Çevre Gönüllüsünden Üreticilere 'Çekirdek Kabuğu' Mektubu - Son Dakika
Güncel

Çevre Gönüllüsünden Üreticilere 'Çekirdek Kabuğu' Mektubu

Çevre Gönüllüsünden Üreticilere \'Çekirdek Kabuğu\' Mektubu

TOKAT'ta daha önce çekirdek kabuklarının yere atılmaması konusunda çalışma başlatan çevre gönüllüsü Fatma Esin Tuna, başarılı olamayınca bu kez çekirdek üretimi yapan 10 fabrikaya mektup gönderdi.

19.08.2017 11:46

TOKAT'ta daha önce çekirdek kabuklarının yere atılmaması konusunda çalışma başlatan çevre gönüllüsü Fatma Esin Tuna, başarılı olamayınca bu kez çekirdek üretimi yapan 10 fabrikaya mektup gönderdi. Tuna, çekirdek paketlerinin üzerine sigaralarda olduğu gibi uyarı mesajları yazılmasını istedi.

Tokat'ta çevre gönüllü Fatma Esin Tuna, daha önce çekirdek kabuklarının yere atılmaması konusunda çalışma başlattı. Kentte özellikle Yeşilırmak kenarında bulunan parklarda çekirdek kabuklarının yere atılmaması konusunda halkı uyaran Fatma Esin Tuna, bunda başarılı olamayınca farklı bir yöntem seçti. Tuna, çekirdek üretimi yapan fabrikalara mektup göndererek paketleri ürünlerin üzerine kabukların yere atılmaması uyarısı içeren yazılar yazılmasını istedi. Tuna, gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi:

"Artık tek çare sizsiniz. Çekirdek üretip sattığınız için biz o çekirdek kabuklarına maruz kalıyoruz. 'Çekirdek üretmeyin' deme gibi bir şansımız olamayacağı için başka bir özel ricam olacak. Tıpkı sigara paketlerinde olduğu gibi uyarıcı ve caydırıcı yazıların çekirdek paketlerinde yazılmasını istiyorum. Acilen bilinç ve kültür oluşumunun sağlanması için sosyal sorumluluk projesini tüm çevrecilerle hep birlikte yapabiliriz."

"10 FABRİKAYA MEKTUP GÖNDERDİM"

Daha önce çekirdek kabuklarıyla ilgili çeşitli mücadeleler verdiğini söyleyen Tuna, şöyle devam etti:

"Evinizde atmıyorsanız parklarda da atmayın' dedik. Hatta bire bir gidip çekirdek yiyenleri ikaz ettik. Zaman zaman bize sert çıkanlar oldu. Mücadeleler verdik ama artık bireysel olarak mücadele vermenin anlamı olmadığını, başarıya ulaşamayacağımızı ve bunun Tokat'la sınırlı değil, Türkiye çapında bir sorun olduğunu gördük. Sorunun kaynağı çekirdek firmalarına 'Bu çekirdekleri satmayın, yapmayın' diyemeyiz. Ama bununla ilgili bilinçlendirici eğitimler vermesini, kamu spotu filmleri çekmesini, çekirdek kabukları ve kuru yemiş kabuklarının yere atılmamasının devamlı olarak vurgulanmasını istiyoruz. Paketlerin üzerine 'Çekirdek kabuklarını lütfen yere atmayın' diye küçük bir not, yazı olabilir. Kendilerinden acil yardım istiyorum. Ben dilekçelerimi yazdım postaya verdim. Eskişehir, Konya, İstanbul gibi illerde üretim yapan büyük 10 firmaya firmaya mektup gönderdim. Bunlardan bir tanesinin dönüş yapmasını bekliyoruz. Kamu spotu filmi çekebilir, bununla ilgili farkındalık oluşturmak için sosyal sorumluluk projeleri yapabilir. Biz de kendilerine bu konuda destek olmaya hazırız."

- Tokat

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Çevre Gönüllüsünden Üreticilere 'Çekirdek Kabuğu' Mektubu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement