Dha Yurt: Şirinyer Askeri Cezaevi Önünde Tahliye Sevinci - Son Dakika
Güncel

Dha Yurt: Şirinyer Askeri Cezaevi Önünde Tahliye Sevinci

Dha Yurt: Şirinyer Askeri Cezaevi Önünde Tahliye Sevinci

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası ile ilgili 'hak ihlali yapıldığı' yönünde karar açıklamasının ardından Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tüm sanıklara tahliye kararı vermesi, İzmir'de de coşkuyla karşılandı.

19.06.2014 20:47

Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası ile ilgili 'hak ihlali yapıldığı' yönünde karar açıklamasının ardından Anadolu Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tüm sanıklara tahliye kararı vermesi, İzmir'de de coşkuyla karşılandı. Şirinyer Askeri Cezaevi'nde tutuklu bulunan 10 muvazzaf askerden önce, kamuoyunun "Zeybekçi Paşa" diye tanıdığı emekli Temgeneral Atilla Özler F Tipi Cizaevinden tahliye oldu. Özler, arkadaşları içen Şirinyer Cezaevi önüne gelirken burada zeybek oynadı.

İzmir'de Balyoz sanıklarından ilk olarak 30 Ağustos'da temekli olan emekli Hava Tümgeneral Atilla Özler Kırıklar F Tipi Cezaevi'nden tahlile oldu. Kamuoyunda "Zeybekçi paşa" olarak tanınan Özler, evine gitmek yerine 10 tahliyenin beklendiği Şirinyer Askeri Cezavi'ne geldi. Özler burada yaptığı açıklamada "Bu kumpası bize kurdular. Bundan sonra hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu. Hayatını kayseden arkadaylarımız için bu kumpası kuranların cezamandırılması için, ortaya çıkartılması için çalışmalıyız" dedi. Görevde olduğu sırada yabancı subayların da bulunduğu bir baloda oynağı zeybekle tanınan ve kamuoyunun "Zeybekçi paşa" diye bildiği Atila Özler Askeri cezaevi önünde tohplananların isteği üzerine davul zurna eşliğinde zeybek oynadı Özler daha sonra "Arkadaşlamı teslim alacağım" diyerek cezaevi bahçesine girdi. Sevinçle karşılanan kararla birlikte Şirinyer Askeri Cezaevi'nde aynı davadan tutuklu bulunan Deniz Kurmay Albay Mesut Zafer Sarı, Deniz Kurmay Albay Mücahit Erakyol, Deniz Albay Mete Demirgil, Deniz Albay Akın Üredi, Deniz Kurmay Albay Alpay Çakarcan, Deniz Kurmay Albay Mehmet Koray Eryaşar, Hava Kurmay Yarbay Cenk Hasımoğlu, Hava Kurmay Yarbay Süleyman Namık Kurşuncu, Jandarma Kurmay Yarbay Oğuz Türksoyu ve Jandarma Kurmay Albay Murat Özçelik'in tahliyesi bekleniyor. Bu tutuklulardan sadece Deniz Kurmay Albay Mehmet Koray Eryaşar, İstanbul'da görülen askeri casusluk davasından tutuklu bulunmasından dolayı tahliye olamadı. Mahkeme kararını öğrenen tutukluların yakınlarının yanı sıra hem vatandaşlar hem de İşçi Partisi üyeleri de cezaevinin de içerisinde yer aldığı Şirinyer'deki Merkez Komutanlığı'na gitti. Tutuklu yakınlarının içeriye alınmasının ardından vatandaşlarda ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp Harbiye Marşı'nı okudu. Cezaevi önünde tahliye için bekleyiş ise devam ediyor.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha Yurt: Şirinyer Askeri Cezaevi Önünde Tahliye Sevinci - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement