Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı - Son Dakika
Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı "Erbaş: "Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz" Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.

06.07.2021 14:21  Güncelleme: 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı

"Erbaş: "Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz"

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş," Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz. Bu sebeple onların kariyer gelişimlerinin yanı sıra maddi ve manevi yönden de yetişmelerini sağlayacak fırsatlar sunmalı ve imkanlar hazırlamalıyız. Bu hafta itibariyle çocuklarımız, ülkemizin her köşesinde camilerimizi şenlendirecekler. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ile tanışacak, onu okumayı öğrenecekler. Körpe dimağlarını hakikat membaı Kur'an'la besleyecekler ve tertemiz fıtratlarını ilelebet Kur'an'la koruyacaklardır inşallah" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı"na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleşen programa; Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, ve davetliler katıldı.

Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için ailelere düşen sorumluluklar olduğunu söyleyen Erbaş," Bu sebeple onların kariyer gelişimlerinin yanı sıra maddi ve manevi yönden de yetişmelerini sağlayacak fırsatlar sunmalı ve imkanlar hazırlamalıyız. Bu hafta itibariyle çocuklarımız, ülkemizin her köşesinde camilerimizi şenlendirecekler. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ile tanışacak, onu okumayı öğrenecekler. Körpe dimağlarını hakikat membaı Kur'an'la besleyecekler ve tertemiz fıtratlarını ilelebet Kur'an'la koruyacaklardır inşallah" dedi.

Yaz Kur'an Kurslarının önemli fırsat olduğuna dikkat çeken Erbaş, "Kur'an kursları, çocuklarımıza karşı söz konusu sorumluluklarımızı yerine getirme noktasında bizlere sunulmuş büyük bir fırsattır. Yaz Kur'an kursları, doğru dini bilginin doğru bir yöntemle çocuklarımıza aktarıldığı ve ülkemizin en ücra köylerinden en büyük şehirlerine kadar her çocuğun kolaylıkla ulaşabildiği kıymetli bir imkandır. Zira ülkemizin her köşesinde yer alan doğal birer mektep olarak, bu imkana en güzel mekan olan camilerimizin kapıları, çocuklarımız için ardına kadar açıktır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler, üzerimize düşen sorumluluğun ve omuzlarımızdaki yükün farkındayız. Bu yüzden tertemiz bir fıtratla dünyaya gelen her bir çocuğumuzun kendisiyle, Rabbiyle, ailesiyle, toplumla, çevreyle barışık ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerinin gayreti içerisindeyiz "diye konuştu.

Çocukların yaz Kur'an Kurslarında sıkılmadan vakit geçirebileceğini söyleyen Erbaş, "Elbette çocuklarımızın tatil döneminde olduklarının farkındayız. Bu yüzden bütün ders materyallerimizi, motivasyon merkezli bir yaklaşımla, çocuklarımızın seviyesini, ilgisini, beklentisini, yaşını, yeteneğini, bilgisini dikkate alarak hazırlandı. Böylece çocuklarımız hem yeni şeyler öğrenecekler hem de daha önce temel olarak öğrendikleri bilgilerini test edip yanlışları varsa düzelterek eksiklerini tamamlayacaklardır" ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinden çocukların da olumsuz etkilendiğini kaydeden Erbaş, "İçinde bulunduğumuz zorlu salgın süreci sebebiyle çocuklarımız bir yıldan fazla bir süre yüz yüze eğitim imkanından uzak kaldılar. Biliyoruz ki okullar, çocuklar için sadece bir öğretim yuvası değildir. Aynı zamanda, onların sosyalleşmesi, zihinsel ve duygusal gelişimleri için de önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Nitekim çocukların gerek sosyalleşme, gerekse zihinsel ve duygusal gelişmeleri bağlamında fiziksel aktivitelerin yeri yadsınamaz Dolayısıyla okuldan ve akranlarından uzaklaşmalarına sebep olan salgın sürecinin çocuklar için hiç de kolay olmadığın ifade etmek isterim. Bu doğrultuda sevgi, ilgi, oyun ve bilgi düzleminde yürüteceğimiz bir eğitim programıyla yaz Kur'an kurslarımız, yavrularımızın sıkılmalarına mahal vermeden bu zor süreci sağlıklı bir şekilde atlatmalarını da sağlayacaktır" dedi.

