Mesneviden Pedagojik Telkinler Konulu Konferans - Son Dakika
Güncel

Mesneviden Pedagojik Telkinler Konulu Konferans

Mesneviden Pedagojik Telkinler Konulu Konferans

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan, Şanlıurfa'da 'Mesneviden Pedagojik Telkinler' konulu bir konferans sundu.

09.11.2014 13:04

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen buluşmaya rektör Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'nun yanış ıra rektör yardımcıları, dekanlar, üniversite akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

Ayrıca eğitimcilerin yoğun katılım gösterdiği seminer Doç. Dr. Süleyman Doğan'ın Mevlana'nın çok iyi bir pedagog, Mesnevi'nin ise bir ahlak ve pedagoji kitabı olduğunu vurgulaması ile başladı. Doğan konuşmasında Mesnevi'deki kıssalarda eğitim ve hoşgörü ile ilgili telkinlerin günümüzde de geçerliliğini koruduğunu belirtti. Hz. Mevlana'nın mesnevisinin inceliklerinin anlattığı ve günümüz meselelerinin çözüm noktaları, öğrenme metotlarına uygunluğun anlatıldığı konferans öncesi Rektör Mutlu kısa bir konuşma yaptı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Mesnevi'den Pedagojik Telkinler isimli kitabın yazarı Doç.Dr. Süleyman Doğan konuşmasında 13. Yüzyılın islam bilgini Hz. Mevlana'nın ölümsüz eseri Mesnevi ile asırlardan beri insanlığın aklını ve kalbini aydınlattığını ifade etti. Doç.Dr. Süleyman Doğan günümüze kadar birçok dile çevrilen Mesnevi'nin bir evrensel değerler hazinesi olduğuna vurgu yaptı. Mesnevi ile eğitimin ilişkisine de değinen Doğan; mesnevide hayatın bir olgunlaşma süreci olarak görüldüğünü ve tüm çabaların insanı olgunlaştırma amacı taşıdığını bildirdi. Bu nedenle eğitim asıl gayenin değişim olduğunu belirten Doç.Dr. Süleyman Doğan, bireysel ve toplumsal olarak hayatta kalmanın yolunun değişim ve gelişim olduğunu sözlerine ekledi.

Yaklaşık bir saat süren konferans sonunda üniversite rektörü Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu, Doç.Dr. Süleyman Doğan'a plaket takdim etti.

Osmanbey yerleşkesini gezen Dr. Doğan Rektör Prof.Dr İbrahim Halil Mutlu'dan üniversite hakkında bilgiler aldı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Güncel Mesneviden Pedagojik Telkinler Konulu Konferans - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement