Cebeci İnönü Stadyumu'nun Yerine Millet Bahçesi Yapılmasına İlişkin Plan Değişikliğine Yargı 'Dur' Dedi - Son Dakika
Güncel

Cebeci İnönü Stadyumu'nun Yerine Millet Bahçesi Yapılmasına İlişkin Plan Değişikliğine Yargı 'Dur' Dedi

Cebeci İnönü Stadyumu\'nun Yerine Millet Bahçesi Yapılmasına İlişkin Plan Değişikliğine Yargı \'Dur\' Dedi

Ankara 17. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Ankara’daki tarihi Cebeci İnönü Stadyumu alanına millet bahçesi yapılmasına ilişkin plan değişikliklerini hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Planın iptal edilmesi ve Cebeci Stadyumu'nun yeniden yapılması için mücadeleye devam edeceğiz"

08.06.2022 17:39  Güncelleme: 18:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara 17. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin açtığı davada Ankara'daki tarihi Cebeci İnönü Stadyumu alanına millet bahçesi yapılmasına ilişkin plan değişikliklerini hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Planın iptal edilmesi ve Cebeci Stadyumu'nun yeniden yapılması için mücadeleye devam edeceğiz"

Ankara'daki tarihi Cebeci Stadyumu alanına millet bahçesi yapılması için Çevre Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ tarafından 1/25000 ölçekli ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapmıştı. Plan değişikliğini yargıya taşıyan Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin açtığı davada; Ankara 17.İdare Mahkemesi, telafisi mümkün olmayan zararlar verileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada kararı şöyle değerlendirdi:

"CEBECİ STADYUMUNUN YENİDEN YAPILMASI İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ"

"Cebeci Stadyumu devam eden tüm hukuksal süreçlere rağmen Millet Bahçesi yapılması için geçen yıl temmuz ayında yıkıldı. İdare Mahkemesinin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile yerine Millet Bahçesi yapılmasının yürütmesi durduruldu. Planın iptal edilmesi ve Cebeci Stadyumu'nun yeniden yapılması için mücadeleye devam edeceğiz.

"YIKIMI SÜRECİNDE SORUMLULUĞU OLAN KİŞİ VE KURUMLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Cebeci Stadyumu 68mx105m boyutlarında, 37.000 kişi kapasiteli Ankara'nın en büyük Türkiye'nin ise beşinci büyük stadıdır. Stadın bulunduğu alan olan eski Cebeci Çayırı eski tarihlerden beri spor ağırlıklı bir mesire yeri olarak kullanılmıştır, ilk nizami futbol sahası burada yer almıştır. 1960'lı yıllara kadar alanda ilk açık hava sinemaları yer almış, cambazhane gösterileri, Muammer Karaca Tiyatrosu, Zati Sungur gösterileri bu alanda yapılmıştır. 1930'ların başında yapılmış olan 19 Mayıs Stadı yetersiz kaldığından 1967 yılında ikinci bir stat olarak Jansen Planı'nda spor yeri olarak gösterilmiş olan alanda Cebeci Stadı'nın yapımına karar verilmiştir. En son kiracıları Hacettepe Spor Kulübü ve Ankara Demirspor'dur. Yapının yakın çevresinde tren istasyonu ve semt pazaryeri bulunmaktadır. İnönü Stadyumu o bölgenin kimliğini tanımlayan bir yapıdır. Anı değeri ve bellek değeri vardır. İnönü Stadı'nın sadece Ankaralılar için değil müsabakalara gelen kişiler için de anı değeri ve stadın kent için değeri tartışılmazdır. Tüm çabalarımıza hukuksal süreçlerimize rağmen, Cumhuriyet'in simge yapısının yıkımı sürecinde sorumluluğu olan kişi ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız.

"MİLLET BAHÇESİ VE CAMİ KULLANIMLARI İLE KENT BELLEĞİNE AYKIRI OLARAK KAPALI ALAN KULLANIMLARI GETİRİLDİĞİ ANLAŞILDIĞINDAN, İMAR PLANI İŞLEMLERİNİN HUKUKA UYGUN OLMADIĞI SONUCUNA VARILMIŞTIR"

Dava konusu plan değişikliğine ilişkin bilirkişi incelemesinden sonra bilirkişiler raporlarını 5 konu üzerinden hazırlamışlardır.  Birincisi plan değişikliği ve sosyal ve teknik altyapı denge ilişkisi; ikincisi, doğrudan çok fonksiyonlu millet bahçesi; üçüncüsü, cami kullanımı; dördüncüsü, üst ölçekli planlar; beşincisi, kent belleğidir. Hazırlanan rapora Bakanlık ve TOKİ itiraz etmiş ancak mahkeme itirazları yerinde bulmamıştır. Bilirkişi raporunu hükme esas alan mahkeme daha önce 2017 ve 2018 yılında alanı yapılaşmaya açan plan davalarında verilen kararları hatırlatarak yargının verdiği kararların dikkate alınmadığının da altını çizmiştir. Mahkeme kararında; dava konusu imar planlarında, planlama alanına millet bahçesi ve cami alanı kullanım kararı getirildiği, her ne kadar davalı idarelerce yargı kararının yerine getirilmesi için planlama alanında spor faaliyetlerine yönelik fonksiyonların yapılabilmesini öngören plan notları eklenerek planlama alanında spor alanlarına yer verilebileceği ileri sürülmekte ise de dava konusu imar planlarında kaldırılan spor alanı yerine eşdeğer konumda ve büyüklükte spor alanına yer verilmeyerek yargı kararının yerine getirilmediği de görülmektedir. Bu durumda, dava konusu alanda spor alanı kullanımı yerine eşdeğer bir spor alanı önerilmemesi, millet bahçesinde çok fonksiyonlu kullanım ile millet bahçesi içinde 9,50 metre yükseklikte ve yapı yoğunluğu E: 0,05 olan yapılaşma önerildiği, cami kullanım alanı için serbest yükseklik ve E: 1,50 yapılaşma koşullarının önerildiği, buna göre alanda toplam 6.173,00 metrekare inşaat yapılabileceği, planda yer verilen cami kullanımının çevredeki diğer cami kullanımları göz önüne alınmaksızın getirildiği, dava konusu alanın 'Cebeci Çayırı' olarak 1920'li yıllardan itibaren kentin spor alanı ve mesire yeri olarak kullanıldığı, 1957 yılında planı onaylanan ve yapımı 1972 yılında tamamlanan Cebeci Stadyumu ile kent hafızasında yer aldığı, 1/25000 ölçekli 2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı'nda 'açık ve yeşil alanlar' sistemi içinde 'kentsel ve bölgesel spor tesisleri' alt başlığında tanımlandığı, kent belleğinde yer aldığı şekliyle spor alanıyken cami ve millet bahçesi kullanımları getirilen dava konusu alanda millet bahçesi ve cami kullanımları ile kent belleğine aykırı olarak kapalı alan kullanımları getirildiği anlaşıldığından, imar planı işlemlerinin hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır.

"26 MİLYON LİRAYA İHALESİ YAPILAN SÖZLEŞMESİ İMZALANAN MİLLET BAHÇESİNİN İHALESİ İVEDİLİKLE İPTAL EDİLMELİDİR"

Öte yandan, hukuka aykırı bulunan dava konusu işlemlere dayanarak yapılaşmaya gidilebileceğinden, bu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğacağı açıktır. Açıklanan nedenlerle hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar vermiştir.  Cebeci Stadyumu'nu yıkarak yerine millet bahçesi adı altında yapılaşmaya açılmasına yargı dur demiştir. 26 milyon liraya ihalesi yapılan sözleşmesi imzalanan millet bahçesinin ihalesi ivedilikle iptal edilmelidir."

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Cebeci İnönü Stadyumu'nun Yerine Millet Bahçesi Yapılmasına İlişkin Plan Değişikliğine Yargı 'Dur' Dedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.

 • Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu
  12:17 Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu

  TFF, Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihini açıkladı. Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 9, 10, 11 ve 12 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak.

 • Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu
  12:04 Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu

  Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

 • Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı
  12:03 Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de casusluk faaliyetleri kapsamında elde ettikleri bilgi ve belgeleri Fransa ve Çin istihbarat servislerine aktardıkları belirlenen 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Şüpheliler arasında kendini sözde aktivist ve gazeteci olarak tanıtan Ahmed Katie de bulunuyor. Katie'nin, Türkiye'deki siyasi partilerle irtibat kurmaya çalıştığı ve Türk devlet yetkililerinden sözde tehditler aldığını ileri sürdüğü belirlendi. Ayrıca, Katie'nin Fransız istihbaratının direktifleriyle Türkiye'deki faaliyetlerini Halep Dostları Topluluğu yöneticileri üzerinden ilettiği tespit edildi. Çin istihbarat birimine bilgi aktaran 7 şüpheliye de operasyon düzenlendi ve çok sayıda dijital materyal ile para ve silah ele geçirildi.

 • Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti
  11:48 Acun Ilıcalı, Survivor'ı heyecanlı şekilde izleyen gençleri Dominik'e davet etti

  Acun Ilıcalı, Survivor All Star'ı heyecanlı şekilde izledikleri anları kayda alarak yayınlayan gençleri Dominik'e davet etti. Gençler de Ilıcalı'nın teklifini geri çevirmedi.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti
  11:33 ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin'e küfretti

  ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyası konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ağır sözler kullanarak küfretti. Biden, Putin'in neden olduğu sürekli nükleer çatışma endişesine dikkat çekerek, asıl tehdidin iklim olduğunu belirtti. Ayrıca, Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump'ı da Putin hakkında konuşmamakla eleştirdi.

 • Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?
  11:31 Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum, Çevre Bakanı olduğu dönemde facianın yaşandığı İliç'teki madeni işleten Anagold firmasına ÇED olumlu raporu verilmesiyle ilgili eleştirilere ilk kez yanıt verdi. Kurum, "Faaliyet iznini biz vermiyoruz. Şimdi oraya siz ÇED verdiğiniz için burası kaydı diyorlar ÇED raporu ile toprak kaymasının ne ilgisi var?" dedi.

 • Dedesine tuzak kurup silahla vurdu
  11:12 Dedesine tuzak kurup silahla vurdu

  İzmir'in Bayraklı ilçesinde bir torun, zile basıp saklanarak dedesini kapıyı açtığında bacağından vurdu. Olay güvenlik kamerasına yansırken, şüpheli polis tarafından yakalandı. Yaralı dede ise hastanede tedavi altına alındı.


Advertisement