Yaz Kur'an kurslarında çocukların, bir yandan temel dini bilgileri, ibadetleri ve ahlaki değerleri öğrenerek ruhlarına hakikat tohumları ekeceğini diğer yandan da cami ve cemaat kültürüyle tanışarak hayatlarının temel değerlerini inşa edeceklerini söyleyen Erbaş," Birliği, beraberliği, yardımlaşmayı, kardeşliği, saygıyı, sevgiyi, dürüstlüğü, paylaşma ve dayanışma ahlakını bizzat yaşayarak öğreneceklerdir. Bizler de bu imkanı sağlayarak onlara değerli bir miras bırakmış olacağız. Göz aydınlığı yavrularımızın yüce dinimiz İslam'ı, kitabımız Kur'an'ı, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'i ve onun ahlakını öğrenmelerini sağlamanın sevincini yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz" diyen Erbaş" Bu sebeple onların kariyer gelişimlerinin yanı sıra maddi ve manevi yönden de yetişmelerini sağlayacak fırsatlar sunmalı ve imkanlar hazırlamalıyız. Zira çocuklarımızın; dinini, tarihini, toplumunu, medeniyetini tanıması ve daha iyi bir gelecek inşa etmeleri için bu bir zorunluluktur. Bu yüzden çocuklarımızı maddi-manevi her yönden yetiştirmenin ve geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın gayreti içerisinde olmalıyız" diye konuştu.

Çocukların cami kültürü ile tanışmasının önemine değinen Erbaş, "Ömür son derece kısa ve hızla tükenmektedir. Bugün var, yarın yokuz. Yokluğumuzda camideki yerimizin boş kalmaması için sahip olduğumuz değerleri henüz yaşarken güzel bir üslupla nesillerimize aktarmamız gerekmektedir. Çocuklar, İslam ahlakının sabır, nezaket, zarafet ve hoşgörü gibi birçok güzel hasletini sizin şahsınızda öğreneceklerdir. Onlara karşı tutum ve davranışlarımızda bu gerçeği asla aklımızdan çıkarmayalım. Çocuklarımızı takdir ve teşvik ederek onların camiye gelmelerine ve camiyi sevmelerine katkı sağlamalıyız. Hocalarımız çocuklara cami adabından mutlaka bahsedeceklerdir. Fakat onlar, yine de her fırsatta koşup oynayacaklar, gülüp eğlenecekler. Tabii ki onlardan bir yetişkin tavrı beklemek doğru değildir. Bırakın, camide neşeli olsunlar. Onları cennet çiçekleri olarak görelim ve yaramazlıklarını sabırla, anlayışla ve sevgiyle karşılayalım. Onlara Peygamber Efendimizin çocuklara davrandığı gibi davranalım" diye konuştu.

Her çocuğun özel olduğunu ve onlara karşı hoşgörülü olunması gerektiğine dikkat çeken Erbaş," Bu noktada onlar için iyi bir örnek olmanın, yapılabilecek en kolay ve etkili eğitim yöntemi olduğunu unutmamalıyız. İslam'a dair anlattığımız ve öğrettiğimiz bütün güzellikleri çocuklarımız bizzat bizim sözlerimizde, davranışlarımızda ve hayatımızda görmelidir" şeklinde konuştu.

Miniklerin okuduğu Kur'an- ı Kerim tilaveti ile başlayan programda 4- 6 yaş Kur'an Kursu öğrencilerin hazırladığı gösteri de izlendi. Ardından çocuk korusu ilahiler seslendirdi ve hadisler seslendirilip şiirler okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur\'an Kursları açılışına katıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bursa'da Dakikalarca Drift Yapan Sürücü Kameraya Yansıdı
  11:22 Bursa'da Dakikalarca Drift Yapan Sürücü Kameraya Yansıdı

  Bursa'da gece saatlerinde boş alan bulan sürücü, fabrika önünde dakikalarca drift attı. O anlar amatör kameraya saniye saniye yansıdı.

 • İskenderun'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çocuk şenliği düzenlendi
  11:18 İskenderun'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çocuk şenliği düzenlendi

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Toplum Gönüllüleri Vakfı Destek Merkezi ile İskenderun Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle İskenderun Teknik Üniversitesi yerleşkesinde çocuk şenliği düzenlendi. Şenlikte, çocuklar için sportif yarışmalar ve eğitsel aktiviteler düzenlendi ve çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

 • Çin'in Jiangsu eyaleti dış ticaret hacmini artırdı
  11:16 Çin'in Jiangsu eyaleti dış ticaret hacmini artırdı

  Çin'in doğusunda bulunan Jiangsu eyaleti, 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 artışla 1,3 trilyon yuan dış ticaret hacmi bildirdi. İhracat yüzde 7,5 artarken, ithalat yüzde 12 artış gösterdi. Özel işletmeler eyaletin dış ticaretine büyük katkıda bulunarak toplam dış ticaretin yüzde 46,2'sini oluşturdu. Jiangsu'nun ana ihracat kalemleri ise mekanik ve elektrikli ürünler oldu.

 • Muğla'da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tuba'dan 3 Aydır Sinyal Alınamıyor
  11:15 Muğla'da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tuba'dan 3 Aydır Sinyal Alınamıyor

  Muğla'da 2019'da yaralı bulunan ve tedavisinin ardından denize bırakılan deniz kaplumbağası Tuba'dan, takip donanımının pili bittiği için 3 aydır sinyal alınamıyor. Tuba'nın Malta kıyılarından Türkiye'ye yöneldiği ve mayısta Dalyan'da yuva yapmasının beklenildiği belirtildi.

