĞİLİZ, HALKIZ

Dava sonrası adliye önünde açıklama yapan baba Ali Ayvalıtaş bilirkişi raporunu kabul etmediklerini belirterek, Dalga geçiyorlar,bilirkişi resmen bizim çocukları öldürdüğü gibi, bir de parçalara ayırmıştır. Biz bunu kabul edemeyiz. Her türlü oyunla bizi eritip bizi yok edip davamızı bitirmek ya da zaman aşıma uğratmak istiyorlar. Gezi olayları tüm Türkiye'yi birleştiren bir olaydır. Mehmet'in davasında hala tutuklama olmadı.Tutuklama istiyoruz ama reddediliyor. Ben bu adaletten hiçbir şey beklemiyorum. Biz terörist değiliz, halkız dedi.

ADALETİN A'SINI HUKUKUN H'SİNİ GÖREMEDİK

Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan dosyaların sürüncemede olduğunu ifade ederek, Mehmet Ayvalıtaş'ın şu an görülen davası bir trafik kazasına kurban gitmek üzere. Burada yaşanan bir gezi olayı var. Bu yollar hukuksuzluğa karşı protesto amaçlı kapatılmıştı. Mehmet Ayvalıtaş orada hayatını verdi. Ama birileri hala başka şeylerin peşinde. Bugün adaletin 'a' sını hukukun 'h' sini göremedik. Umarım bunlar en kısa zamanda yerini bulur. Bugün ihtiyaç duyduğumuz hukuka adalete kendilerinin acaba ne zaman ihtiyacı olacak merakla bekliyorum. Bizler hukuksuzluk, adaletsizlik, hırsızlık yapmadık, birilerini katletmedik diye konuştu.

RAPORA İTİRAZ

Ailenin avukatlarından Ayla Öztabak ise bilirkişi raporunun özensizlikle hazırlandığını kaydederek, Oradaki çevresel faktörlerin hiçbirisi göz önüne alınmamıştır. Orası bir eylem alanına dönüşmüştür ama raporda bu konu dahi edilmemiştir. Hız sınırına ilişkin tespit yapılmamıştır. CD incelenmemiş. Böyle bir raporla mahkemenin karar tesis etmesi mümkün olmaz dedi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianameye göre, Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için 2 Haziran gecesi Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi'nde düzenlenen eylem sırasında Ayvalıtaş ile 17 yaşındaki kuzeni Seyit Kartal'ın da olduğu bir grup yolu trafiğe kapatmak istedi. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş'ın aracı ile diğer sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş'ın aracı bu yolda giderken önlerindeki araçların durması ile ani fren yaptılar. Demirbaş'ın aracı, önündeki Aktaş'ın aracına çarptı. Bu çarpışmanın etkisiyle her iki araç da yoldaki Ayvalıtaş ile Kartal'a çarptı. Kazada 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş aracın altında kalarak yaşamını yitirdi, Seyit Kartal ise yaralandı. Araç sahibi Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında taksirle adam öldürme ve yaralama suçlamasıyla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ayvalıtaş'ın Ölümü Davası Ertelendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı
  03:45 Esenler'de silahla havaya ateş eden şahıslar gözaltına alındı

  Esenler'de araç içerisinden silahla havaya ateş ettikleri anı sosyal medyada paylaşan iki şahıs, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslar adli makamlara sevk edilecek.

 • Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı
  03:18 Tokat ve Yozgat'ta Deprem Sonrası Hasar Tespitleri Yapıldı

  İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tokat ve Yozgat illerinde meydana gelen deprem sonrası yapılan hasar tespitlerini açıkladı. Tokat'ta 3 ilçe, 30 köyde, 191 konutta, 84 ahırda, 7 camide ve bir fırında hasar tespit edilirken, Yozgat'ta ise bir ilçe, 7 köyde 94 konutta, 4 camide ve 3 ahırda ön hasar tespitleri yapıldı. Karaloğlu, vatandaşlara evlerini kullanmamaları konusunda uyarıda bulunarak, misafir etme imkanlarının olduğunu belirtti.

 • Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?
  03:09 Xiaomi 12 Serisi Android 15 Güncellemesi Alacak Mı?

  Geçen sene Android 14'ü yayınlayan Google, bu yıl ise Android 15 işletim sistemini kullanıma sunacak. Xiaomi 12 serisi (Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 Lite, Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro, Xiaomi 12S Ultra, Xiaomi 12X) Android 15 güncellemesi alacak mı? İşte tüm bildiklerimiz...


Advertisement