Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu - Son Dakika
Güncel

Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu

Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu

Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç kitaplarından sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar, düzenlenen törenle ödüllerini aldı

25.04.2018 14:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Edebi Hayat Okumaları" projesi kapsamında Türk edebiyat tarihinin yaşayan en büyük yazarlarından Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç'un kitapları, Kocaelili çocuklar tarafından okundu, yazarların insanlığa verdikleri en önemli mesajlar öğrencilerin belleklerine kazındı.

Öğrenciler okudukları kitaplardan sınava girdi ve derece elde edenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi. Edebi Hayat Okumaları projesi ödül töreni, Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Salonunda gerçekleştirildi. Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'in katılımıyla yapılan ödül töreninde başarılı olan öğrencilere ve rehber öğretmenlerine tam ve çeyrek altın, okullarına ise kitap seti ve bilgisayar ödülleri verildi.

KOCAELİ KENDİME YAKIN HİSETTİĞİM BİR ŞEHİR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan'ın katıldığı ödül töreninde Başkan Karaosmanoğlu tarafından bu yıl 10.'su düzenlenecek Kocaeli Kitap Fuarının onur konuğu da olan yazar Mustafa Ruhi Şirin'e Kocaeli Minyatür Albümü takdim edildi. Bu buluşma 42 yıllık yazarlık hayatımın bir ödülü benim için çok değerli diyen Mustafa Ruhi Şirin, Kocaeli'ni kendisine yakın hissettiği şehirlerden biri olduğunu belirtti. Bilge şair Sezai Karakoç'un medeniyet fikri ile insan yetiştirme ödevini kendisine ödev edindiğini kendisi üzerinde, yazarlık hayatında Sezai Karakoç'u örnek aldığını ifade etti. Yazı medeniyettir diyen Sezai Karakoç'un yazıya çok önem verdiğini belirten Şirin, insanlığın o büyük hikâyesiyle ilişki kurmamızı yazının sağladığını söyledi. Öğrenciler tarafından büyük ilgiyle karşılanan Mustafa Ruhi Şirin, kitaplarını imzaladı öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

MEDENİYETİN KAYNAĞI KİTAPTIR

Kitapsız bir medeniyet, kalkınma ve gelişme olmaz diyen Başkan Karaosmanoğlu, Medeniyetin, barışın onurlu bir hayatın temeli ve kaynağının kitap olduğunu ifade etti. "Okumak, ibret almak hayatı ve doğayı temaşa etmek Allahu Tealanın da bizden istediği gibi birer ibret vesilesidir" diyen Başkan Karaosmanoğlu gençlere, yeteneklerini keşfetmeleri ve kendine güvenmeleri tavsiyesinde bulundu. Sizleri çok seviyorum hepiniz benim birer evladım, torunumsunuz diyen Başkan Karaosmanoğlu, "Sizlere güveniyorum. Yarınlar sizlerin, istikbal sizlerin. Aydınlık yarınlar sizlerle daha da aydın olacaktır. Kendinize güvenin kitap okumak kendinize güveni arttırır" dedi.

EDEBİ HAYAT OKUMALARI PROJESİ

Proje kapsamında öğrencilerde kitap sevgisi oluşturulması ve kitap okumaya özendirilmesi hedefleniyor. Kocaeli genelinden 279 ortaokul ve 159 liseden 7 bin 945 öğrenci Edebi Hayat Okumaları Projesi'ne katıldı. Öğrencilere Türkçe'yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirmek, onlara güven duygusu kazandırmak isteyen proje; milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını da taşıyor.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE

Kocaeli'nde özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik proje kapsamında, ortaöğretim öğrencilerine Mustafa Ruhi Şirin'e ait eserler, lise öğrencilerine ise Sezai Karakoç'a ait eserler verildi. Okullarda oluşturulan beşer kişilik gruplardan ortaokul öğrencileri Mustafa Ruhi Şirin'in ''Geceleri Mızıka Çalan Kedi, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var, Mavi Rüyalar Gören Çocuk, Dünyaya Gülen Adam, Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun'' kitaplarını; lise öğrencileri ise Sezai Karakoç'un ''Diriliş Neslinin Amentüsü, Monna Rosa Şiirler-1, Alınyazısı Saati Şiirler, Günlük Yazılar 4 (Gün Saati), Diriliş Muştusu'' kitaplarını okudu.

OKUDUKLARINDAN SINAVA GİRDİLER

Kitapları okuyan, kendi aralarında tartışan ve almaları gereken mesajları belirleyen öğrenciler, 7 Nisan tarihinde 120 sorudan oluşan bir sınava tabi tutuldu. 2 saatlik sınav sonucunda başarılı olan öğrenciler ve grubu, rehber öğretmenleri tam ve çeyrek altın ile ödüllendirildi. Okullara ise kitap seti ve bilgisayar ödülleri verildi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Edebi Hayat Okumalarında Ödüller Sahiplerini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Konya'da motosiklet ile tır çarpışması: 1 yaralı
  18:09 Konya'da motosiklet ile tır çarpışması: 1 yaralı

  Konya'nın Karapınar ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, motosiklet ile tır çarpıştı. Kazada motosiklet sürücüsü yaralandı ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Turizmde yükselen değer: Amasra
  18:03 Turizmde yükselen değer: Amasra

  Bartın'ın Amasra ilçesi, doğası, denizi, tarihi ve kültürü ile turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Kruvaziyer turizmi ile rekor sayıda turist ağırlayan Amasra, bayram tatilinde ise tarihi bir rekora imza atmıştır. Amasra, yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir turizm durağıdır ve Türkiye genelinde turist sayısı açısından önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca, Japon, Asyalı ve Rus turistlerin ilgi gösterdiği Amasra, yat ve yelken turizmi ile de dikkat çekmektedir. Yerli turistlerin de sık sık ziyaret ettiği Amasra, muhteşem doğası ve sessiz ortamıyla dinlenmek isteyenlerin tercihleri arasında yer almaktadır.

 • Osmaniye'de 10 Suriyeli yakalandı, 1 kişi gözaltına alındı
  18:03 Osmaniye'de 10 Suriyeli yakalandı, 1 kişi gözaltına alındı

  Osmaniye'de, yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 10 kişi yakalandı, göçmen kaçakçılığı iddiasıyla 1 kişi gözaltına alındı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Hasanbeyli ilçesi Kalecik mevkisinde şüphe üzerine bir minibüsü durdurdu. Kontrollerde minibüsteki 10 Suriyelinin yurda yasa dışı yollarla girdiği belirlendi. Araç sürücüsü göçmen kaçakçılığı iddiasıyla gözaltına alındı, 10 düzensiz göçmen sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün'e eski başkan İbrahim Sarıcaoğlu'ndan hayırlı olsun ziyareti
  18:01 Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün'e eski başkan İbrahim Sarıcaoğlu'ndan hayırlı olsun ziyareti

  Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, eski başkan İbrahim Sarıcaoğlu'na yapılan hayırlı olsun ziyaretinde başkanlık mührünü teslim aldı. Ün, hizmet odaklı bir anlayışla tüm Kavak halkını kucaklayacaklarını belirtti.


Advertisement