 • Van'ın Çatak ilçesindeki Kanisipi Şelalesi ilkbaharda ziyaretçilerini ağırlıyor
  11:14 Van'ın Çatak ilçesindeki Kanisipi Şelalesi ilkbaharda ziyaretçilerini ağırlıyor

  Van'ın Çatak ilçesinde bulunan Kanisipi Şelalesi, ilkbahar mevsiminde karların erimesi ve yağışların etkisiyle daha coşkulu bir şekilde akıyor. Ziyaretçiler, kayalıkların arasından akan suyun güzelliğini cep telefonlarıyla görüntülüyor. Şelaleyi görmeye gelenler, eşsiz manzarasından etkileniyor ve tekrar gelmeyi planlıyor.

 • İzmir'de ATV Polis Timleri Sahil Bandında Huzur ve Güveni Sağlıyor
  11:14 İzmir'de ATV Polis Timleri Sahil Bandında Huzur ve Güveni Sağlıyor

  İzmir İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ATV Polis Timleri, sahil bandındaki devriyeleriyle huzur ve güveni tesis ediyor. Kentte Aralık 2023'te emniyet müdürlüğü envanterine dahil edilen 20 ATV aracı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak ve Balçova'daki sahil bandında görevli polislerce kullanılıyor. Mülakat ve eğitimin ardından 600 polisin arasında seçilen 30'u kadın 60 polis, kıyı şeridindeki park ve yeşil alanlarda devriye görevini icra ediyor. Genel Bilgi Taraması yapan ATV Polis Timleri, caydırıcı polisiye tedbirler alarak huzur ve güveni sağlıyor. Konak İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, ATV Polis Timlerinin sahaya çıkmasının ardından sahil bandındaki asayiş olaylarının yüzde 75 azaldığını söyledi.

 • Bülent Ersoy Bodrum'da tatilde
  11:14 Bülent Ersoy Bodrum'da tatilde

  Türk Sanat Müziği'nin 'Diva'sı olarak adlandırılan Bülent Ersoy, Bodrum'a tatile geldi ve Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci ile sürpriz bir karşılaşma yaşadı.

 • Cyrano Rock, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu
  11:13 Cyrano Rock, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu

  Fransız şair ve oyun yazarı Edmond Rostand'ın ünlü eseri Cyrano de Bergerac'tan esinlenerek Tiyatro Keyfi tarafından sahneye uyarlanan Cyrano Rock oyunu, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu. Oyunun yönetmeni ve başrol oyuncusu Kemal Başar, Rostand'ın eserinde dönemin Paris'inin içinde bulunduğu durumu resmettiğini belirtti. Oyun, hayata dik durmak ve namuslu olmak adına bir manifesto niteliği taşıyor. Türk tiyatrosunun temel yapı taşı olan orta oyunu unsurlarından yola çıkarak modern bir örnek olan Cyrano Rock, minimalist ama görkemli yapısıyla dünya genelinde sergilenecek. Oyun, Hakkı Ergök'ün yazdığı oyun, 31 Mayıs'a kadar tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

 • Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan'ı Kutluyor
  11:11 Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan'ı Kutluyor

  Tepebaşı Belediyesi, 27 Nisan Cumartesi günü düzenleyeceği etkinliklerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlayacak.

 • Selçuklu Fen Lisesi'ne Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha Yapılıyor
  11:11 Selçuklu Fen Lisesi'ne Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha Yapılıyor

  Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından Selçuklu Fen Lisesi'ne kazandırılacak olan kapalı spor salonu ve suni çim sahanın yapımı devam ediyor. Selçuklu Belediyesi, eğitime ve gençliğe olan desteğini göstermek amacıyla okullara kapalı spor salonları ve suni çim sahalar kazandırmaya devam ediyor. Selçuklu Fen Lisesi Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha projesi kapsamında inşaat çalışmaları hızla ilerliyor.

 • Counter-Strike 2'de Hile Kullanımı Yaygınlaşıyor: Valve Oyunculardan Tepki Alıyor
  11:10 Counter-Strike 2'de Hile Kullanımı Yaygınlaşıyor: Valve Oyunculardan Tepki Alıyor

  Valve, Counter-Strike 2'nin piyasaya sürülmesiyle birlikte hile kullanımının yaygın olduğu iddialarıyla karşı karşıya kaldı. Bir hile geliştiricisi, oyunun en iyi oyuncular listesinde yer alan ilk yüz oyuncudan 95'inin hile kullanımıyla ilişkili olduğunu öne sürdü. Bu durum, oyun toplulukları arasında büyük bir tartışma başlattı ve Valve'ın nasıl bir adım atacağı merak konusu oldu.


Advertisement