Dede Mirası Belgeleri Özenle Koruyor - Son Dakika
Güncel

Dede Mirası Belgeleri Özenle Koruyor

Bartın'da tarih öğretmeni Ali Rıza Yılmaz, 1. Dünya Savaşı'nda Kafkasya ve Filistin cephelerinde savaşan dedesinden kalan Osmanlı dönemine ait madalya, berat, evrak, tapu ve mektupları kültürel miras bilinciyle muhafaza ediyor.

28.03.2018 11:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

YALÇIN ÇELEN - Bartın'da tarih öğretmeni Ali Rıza Yılmaz, 1. Dünya Savaşı'nda Kafkasya ve Filistin cephelerinde savaşan dedesinden kalan Osmanlı dönemine ait madalya, berat, evrak, tapu ve mektupları kültürel miras bilinciyle muhafaza ediyor.

Yılmaz, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda görev yapan gazi dedesi Ali Yılmaz'dan kalan Enver Paşa imzalı İstiklal Madalyası ve beratı, dönemin Filistin haritası, Osmanlı dönemine ait vergi tahsilat makbuzları, tapular ve Osmanlı Türkçesiyle yazılmış mektupları, üniversite yıllarından bu yana özenle saklıyor.

Bu tür tarihi vesikaların, geçmişten bu yana aktarılan tarihi, siyasi ve kültürel değerleri temsil ettiğine inandığını belirten Yılmaz, atasından devraldığı ve bir dönemi yansıtan belgeleri, Bartın Kent Müzesi'nde sergilemeyi planlıyor.

"Gazi torunu olmak gurur veriyor"

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin 1. Dünya ve Kurtuluş savaşlarında görev yaptığını söyledi.

Dedesinin Osmanlı gazisi olduğunu bilmenin kendisine gurur verdiğini dile getiren Yılmaz, "Dedem bölgede tanınan, 'Ali Molla' diye tabir edilen biridir. Tüm belgelerini sandıkta muhafaza etmiş ve bunlar bana kadar ulaştı. Ben üniversiteye başladıktan sonra o belgelerin hepsini toparlayıp bir kenara koydum. Hepsi sapa sağlam." diye konuştu.

Yılmaz, belgeler aracılığıyla dedesinin, Kafkasya ya ve Filistin cephelerinde savaştığını bildiklerini aktararak, şunları kaydetti:

"Elimizdeki Filistin haritasına göre, dedemin Filistin'in her köşesindeki mesafeleri dakikası ve saatine kadar bildiğini görüyoruz. Bu bilgiler bize çok ilginç geldi. Günümüzde, ' Kudüs, kimin başkenti' diye düşünülürken, bir Osmanlı askerinin elinde Filistin'i en ince ayrıntısına kadar gösteren haritanın bulunması, yakın zamana kadar Kudüs'ün bize ait olduğunu göstermesi bakımından son derece önemli. Tarihte, Bartın'ın en ücra köşesinden kalkıp, hem Filistin'de hem Kafkasya'da hem de İstiklal savaşlarında mücadele etmiş olması, vatanın ne kadar zor kurtarıldığını bizlere gösteriyor."

Günümüzde İstiklal Madalyası'nın manevi değerinin bilinmediğini savunan Yılmaz, "Dedemin Kafkas Cephesi'nde aldığı madalyanın beratı, onun adresi ve ismiyle zikrediliyor olması bizim için son derece kıymetli. Dedem 1927'ye kadar askerliğini yapmış. Aldığı İstiklal Madalyası ise Harbiye Nazırı Enver Paşa mühürlü." ifadesini kullandı.

Yılmaz, elindeki belgeleri Bartın Kent Müzesi'nde sergilemek için yetkililere başvuruda bulunacağını da sözlerine ekledi.

"Belgelerle, gerçek hikayeleri yakalama fırsatı buluyoruz"

Belgeleri inceleyen Bartın Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hasan Hüseyin Güneş de belgelerin, ailenin elinde olmasının önemli olduğunu anlattı.

Belgelerin en önemlilerinden birinin Filistin haritası olduğuna değinen Güneş, "Bu haritada Hicaz Demir Yolu'ndan tutun da Kudüs ve Filistin havalisindeki şehirlerin ulaşım bilgileri var. İmparatorluğun çok küçük bir vilayetinin, kasabasının, köyünden bir insanın bu şekilde mobilize edilmesi, dönemin Osmanlı algısıyla ilgili; yıkılmış, perişan olduğu söylenen devletin aslında böyle olmadığını anlamamızı sağlayabiliyor." şeklinde konuştu.

Güneş, 1. Dünya Savaşı'nın yüzüncü yılının idrak edildiğine dikkati çekerek, "Pes eden bir Almanya ordusuna mukabil, birçok cephede savaşı devam ettirmiş Osmanlı ordusunun, bu mikro bilgileri birleştirdiğimizde, bu direnci nasıl gerçekleştirdiğini ortaya koyabiliyoruz." dedi.

"Bu tür belgelerle o döneme ait gerçek hikayeleri, mikro tarihçilik üzerinden yakalama fırsatı buluyoruz." diyen Güneş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Maalesef aileler bu belgelerin kıymetini çok iyi bilemiyor. Şehir müzelerinin, şehir üniversitelerinin ailelere bir şekilde ulaşıp, bunları temin etmesi, muhafaza altına alması icap ediyor. Yoksa bu belgeler yok olmakla yüz yüze."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Dede Mirası Belgeleri Özenle Koruyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran'ın İsfahan kentindeki nükleer tesislere saldırıda hasar yok
  17:29 İran'ın İsfahan kentindeki nükleer tesislere saldırıda hasar yok

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran'ın İsfahan kentinde meydana gelen saldırıda ülkenin nükleer tesislerinde herhangi bir hasar olmadığını doğruladı. İsrail'in İran'daki hedeflere düzenlediği saldırılar ABD'li haber kaynakları tarafından da doğrulandı.

 • Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde Gazzeli çocukları ağırlıyor
  17:27 Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde Gazzeli çocukları ağırlıyor

  Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Gazzeli çocukları İstanbul'da misafir ediyor. Festival kapsamında çocuklar, İstanbul'u keşfedecek ve dünya liderlerine barış çağrısında bulunacak. Gazzeli çocuklar, savaşın acılarını anlatarak umutlarını dile getirdi.

 • İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'u Ziyaret Etti
  17:26 İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'u Ziyaret Etti

  İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'un şehrin en özel markası ve değeri olduğunu belirtti. Samsunspor Heyeti, Başkan Kurnaz'a adının yazılı olduğu forma hediye etti.

 • Deprem Sonrası Adıyaman Turizmi ve Sosyolojisi Konulu Panel Düzenlendi
  17:25 Deprem Sonrası Adıyaman Turizmi ve Sosyolojisi Konulu Panel Düzenlendi

  Adıyaman Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen '15-22 Nisan Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Deprem Sonrası Adıyaman Turizmi ve Sosyolojisi' konulu panel gerçekleştirildi. Panelde, Adıyaman'ın turizm karnesi değerlendirildi ve 2024 yılına dair beklenti ve planlamalar aktarıldı. Panelde, Adıyaman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Caner Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Kültür ve Turizm Uzmanı Mustafa Ekinci ve Park Dedeman Genel Müdürü Furkan Polat yer aldı. Panelde, Adıyaman'ın turizm sektöründeki deprem sonrası durumu ve geleceği ele alındı.

 • Seydişehir'de iş ortağını av tüfeğiyle yaralayan zanlı tutuklandı
  17:24 Seydişehir'de iş ortağını av tüfeğiyle yaralayan zanlı tutuklandı

  Konya'nın Seydişehir ilçesinde, iş ortağını av tüfeğiyle yaraladığı gerekçesiyle gözaltına alınan zanlı tutuklandı. İkinci el oto alım-satımıyla uğraşan Hüseyin K. ile iş ortağı Sadettin H. arasında alacak meselesinden tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Sadettin H, Hüseyin K'yi av tüfeğiyle yaraladı. Zanlı polislerce gözaltına alındı ve çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

 • CHP'nin eski TBMM Grup Amirliği Levent Bayraktar'ın cenazesi toprağa verildi
  17:23 CHP'nin eski TBMM Grup Amirliği Levent Bayraktar'ın cenazesi toprağa verildi

  CHP'nin uzun yıllar TBMM Grup Amirliği yapan Levent Bayraktar'ın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenaze aracına omuz vererek Bayraktar'ı son yolculuğuna uğurladılar.

 • Arnavutluk'ta Belediye Başkanı Protesto Edildi
  17:23 Arnavutluk'ta Belediye Başkanı Protesto Edildi

  Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yolsuzlukla suçlanan Tiran Belediye Başkanı Erjon Veliaj ve ekibini protesto eden yüzlerce kişi belediye binasını ateşe verdi. Protestocular, belediye binasına girmeye çalışırken çatışmalar yaşandı ve yangın çıktı.


Advertisement