Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençleri Zararlı Alışkanlıklardan Korumak İçin 3 Milyon Etkinlik Düzenledi - Son Dakika
Güncel

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençleri Zararlı Alışkanlıklardan Korumak İçin 3 Milyon Etkinlik Düzenledi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençleri Zararlı Alışkanlıklardan Korumak İçin 3 Milyon Etkinlik Düzenledi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin başta madde bağımlılığı olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla gençlik merkezlerinde, spor tesislerinde ve GSB yurtlarında yaklaşık 3 milyon etkinlik düzenledi. Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı (2018-2023) çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklere toplam 35 milyon 381 bin 462 genç katıldı. Ayrıca bakanlık bünyesinde görev yapan personele Bağımlılıkla Mücadele ve Farkındalık Eğitimi verildi.

05.03.2024 12:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) tarafından gençlerin başta madde bağımlılığı olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla gençlik merkezlerinde, spor tesislerinde ve GSB yurtlarında yaklaşık 3 milyon etkinlik düzenlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı (2018-2023) çerçevesinde 2 milyon 950 bin 462 etkinlik gerçekleştirildi. Bu etkinliklere toplam 35 milyon 381 bin 462 genç katıldı.

Söz konusu eylem planı çerçevesinde bakanlık bünyesinde görev yapan personele Bağımlılıkla Mücadele ve Farkındalık Eğitimi de verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Bilindiği üzere 'Yeşilay Haftası'ndayız. En önemli hedeflerimizden birisi bağımlılıkla mücadele. Sportif, sosyal ve kültürel faaliyetleri, gençlerimizin zamanlarını daha verimli geçirmeleri için birer önleyici, koruyucu araç olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bak, her bir gencin çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, "Spor kültürüyle yetişen, sporcu beslenmesini yaşam standardı haline getiren gençler, çocuklar ilerde ruhen de fiziken de daha güçlü bireyler oluyorlar. Kendine, yaşam tarzına özen gösteriyor. Bu sebeple de her türlü zararlı alışkanlıklardan uzak durmayı seçiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Gençlerin en çok boşta kaldıkları zamanlarda hataya düşebileceklerini, dolayısıyla da ailelere büyük iş düştüğünü belirten Bakan Bak, şöyle devam etti:

"Çocuklarınızın serbest zamanlarını etkin ve verimli kullanmalarını sağlayın, onlara yol gösterin, yol açın. Spor sahalarına, spor kulüplerine, yüzme havuzlarına götürün. Yine önemli bir önleyici araç olarak gördüğümüz gençlik merkezlerimizin kapıları gençlerimize sonuna kadar açık. Gelin, kendinize bir uğraş edinin. Kendinizi tanıyın, yeteneğinizi görün. Unutmayalım ki önleyici faaliyetler iyileştirmekten daha kolay."

Sokaktan Spora Projesi

Gençlik ve Spor Bakanlığının "Sokaktan Spora Projesi"ni de değerlendiren Bakan Osman Aşkın Bak, dezavantajlı gruplara değindi.

Projenin özellikle Ankara'nın Altındağ, Mamak gibi semtlerinde bulunan ve risk altındaki gençlere yönelik bir çalışma olduğunu ifade eden Bak, hedefin ekonomik durumu iyi olmayan spor alanında yetenekli ama keşfedilmemiş gençler olduğunu belirtti.

10 spor branşında 3 binden fazla gence ulaşılan projede, 500 gencin de sporcu lisansı aldığına işaret eden Bak, şunları kaydetti:

"Bu çocukların kimi beden eğitimi dersinde, kimi sokakta, kimi mahallesinde top oynarken tespit edildi ve yetenekleri doğrultusunda spora yönlendirildi. Uzman antrenörler ve eğitmenler eşliğinde eğitim almaya başladılar. Proje kapsamında ulaşılıp şampiyonluk yaşayan, büyük kulüplere kazandırılan, derece kazanan gençler de oldu. Bu çocuklar hem ailelerine hem de ülkemize kazandırıldı. Dezavantajlı olarak saydığımız o yerlerden artık spor kültürü oluşmuş, ayağı yere sağlam basan dipdiri bir gençlik geliyor. Amacımız bu projeyi 81 ilde yaygınlaştırmak."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençleri Zararlı Alışkanlıklardan Korumak İçin 3 Milyon Etkinlik Düzenledi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Bayram tatilinde mesire alanları doldu taştı
  12:11 Bayram tatilinde mesire alanları doldu taştı

  Sivas'ta hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle vatandaşlar bayram tatilini mesire alanında değerlendirdi. Sivaslılar, Ramazan Bayramı'nın yaklaşması sebebiyle memleketlerine akın etti. Havaların sıcak olmasını değerlendirmek isteyen vatandaşlar bayram tatilinin son günlerini mesire alanında geçirdi.

 • Eskişehir'de Yaz Meyveleri Tezgahlarda Yerini Aldı
  12:09 Eskişehir'de Yaz Meyveleri Tezgahlarda Yerini Aldı

  Eskişehir'de bahar aylarının gelmesiyle birlikte pazar ve manav tezgahlarında karpuz, kavun ve çilek gibi yaz meyveleri satılmaya başlandı. Manavlık yapan Murat Kestel, yaz meyvelerinin şu an için yüksek fiyatlı olduğunu ancak önümüzdeki günlerde fiyatların düşeceğini belirtti. Kestel, karpuzun 35-40 TL, kavunun ise 60-70 TL olduğunu söyledi. Ayrıca, iyi bir karpuz ve kavunun nasıl seçileceği konusunda da bilgi verdi.

 • Denizli'de tır ile otomobilin çarpıştığı kazada 6 kişilik aile yaralandı
  12:09 Denizli'de tır ile otomobilin çarpıştığı kazada 6 kişilik aile yaralandı

  Denizli'nin Sarayköy ilçesinde meydana gelen kazada, tır ile otomobil çarpıştı. Kazada otomobil içerisinde bulunan 6 kişilik aile yaralandı. Otomobil sürücüsünün hayati tehlikesi bulunuyor. Kaza sonucunda tır şarampole yan yattı. Yaralı aile üyeleri ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Diyarbakır'da Kıraathane Saldırısı: 4 Kişi Gözaltına Alındı
  12:09 Diyarbakır'da Kıraathane Saldırısı: 4 Kişi Gözaltına Alındı

  Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde bir kıraathaneye yapılan saldırı sonucunda 2 kişi otomatik silahlarla tehditler savurdu. Polis tarafından yapılan operasyonla 4 kişi gözaltına alındı.

 • Shanghai, 2024 yılının ilk iki ayında gemi ihracatında büyük artış kaydetti
  12:06 Shanghai, 2024 yılının ilk iki ayında gemi ihracatında büyük artış kaydetti

  Çin'in doğusundaki Shanghai, 2024 yılının ilk iki ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 112,9'luk kayda değer bir artışla 149 gemi ihraç etti. Shanghai Gümrüğü'nden yapılan açıklamaya göre aynı dönemde bu ihracatın toplam değeri 9,95 milyar yuana (yaklaşık 1,4 milyar ABD doları) ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 222,2'lik şaşırtıcı bir büyüme kaydetti. İhracatlar arasında Avrupa Birliği'ne ihraç edilen gemilerin değeri 3,28 milyar yuana yükselerek Shanghai'ın toplam gemi ihracat değerinin yaklaşık üçte birini oluşturdu.

 • Balıkesir ekipleri Antalya'daki teleferik kazasına destek veriyor
  12:06 Balıkesir ekipleri Antalya'daki teleferik kazasına destek veriyor

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler, Antalya'da meydana gelen teleferik kazasına yönelik kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere bölgeye gitti. İpli kurtarma konusunda uzman 14 personel ve 4 araçtan oluşan ekipler, Antalya Valiliği'nin koordinasyonunda görev yapıyor.

 • Bakan Uraloğlu:
  12:05 Bakan Uraloğlu: "330 binin üzerinde zararlı bağlantı engellendi"

  Bakan Uraloğlu: "330 binin üzerinde zararlı bağlantı engellendi" "7 bin 750 siber güvenlik uzmanı ülkemizin siber sahasını koruyor" "2023 yılında 105 bin zararlı bağlantı engellendi" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, oltalama, bankacılık oltalama, zararlı yazılım ve siber...

 • Siyasal İletişimci Evren Barış Yavuz Gözaltına Alındı
  12:05 Siyasal İletişimci Evren Barış Yavuz Gözaltına Alındı

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın damadı Selçuk Bayraktar'ın ağabeyi Haluk Bayraktar'ın tepki göstermesinin ardından hakkında soruşturma başlatılan siyasal iletişimci Evren Barış Yavuz sabah saatlerinde evinden gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Yavuz, gözaltına alınmadan önce yaptığı açıklamada, İBB’nin herhangi bir biriminde hiç çalışmadığını, aleyhindeki suçlamalarla ilgili dava açacağını belirterek, kazanacağı tazminatı ise Gazzeli çocuklara ve ÇYDD'ye bağışlayacağını açıkladı.

 • Usta Gazeteci Ömür Bir Hayatını Kaybetti
  12:04 Usta Gazeteci Ömür Bir Hayatını Kaybetti

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, uzun yıllar muhabirlik yapan ve renkli kişiliğiyle tanınan usta gazeteci Ömür Bir, 82 yaşında hayatını kaybetti. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Bir, mesleki hayatında yaptığı haberlerle Ayvalık'ın sorunlarının çözülmesine katkı sağlamıştı. Cenazesi bugün Ayvalık Kabristanı'nda defnedilecek.


Advertisement