Kanadalı Astronot Julie Payette: Gökyüzü Sınır Değil - Son Dakika
Güncel

Kanadalı Astronot Julie Payette: Gökyüzü Sınır Değil

Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden ilk Kanadalı astronot Julie Payette, yaptığı uzay görevlerinde yalnızlık ve duygusallığa kapılmadığını belirtti. Kadınların daha duygusal olduğu düşüncesinin kişinin karakteriyle ilgili olduğunu vurgulayan Payette, geleceğin astronotlarına tavsiyeler verdi. Payette, hayallerin peşinden gidilmesi gerektiğini ve gökyüzünün sınır olmadığını söyledi.

28.09.2023 11:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ULUSLARARASI Uzay İstasyonu'na giden ilk Kanadalı astronot olarak tarihe geçen, eski Kanada Genel Valisi Julie Payette (60), iki kez gittiği uzay görevinde yalnızlık ve duygusallığa kapılmadığını söyledi. Kadınların daha duygusal olduğu düşüncesinin aksine, bunun kişinin karakteri ile ilgisi bulunduğunu belirten Payette, geleceğin astronotlarına tavsiyeler verdi. Payette, Ne hayal ediyorsanız, onun peşinden gidin. Ne ilginizi çekiyorsa, o hayalinizi kovalayın. Çünkü gökyüzü sınır değilö dedi.

1999 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'na giden ilk Kanadalı astronot olarak tarihe geçen Julie Payette, Uzay Kaşifleri Derneği'nce (Association of Space Explorers-ASE), 34'üncüsü düzenlenen Planetary Congress'e katılmak üzere Bursa'ya geldi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO), Türkiye'nin uzay ve havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ile Bursa Business School'un ev sahipliğinde, Uludağ'da buluşan, 19 ülkeden 70 astronot ve kozmonottan Julie Payette, DHA mikrofonuna konuştu.

'BAŞVURMAZSANIZ ALINMAZSINIZ'

1992 yılında 5 bin 300 kişi arasından Kanada Uzay Ajansına (CSA) seçilen 4 astronottan biri olan, 2013'te CSA'dan emekli olan ve 2017-2021 yılları arasında Kanada'nın 29'uncu Genel Valisi olarak görev yapan Payette, 1992 yılında başlayan uzay yolculuğunu, Birlikte çalıştığım bütün astronotlar, teknik şeyler çalışıyordu ve ben de mühendisim. Alımlar açıldığında, Kanada Uzay Ajansı'na başvurmuştum. Bir söz vardır, 'Başvurmazsanız alınmazsınız', ben de başvurmuştum. Uzaya eskiden alımlar yapılırken, International Space Station inşa edilirken, medikal doktorlara, mühendislere ve teknik bilgisi olan insanlara bakılıyordu. Biz 5 bin kişi birlikte başvurduk. Elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Teknik bilgimle alındım ve uzay istasyonu kurulmadan önce, alımlar daha çok bu şekilde yapılıyorduö sözleriyle özetledi.

İlk uzay uçuşunu 1999, son uzay uçuşunu ise 2009 yılında gerçekleştiren Julie Payette, Uzayda 2 kere bulundum. Ben 2 çıkışımdan sonra vali oldum. Birinde inşa etmek için çıkmıştım. İkinci uçuşumdan sonra GUHEM'e çok benzeyen bir kuruluşta bilim direktörlüğü yaptımö dedi.

