Brezilya, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle büyükelçisini geri çağırdı - Son Dakika
Güncel

Brezilya, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle büyükelçisini geri çağırdı

İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle büyükelçisini geri çeken ülkeler arasına Brezilya da katıldı. Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, Gazze'deki saldırıları soykırım olarak niteleyip insanlık dışı durumu Nazi lideri Hitler'in yaptığı katliamlara benzetmişti.

29.05.2024 18:37  Güncelleme: 21:34

Brezilya'nın, İsrail'in Gazze'ye yönelik devam eden saldırıları nedeniyle İsrail'deki büyükelçisini geri çektiği bildirildi.
Brezilya basınında çıkan haberlere göre hükümet, Tel Aviv Büyükelçisi Frederico Meyer'i "istişareler" için geri çağırdı.

KISA ZAMANDA ATAMA OLMAYACAK

Brezilya'nın İsrail'deki diplomatik temsilciliği, maslahatgüzar seviyesinde hizmet vermeye devam edecek. Ulusal basına konuşan üst düzey Brezilyalı yetkili, İsrail'e yeni bir büyükelçinin kısa zamanda atanmayacağını belirtti.

NE OLMUŞTU?

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın İsrail'in Gazze'deki işgalini Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmesine tepki olarak 19 Şubat'ta "istenmeyen kişi" ilan edildiğini belirtmişti.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, İsrail'in Gazze'yi işgalini "soykırım" şeklinde niteleyerek, Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetmiş ve Gazze Şeridi'nde olanların "savaş değil, soykırım" olduğunu söylemişti. İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu da Lula da Silva'nın sözlerine tepki göstermiş ve "kırmızı çizginin aşıldığını" dile getirmişti.

Brezilya, İsrail\'in Gazze saldırıları nedeniyle büyükelçisini geri çağırdı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Brezilya, İsrail'in Gazze saldırıları nedeniyle büyükelçisini geri çağırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (3)

  • Mesut Kaya: savaş karşılıklı ülkenin silahlı güçleriyle yapılır... bu katliyamdır soy kırımdır... savaşında bir kuralı var bu savaş değildir 24 0 Yanıtla
  • İdris Uzun: Yürekli insanlar nasıl olur ders alsın birileri!!! 3 0 Yanıtla
  • Murat gelmez: abd gonder gerı dedımı brezılya anında cıkarır buyuk elcıyı yola..degılse tıcaret bıter abd ıle..nokta 0 0 Yanıtla

Advertisement