Bilim Tüneli Geleceğin Bilim İnsanlarına İlham Verecek - Son Dakika
Güncel

Bilim Tüneli Geleceğin Bilim İnsanlarına İlham Verecek

Max Planck Bilim Tüneli’nin açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, öğrenciler tarafından üretilen teknolojiler hakkında bilgi aldı.

18.10.2014 17:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Merkezi Almanya’da bulunan ve bilimsel araştırmalara sağladığı katkıyla tanınan Max Planck Topluluğu’nun bilim ve teknolojinin geleceği nasıl değiştireceğini gösteren dünyaca ünlü Bilim Tüneli Sergisi, ‘Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı’ kapsamında İstanbul’a geldi. Güneş sisteminin en küçük detaylarından nano teknolojilere, beynin sırlarla dolu dünyasından geleceğin ilaç tasarımlarına, insan yaşamına, öğrenme ve sosyal sistemlerin füzyon teknolojisine kadar pek çok alanda geleceğin dünyası hakkında ipuçları veren Bilim Tüneli Sergisi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleşti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen törende, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumu Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Almanya Büyükelçisi Eberhard Pohl ve Max Planck Bilim Tüneli Proje Direktörü Dr. Peter M. Steiner de hazır bulundu. Davut Kavranoğlu ve beraberindeki heyet Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin bilim istasyonlarını gezerek öğrenciler tarafından üretilen robot ve uçak gibi teknolojiler hakkında bilgi aldı.

ALMANYA’YA BİLİM ATEŞESİ ATANACAK

Türkiye’nin ilk kez Almanya’ya bilim ateşi atayacağını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, “Bilimsel bilgiyi ve bu alandaki deneyimlerimizi paylaşmak ve bunu sanayinin hizmetine sunmak amacıyla başlattığımız Türk-Alman Bilim Yılı etkinlikleri Türkiye ve Almanya ilişkilerine yeni bir zenginlik kattı. Bu işbirliği, Avrupa Birliği ile olan ilişkimize de geliştirecek. Yakın zamanda Almanya’ya atayacağımız bilim ateşesi, bilim ve teknoloji alanındaki ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacak. Bilim Tüneli de bilimin güzelliklerini ve ihtişamını laboratuvarların dışına çıkarıp toplumda yaygın olarak gençlere ve bilim insanlarına göstermeyi amaçlıyor” ifadelerini kullandı.

Nobel Ödülü’ne sahip olan bilim insanları yetiştirmeyi amaçladıklarını belirten Davut Kavranoğlu, “Bilim her dil, din, ırk ve inanç grubundan insanların bir araya gelmesi ve birlikte üstün başarılara imza atmasını sağlayan bir konudur. Fizikte, kimyada ve biyolojide Nobel Ödülü’ne sahip olan bilim insanları yetiştirmek istiyoruz. Ancak eski Türkiye’den devraldıklarımızla bu ödülü alacak bilim insanları yetiştirmeyi bekleyemeyiz. Bu nedenle bazı reformlar gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bilim her türlü kültürel bariyerleri aşan önemli bir konudur. Bilim insanların ortak çalışmaları, dünya barışı, refahı ve kalkınması için çok önemli bir araçtır” diye konuştu.

“EKONOMİNİN KALDIRACI BİLİMDİR”

Türkiye’nin bilim ve teknoloji üretmesi için gençlere kaliteli bir eğitim sunulması gerektiğini söyleyen Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumu Başkanı Enver Yücel, “Dünyanın en önemli bilim sergilerinden birini Türkiye’ye getirmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Türk-Alman Araştırma, Eğitim ve İnovasyon Yılı’nda bilime desteğimizi sürdüreceğiz. Türkiye 2023 vizyonu kapsamında insanımızın daha mutlu olmasını ve refaha kavuşmasını hedefliyor. Bunun için ekonomi açısından önemli bir yol almamız gerekir. Hedef 2023’te dünyanın en iyi 10 ekonomisi içinde bulunmak. Başarmamız gereken en önemli konu ekonomi ve eğitimi bir arada konuşmaktır. Ülke olarak maalesef ekonomi ile eğitimi ayrı tutuyoruz. Ekonominin kaldıracı bilimdir. Artık Türkiye, bilim ve teknoloji üretmeli. Bunun için de kaliteli eğitimi gençlerimize sunmalıyız” dedi.

Eğitime ayrılan payın, son 10 yılda olduğu gibi savunmaya ayrılandan daha yüksek olması gerektiğini belirten Enver Yücel, “Geçmişten itibaren eğitime daha büyük yatırımlar yapsaydık bugün ülke olarak başka bir yerde olurduk. Bugün, Türk Telekom’un değerinin 9 milyar dolar, Tüpraş’ın ve Türk Hava Yolları’nın 4 milyar dolar ve Petrol Ofisi’nin 1 milyar dolar olduğu söyleniyor. Toplamı 18 milyar dolar. Ancak hepimizin kullandığı Whatsapp’ın değeri ise 19 milyar dolar. Dolasıyla teknoloji üretmemiz şart. Fen ve matematik alanında verdiğimiz eğitimleri geliştirmemiz lazım. Eğitime ayrılan pay, son 10 yılda olduğu gibi savunmaya ayrılandan daha yüksek olmalı” şeklinde konuştu.

Konuşmalarından ardından, katılımcılar Bilim Tüneli Sergisi’nin gezdi. Sergi, 15 Ocak tarihine kadar Mall Of İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

BİLİM TÜNELİ SERGİSİ

Max Planck Topluluğu tarafından dünyaya sunulan Bilim Tüneli Sergisi, son araştırma ve buluşları yakından görme fırsatı veriyor. 18 ülkede 10 milyon ziyaretçinin gezdiği sergi, kişiselleştirilmiş ziyaretçi deneyimleri ve multimedya gösterileriyle zengin bir içerik sunuyor. Çoklu dokunuş teknolojisi ile gerçek ve sanal dünyayı bir araya getiren sergi, ziyaretçilerine bugünün basit araştırmaları ile yarının gerçeklerini kavrama imkânı da sağlıyor.

HABER: BANU EZBER

KAMERA: HÜSEYİN ÇAKMAK 

Bilim Tüneli Geleceğin Bilim İnsanlarına İlham Verecek
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bilim Tüneli Geleceğin Bilim İnsanlarına İlham Verecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı
  06:09 İstanbul Şişli'deki Zorlu Holding binasına silahlı saldırı

  İstanbul Şişli'de bulunan Zorlu Holding binasına kişi veya kişiler tarafından silahla ateş açıldı. Kurşunlar binanın camlarına isabet ederken içeride kimsenin olmaması olası bir faciayı önledi. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişi veya kişileri arama çalışmalarını sürdürüyor.

 • İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı
  06:06 İzmir'de bir tekstil atölyesinde çıkan yangın bitişik binaya sıçradı

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, bitişikteki binaya da sıçradı. Yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü ancak tekstil atölyesi kullanılamaz hale geldi ve binada hasar oluştu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi ve soruşturma başlatıldı.

 • İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü
  05:28 İzmir Konak'ta çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü

  İzmir'in Konak ilçesinde bulunan bir tekstil atölyesinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangın, tekstil malzemelerinin tutuşmasıyla büyüyerek bitişiğindeki binaya da sıçradı. İhbar üzerine olay yerine sağlık, polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışmalar sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonucunda tekstil atölyesi kullanılamaz hale gelirken, binada da hasar meydana geldi.

 • Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi
  04:52 Fatih'te Psikolojik Sorunları Olan Kişi Üst Komşusunun Kapısını Kırmaya Çalıştı ve Ateşe Verdi

  Fatih'te yaşanan olayda, psikolojik sorunları olan bir kişi, üst komşusunun çıkardığı sesten rahatsız olduğu için balyoz ve matkapla kapıyı kırmaya çalıştı. Başarılı olamayınca da kapıyı ateşe verdi. Polis, itfaiye ve özel harekat polisleri olaya müdahale ederek saldırganı etkisiz hale getirdi. Olay anı cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.

 • Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı
  04:42 Aksaray'da tıra çarpan otobüs kaza yaptı, 8 kişi yaralandı

  Aksaray'da bir otomobilin aniden önüne geçmesi sonucu fren yapan bir tıra, arkadan gelen yolcu otobüsü çarptı. Çarpmanın etkisiyle otobüs kontrolden çıkarak bir fabrikanın bahçe duvarına çarptı. Kazada otobüs sürücüsü ve 7 yolcu olmak üzere toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, tır ve otomobil sürücüsü gözaltına alındı. Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.


Advertisement