'Kumpas soruşturmasının ardından Aydın Gazeteciler Cemiyeti, basın açıklaması yaptı - Son Dakika
Güncel

'Kumpas soruşturmasının ardından Aydın Gazeteciler Cemiyeti, basın açıklaması yaptı

\'Kumpas soruşturmasının ardından Aydın Gazeteciler Cemiyeti, basın açıklaması yaptı

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener, gerek sosyal medyada gerekse çeşitli basın yayın organlarında 'Aydın Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı ve eşi kumpas suçlaması ile gözaltına alındı" şeklinde çıkan haberlerin ardından basın açıklaması yaptı.

10.10.2020 16:52  Güncelleme: 16:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Aydın Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Semra Şener, gerek sosyal medyada gerekse çeşitli basın yayın organlarında 'Aydın Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı ve eşi kumpas suçlaması ile gözaltına alındı" şeklinde çıkan haberlerin ardından basın açıklaması yaptı. Eşi Ayla Ekin Deniz ile birlikte gözaltına alınan Salih Suat Deniz'in Küresel Gazeteciler Konseyi Aydın İl Temsilcisi olmasının yanında aynı zamanda bölgesel bir televizyon kanalının Aydın Haber Koordinatörü olmasına rağmen aktif görevleri yerine Aydın Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı olarak anılmasından üzüntü duyduğunu, cemiyet olarak da tüzüğe aykırı hareket edenler hakkında gerekli işlemeleri yapacaklarını söyledi.

Konuyla ilgili Aydın Gazeteciler Cemiyeti'nde basın açıklaması yapan AGC Başkanı Semra Şener, son günlerde basın meslek ilkelerine uygun olmayan haber ve paylaşımlar ve yaşanan süreç sebebiyle Aydın Gazeteciler Cemiyeti yönetim, disiplin ve denetleme kurullarının olağanüstü gündemle toplandığını söyledi. Yapılan toplantılar sonucu basın açıklaması yapılaması kararı alındığını ve açıklamayı da kurulların kararı sonucu yaptığını kaydeden Başkan Şener, "Aydın'da yayın yapan tüm gazetelerde, internet haber sitelerinde yer alan 'Gazetemiz/İnternet haber sitemiz basın meslek ilklerine uymaya söz vermiştir' ibaresinin bazı meslektaşlarımızca dikkate alınmadığını üzülerek tespit ettik. Gazetecilik mesleğinin kamu nezdinde saygınlığının güvencesi olan bu ilkelere uygun olarak yayın yapan meslektaşlarımıza öncelikle Aydın Gazeteciler Cemiyeti olarak teşekkür ediyoruz. Fakat bu ilkeleri yok sayan, 'Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde, küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez' ifadesini görmezden gelen mesleki zihniyeti asla kabul etmediğimizi ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti olarak tüzüğümüzün gereğini yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz. Üzülerek şahit olduğumuz bir diğer konu ise şudur. Tüm meslektaşlarımızın da bildiği üzere, habere konu kişinin o anki aktif görevi ne ise kişi onunla anılır ve ifade edilir. Cemiyetimiz Genel Kurulu'nca 2016 yılında kendisine onursal başkanlık sıfatı verilmiş olmasına rağmen bu sıfatı hiçe sayarak, cemiyetimizin bilgisi ve onayı dışında, cemiyetimizin kurucusu olduğu Türkiye Gazeteciler Federasyonunun karşısında kurulmuş bir oluşum olan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Aydın İl Temsilciliği yapan, aynı zamanda bölgesel bir televizyonun Aydın Haber Koordinatörü olan meslektaşımızla ilgili tüm haberlerde, aktif görevleri yerine 'Aydın Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı' olarak yer almasından üyelerimiz ve cemiyetimiz adına son derece üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz" ifadelerini kullandı.

AGC Başkanı Semra Şener, açıklamasının devamında "Bir kamu görevi olan gazetecilik mesleğini halkın gözünde küçük düşürmek, üyemiz olsun olmasın kimsenin uhdesinde değildir. Aydın Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluş amacı; gazeteciliğin, mesleki saygınlığını korumaktır. Bu vesile ile basın meslek ilkelerini bir kez daha hatırlatıyor, ilkelere uymayanlarla ilgili tüzüğümüzden doğan tüm haklarımızı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da kullanacağımızı, kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz" ifadelerine yer verdi. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel 'Kumpas soruşturmasının ardından Aydın Gazeteciler Cemiyeti, basın açıklaması yaptı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mansur Yavaş, Beypazarı'nda Hemşehrileriyle Bayramlaştı
  21:40 Mansur Yavaş, Beypazarı'nda Hemşehrileriyle Bayramlaştı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeniden başkan seçildikten sonra Beypazarı'nı ziyaret ederek hemşehrileriyle bayramlaştı.

 • Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet'i mağlup ederek final serisinde durumu 1-1'e getirdi
  21:36 Eczacıbaşı Dynavit, Fenerbahçe Opet'i mağlup ederek final serisinde durumu 1-1'e getirdi

  Sultanlar Ligi play-off final serisinin ikinci mücadelesinde Eczacıbaşı Dynavit, deplasmanda Fenerbahçe Opet'i 21-25, 22-25, 14-25, 25-14 ve 15-9'luk setlerle 3-2 yenerek final serisinde durumu 1-1'e getirdi.

 • İsrail Savunma Bakanı: Savunma ve saldırı sistemimizi güçlendirdik
  21:34 İsrail Savunma Bakanı: Savunma ve saldırı sistemimizi güçlendirdik

  İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İran'ın beklenen misilleme saldırısına alınan tedbirlere yönelik yaptığı açıklamada, ABD ve batılı ülkelerin İsrail'e savunma ve karşılık verme konusunda 'yeni kabiliyetler' sağladığını belirterek, 'Son günlerde savunma ve saldırı sistemimizi güçlendirdik' dedi. İsrail, İran'ın beklenen misilleme saldırısına hazırlanmaya devam ediyor. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant saldırıya karşı alınan tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamada, ABD ve batılı ülkelerin İsrail'e savunma ve karşılık verme konusunda 'yeni kabiliyetler' sağladığını belirtti. Gallant, 'İran ve işbirlikçilerinin İsrail'e karşı planladıkları saldırıyı yakından takip ediyoruz. Son günlerde hava savunma sistemimizi ve saldırı sistemimizi güçlendirdik' dedi. Gallant, 'İran bir terör devletidir. Dünya şimdi buna her zamankinden daha fazla maruz kalmaktadır. Vatandaşlarımızı bu terörizme karşı korumaya kararlıyız ve buna yanıt vermenin bir yolunu bulacağız' şeklinde konuştu. Gallant, sivillerin İsrail Savunma Kuvvetleri'nin talimatlarına uyması ve İç Cephe Komutanlığı'nın direktifleri doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. - TEL AVİV

 • Adana Demirspor ve Kayserispor Maçında Saha Karıştı
  21:32 Adana Demirspor ve Kayserispor Maçında Saha Karıştı

  Trendyol Süper Lig'in 32. haftasında Adana Demirspor ile Kayserispor arasında oynanan maç sonrasında bir taraftar saha kenarına inerek polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Taraftarların arasında yaşanan tartışma ve küfürlü sloganlar nedeniyle tribünlerde gerginlik yaşandı. Ancak, teknik heyetlerin müdahalesiyle taraftarlar sakinleştirildi.


Advertisement