'DÜNYAYI UZAYDAN GÖREBİLDİĞİM İÇİN ÇOK MUTLUYUM'

İki kez gittiği uzay görevinde yalnızlık ve duygusallığa kapılmadığını söyleyen, kadınların daha duygusal olduğu düşüncesinin aksine, bunun kişinin karakteri ile ilgisi bulunduğunu belirten Payette, geleceğin astronotlarına tavsiyeler verdi. Payette, şunları söyledi

Genç erkeklere ya da kadınlara, herkese vereceğim tavsiyeler var. Ne hayal ediyorsanız, onun peşinden gidin. Ne ilginizi çekiyorsa, o hayalinizi kovalayın. Çünkü gökyüzü sınır değil. Cinsiyetten daha çok, bir kişinin karakteriyle alakalı olduğunu düşünüyorum. Ben mühendisim ve bu işe karakter olarak da daha uygun olduğumu düşünüyorum. Duygusallıktan ziyade, oraya gittiğim için, o takımla çalışabildiğim için, dünyayı uzaydan görebildiğim için çok mutluyum.

Türkiye'nin uzay çalışmalarına katılması ve ilk astronotlarını uzaya yollamak için yaptığı hazırlıktan heyecan duyduğunu da söyleyen Kanadalı astronot, Türk insanlarına ve Türk astronotlarına şunu söylemek istiyorum; sizler de bu çalışmalara katıldığınız için çok mutluyum. Türkiye'yi ve Türk astronotları da aramızda bulundurmaktan ve burada olmaktan çok mutlu ve çok heyecanlıyımö ifadelerini kullandı.

Kanadalı Astronot Julie Payette: Gökyüzü Sınır Değil
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kanadalı Astronot Julie Payette: Gökyüzü Sınır Değil - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yeni Konya-Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafiği yoğunluğu
  19:42 Yeni Konya-Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafiği yoğunluğu

  Demirkapı Tüneli'nin hizmete girmesiyle açılan Yeni Konya Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafik yoğunluğu yaşanıyor. Tatilcilerin dönüş yolculuğuna geçmesiyle birlikte Konya ve Anadolu'nun diğer kentlerine dönüşte trafik yoğunluğu oluştu. Beyşehir ilçesi girişi en çok yoğunluğun yaşandığı nokta oldu. Trafik ekipleri önlem ve tedbirlerini artırırken, yoğunluğun yarın da devam etmesi bekleniyor.

 • TEM'de bayram trafiği yoğunluğu böyle görüntülendi
  19:39 TEM'de bayram trafiği yoğunluğu böyle görüntülendi

  Ramazan Bayramı sebebiyle TEM Otoyolu'nda İstanbul istikametinde yoğunluk yaşanıyor. Kazalar ve araç arızaları nedeniyle trafik yer yer durma noktasına geldi. Dron ile havadan çekilen görüntülerde, arıza yapan aracın itildiği anlar da kaydedildi.

 • Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi
  19:36 Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi

  Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi faaliyetleri çerçevesinde bayramlaşma programı düzenlendi. Programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun ve 300'e yakın yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

 • Eflani'de Ağaç Kesimi Sırasında Kaza: Bir Kişi Hayatını Kaybetti
  19:34 Eflani'de Ağaç Kesimi Sırasında Kaza: Bir Kişi Hayatını Kaybetti

  Karabük'ün Eflani ilçesinde, Tabaklar Mahallesi'nde Orhan Ünal adlı bir kişi, kestiği ağacın altında kalarak hayatını kaybetti. Olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi ancak Ünal'a yapılan müdahale sonuç vermedi. Ünal'ın cenazesi Eflani Entegre Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Iğdır'da Gökyüzünde Beliren Esrarengiz Işık Paniğe Neden Oldu
  19:33 Iğdır'da Gökyüzünde Beliren Esrarengiz Işık Paniğe Neden Oldu

  Iğdır'da dün akşam saatlerinde gökyüzünde beliren esrarengiz ışık kısa süreli paniğe neden oldu. Ermenistan tarafında saat 19.30 sıralarında görülen ışık, Iğdır'dan da görüldü. Bazı vatandaşlar ise ışığı uçak düşmesi olarak yorumladı.

 • Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı
  19:33 Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı

  Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında, M.Y. ve M.K. adlı sürücülerin otomobilleri çarpıştı. Kazada 3 kişi yaralandı ve olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, otomobiller çekici yardımıyla kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement