100 YAŞINDAKİ PAKİZE BAŞARAN 28 GÜNLÜK BEBEĞİMLE CUMHURİYET KUTLAMALARINA GİTTİM - Son Dakika
Güncel

100 YAŞINDAKİ PAKİZE BAŞARAN 28 GÜNLÜK BEBEĞİMLE CUMHURİYET KUTLAMALARINA GİTTİM

BALIKESİR'in Bandırma ilçesinde yaşayan, 2 yıl önce yaşamını yitiren yönetmen Tunç Başaran ile oyuncu Meriç Başaran'ın annesi, öykü ve roman yazarı 100 yaşındaki Pakize Başaran, eski Cumhuriyet Bayramlarını anlattı.

28.10.2021 11:59  Güncelleme: 14:43
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

BALIKESİR'in Bandırma ilçesinde yaşayan, 2 yıl önce yaşamını yitiren yönetmen Tunç Başaran ile oyuncu Meriç Başaran'ın annesi, öykü ve roman yazarı 100 yaşındaki Pakize Başaran, eski Cumhuriyet Bayramlarını anlattı. 1938 yılında Tunç Başaran 28 günlükken çocuğunu alarak İstanbul'daki Beyazıt Meydanı'nda gerçekleştirilen kutlamalara katıldığını anlatan Pakize Başaran, geçmişte insanların birbirine kartpostal göndererek Cumhuriyet Bayramını kutladığını söyledi.

Henüz 17 yaşındayken oğlu Tunç Başaran'ı alarak katıldığı bayram kutlamasını anlatan Başaran, 'Benim oğlum Tunç Başaran 1938 Ekim doğumluydu ve 29 Ekim'de de Beyazıt Meydanı'nda Cumhuriyet Bayramı kutlamaları vardı. Biz Fatih'te oturuyorduk. Bütün Fatih, Beyazıt, bayramı kutlamak için orada toplanmıştı. Evde de kayınvalidem var, ben tutturdum 'Oğlumu alacağım, bayrama gideceğim' diye. Bana kayınvalidem 'kızım daha çocuk bir aylık olmadı daha dur bakalım' dedi. Ben gideceğim diye tutturdum. Görümcemi aldım ve Beyazıt'a geldim ki, o Beyazıt Şehzade başını geçmiş, Saraçhane'ye kadar kalabalık. Kürsüye çıkan büyüklerimiz, konuşmalar yapılıyor, marşlar çalınıyor? dedi.

GEÇMİŞTE BAYRAM TEBRİKLERİ VARDI

Geçmişte insanların birbirine Cumhuriyet Bayramlarında tebrik kartı yolladığını da hatırlatan Başaran, 'Cumhuriyet Bayramınızı en içten sevgilerimizle kutlarız', 'Nice mutlu bayramlara' gibi değişik değişik sözlerle insanlar birbirine kartlar gönderirdi? diye konuştu.

100 YAŞINDAKİ PAKİZE BAŞARAN 28 GÜNLÜK BEBEĞİMLE CUMHURİYET KUTLAMALARINA GİTTİM
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 100 YAŞINDAKİ PAKİZE BAŞARAN 28 GÜNLÜK BEBEĞİMLE CUMHURİYET KUTLAMALARINA GİTTİM - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement