Ölüme meydan okuyarak, kömür çıkarıyorlar (2) - - Son Dakika
Güncel

Ölüme meydan okuyarak, kömür çıkarıyorlar (2) -

Ölüme meydan okuyarak, kömür çıkarıyorlar (2) -

Şırnak'ta Cudi Dağı eteklerinde valilikçe yayımlanan "üretimin yasaklandığı, üretime devam edenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı"na dair genelgeye rağmen faaliyetini sürdüren kömür ocaklarında binlerce kişinin çalıştığı tahmin ediliyor.

09.07.2014 12:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABİDİN YEL - Şırnak'ta Cudi Dağı eteklerinde valilikçe yayımlanan "üretimin yasaklandığı, üretime devam edenler hakkında suç duyurusunda bulunulacağı"na dair genelgeye rağmen faaliyetini sürdüren kömür ocaklarında binlerce kişinin çalıştığı tahmin ediliyor.

Şırnak'ta 1970'li yıllarda kurulan ve 1998 yılında özelleştirilen kömür ocaklarının, valiliğin üretimin yasaklandığına dair genelgesine rağmen faaliyeti sürüyor.

Bugüne kadar birçok insana mezar olmasına rağmen, yoğun işsizlik ve yoksulluk nedeniyle vatandaşların geçimlerini sağlamak için tercih etmek zorunda kaldığı kömür ocakları, kuyu sistemiyle çalışan kara bir deliği andırıyor.

Yuvarlak açılan deliklerden yerin metrelerce altına inen işçiler, ilkel şartlarda ve hiçbir güvenliğin alınmadığı ocaklarda saatlerde çalışıyor.

Yerin altında kalan yüzleri gibi bahtları da kara olan işçiler, ölümü göze alarak yaptıkları işe yoksulluk nedeniyle mecbur olduklarını belirtiyor.

Yerin metrelerce altında çalışan işçiler, güvenli olmamasına rağmen bulundukları yerde sigara da içiyor, piknik tüpüyle çay da demliyor. Bugüne kadar çok sayıda arkadaşlarını kömür ocaklarında kaybeden işçiler, ramazan ayı dolayısıyla iftardan sonra başladıkları işlerini sahura kadar sürdürüyor.

- Servislerle ocaklara gidiyorlar

Şırnak merkez ile İkizce köyü arasında bulunan ve yaklaşık 30'a yakın kaçak kömür ocağın bulunduğu alanda çalışan işçiler evlerinde iftarlarını açar açmaz ailelerinden helallik isteyerek servislerle alana geliyor.

Etrafı branda ile çevrili soyunma odalarında kıyafetlerini değiştiren işçiler, yerin yaklaşık 150 metre altındaki ocaklara inmek için kara delik diye tabir edilen ocakların başına geliyor.

İşçiler bellerine bağladıkları çelik halatlarla yerin altına iniyor. Her bir ocakta yaklaşık 15 ile 20 işçi çalışıyor. Aşağıya inen işçilerin her biri kendi alanlarında çalışma yapıyor. Kimi işçi kazma ile kömür çıkarıyor, kimisi el arabası ile çıkarılan kömürü taşıyor.

- Plastik varillerle kömür yer üstüne çıkarılıyor

El arabası ile ocağın deliğinin bulunduğu alana getirilen kömür, orada bekleyen işçiler tarafından plastik varillere konularak çelik halatlarla yukarıya çıkarılıyor.

Yerin üstünde bekleyen işçiler de gönderilen kömürleri varillerden traktörlere boşaltıyor.

- Sahurlarını ocakta yiyiyorlar

Sahurlarını ocakta yapan işçiler, piknik tüpünde yaptıkları çayı ve evden getirdikleri buz kalıplarıyla hazırladıkları suyu içiyor. Sabah 03.00'e kadar çalışan işçiler, daha sonra yine çelik hatlarla yukarı çıkıyor.

Bir çalışma gününü daha kazasız atlattıkları için dua eden işçiler, saatlerce yerin altına çalışmanın verdiği yorgunlukla evlerinin yolunu tutuyor.

- Göçük olmaması için ince tabakalar kazılmıyor

Bazı ocaklarda aydınlatma elektrikle bazılarında ise lüküs lambalarla sağlanıyor.

Hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı ocaklarda, göçük olmaması için işçiler kendi deneyimlerinden yola çıkarak ince tabaka diye tabir ettikleri alanlarda kazı yapmıyor.

Sosyal güvenceleri olmayan işçiler, günlük 60 ile 70 lira arasında aldıkları ücret karşılığında ölüme meydan okuyarak ekmeklerini kazanmaya çalışıyor.

- 35 yıldır çalışıyor

İşçilerden 50 yaşındaki Ahmet Zeyrek, ramazan ayı nedeniyle saat 21.00'de başladıkları işi 03.00'e kadar sürdürdüklerini, 150 metre yerin derinliğinde çok zor şartlarda çalıştıklarını söyledi.

Yapacak başka işleri olmadığı için çalışmaya mecbur olduklarını kaydeden Zeyrek, ''Can güvenliğimiz ve sigortamız yok, ama ne yapalım başka çaremiz de yok. Çünkü başka bir imkanımız bulunmuyor. Ne toprağımız ne de hayvanımız var. Onun için burada çalışıyoruz'' dedi.

Zeyrek, 35 yıldır ocaklarda çalıştığını, bir ocakta göçük olması durumunda tünellerden diğer ocaklara kaçtıklarını anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ama şuanki şartlarda tehlike arzeden bir durum yok. Kömür ocaklarında meydana gelen ölümlerden dolayı büyük bir üzüntü yaşıyoruz, bir hafta ya da 10 gün işe gelmiyoruz. Ancak sonra tekrar yerin altına inip çalışıyoruz.''

- 15 yaşında başlamış

Abdulkerim Zeyrek ise 15 yaşından itibaren kömür ocaklarda çalışmaya başladığını, yapacak başka bir iş bulamadığı için halen ocaklarda çalışmaya devam ettiğini aktardı.

Ocakta çok sert bir zeminde kazma kürekle çalıştığını, sigortalı ve daha rahat bir işte çalışmak istediğini dile getiren Zeyrek, ancak bunun mümkün olmadığına dikkati çekti.

Günde ortalama 60 lira kazandığını belirten Zeyrek, şöyle konuştu:

''Burası fazla kazandırsa ya da kazandırmazsa da biz burada mecburen çalışmak zorundayız, çünkü yapacak başka işimiz yok. Bu kadar tehlikeye rağmen ailemizi geçindirmek için buradayız. Günde 10-15 traktör kömür çıkartıyoruz.''

Ocaklarda yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığını, başka çalışma alanları olmadığı için ocakların kapatılmasını istemediklerini söyleyen Zeyrek, ''Devlet eğer bu kömür ocaklarını kapatacaksa onun yerine bize bir iş vermesi lazım, yoksa herkes boşta kalır. Boş kalırsa ya hırsız olur ya da dağa çıkar'' ifadelerini kullandı.

- Kentin yüzde 50'sinin geçim kaynağı ocaklar

Süleyman Ürtegin de 22 yıldır ailesinin geçimini sağlamak için ocaklarda çalıştığını, ocaklarda yaşanan ölümlere çok üzüldüklerini, ancak ekmek parası için korkmadıklarını anlattı.

Evlerine ekmek götürmek zorunda olduklarını vurgulayan Ürtegin, ocaklarda kaçak çalıştıklarını, ancak başka bir alternatiflerinin bulunmadığını kaydetti.

''Her ne kadar ailemizi geçindirmek için zorlansak bile biz bu işi yapmak zorundayız. Şırnak'ın yüzde 50'sinin geçim kaynağı bu ocaklar. Çünkü başka geçim kaynağı yok'' diyen Ürtegin, bu işi yapmayı sürdüreceğini bildirdi.

- Kömür ocaklarının kapatılmasını istemiyorlar

Şırnak halkı olarak kömür ocaklarının kapanmasını istemediklerini belirten işçilerden Zeydin Güleş de kömür ocaklarının kapanması durumunda göç etmek zorunda kalacaklarını anlattı.

''Ben de bu ocaklarda çalışmak istemiyorum, eğer bir fabrikamız olsaydı, ben de orada çalışmak isterdim. Bir işyerimiz, bir fabrikamız yok. Tek geçim kaynağımız olan ocakların kapatılmasına karşıyım'' diyen Güleş, canları pahasına ocaklarda çalıştıklarına işaret etti.

Güleş, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Hiç kimse bizim ekmeğimizi elimizden alamaz, biz çalışmaya mecburuz. Çocuklarımıza ekmek götürmek için çalışıyoruz, 30 yıldır biz bu kömür ocaklarında çalışıyoruz. Emek veriyoruz, mücadele ediyoruz. İnşallah bu mücadele sonunda da kazanırız. Çalışmasak ya açlıktan ölürüz ya da buradan göç etmek zorunda kalırız. Eğer bizim de bir alternatifimiz olsaydı, ocaklarda çalışmazdık.''

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ölüme meydan okuyarak, kömür çıkarıyorlar (2) - - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Endonezya'daki Ruan Yanardağı'nda Patlama: 838 Kişi Tahliye Edildi
  09:59 Endonezya'daki Ruan Yanardağı'nda Patlama: 838 Kişi Tahliye Edildi

  Endonezya'nın Kuzey Sulawesi eyaletine bağlı Ruan Yanardağı faaliyete geçti. Yanardağın patlamasının ardından bölgedeki 838 kişi evlerinden tahliye edildi.

 • Afyonkarahisar Hocalar Kaymakamlığından Büyük Erkekler Voleybol Turnuvası Duyurusu
  09:59 Afyonkarahisar Hocalar Kaymakamlığından Büyük Erkekler Voleybol Turnuvası Duyurusu

  Afyonkarahisar Hocalar Kaymakamlığı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan büyük erkekler voleybol turnuvası için başvurular başladı. Başvurular, Hocalar Gençlik Spor İlçe Müdürlüğüne veya E-Devlet üzerinden spor bilgi sistemine girilerek yapılabilir. Son başvuru tarihi 24 Nisan 2024 olarak belirlenmiş olup, en az 6 kişilik bir voleybol takımıyla başvuru yapılması gerekmektedir.

 • Manisa Sarıgöl'de Traktör Yanında Ölü Bulundu
  09:59 Manisa Sarıgöl'de Traktör Yanında Ölü Bulundu

  Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde traktörün yanında hareketsiz yatan bir kişinin öldüğü tespit edildi. İbrahim Deniz adlı şahsın ölüm nedeni belirlenmek üzere çalışma başlatıldı.

 • Bursa'da Yol Verme Kavgası: İki Minibüs Şoförü Yumruklu Sopalı Birbirine Girdi
  09:58 Bursa'da Yol Verme Kavgası: İki Minibüs Şoförü Yumruklu Sopalı Birbirine Girdi

  Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, yol verme tartışması nedeniyle iki minibüs şoförü yol ortasında kavga etti. Kameralara yansıyan olayda, şoförler birbirlerine yumruk ve sopa ile saldırdı. Çevredeki vatandaşlar kavgayı ayırmak zorunda kaldı.

 • ASKF Başkanlığına Yaşar Zımba dördüncü kez seçildi
  09:58 ASKF Başkanlığına Yaşar Zımba dördüncü kez seçildi

  Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) Başkanlığına dördüncü kez Yaşar Zımba getirildi. Erenler Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen olağan genel kurul toplantısında tek listeyle girilen seçimde 472 delegenin oyunu alan Zımba, dördüncü kez güven tazeledi. Zımba, kulüplerin maddi ve manevi destekçisi olmaya devam edeceklerini ve amatör sporun her alanında başarılı olmak için çalışacaklarını belirtti. Genel kurula, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Burak Erken, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Futbol Federasyonu Bölge Müdürü Ferruh Sezgin, kulüp başkanları, yöneticiler ve delegeler katıldı.

 • Türkiye Curling 2. Lig Yükselme Final Maçları Erzurum'da Başladı
  09:58 Türkiye Curling 2. Lig Yükselme Final Maçları Erzurum'da Başladı

  Türkiye Curling Federasyonu'nun 2023-2024 sezonu faaliyet programında yer alan Türkiye Curling 2. Lig Yükselme Final Müsabakaları, Erzurum Yakutiye Curling Salonu'nda başladı. 7 il, 15 kulüp, 16 takım, 7 hakem, 16 antrenör ve yaklaşık 80 sporcu bu müsabakalara katılıyor. Yükselme finalleri sonrasında derece yapan takımlar, Türkiye Curling 2. Lig Müsabakaları'na katılmaya hak kazanacaklar.

 • Erzurum'da 2024 Yılı İl Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi
  09:58 Erzurum'da 2024 Yılı İl Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi

  Erzurum'da Vali Mustafa Çiftçi başkanlığında yapılan 2024 yılı 2. İl Koordinasyon Toplantısı'nda, 626 kamu yatırım projesi için ayrılan bütçe ve gerçekleşme oranı açıklandı.

 • Kayseri'de Kayadan Oyma Müze Çalışmaları Sona Yaklaşıyor
  09:56 Kayseri'de Kayadan Oyma Müze Çalışmaları Sona Yaklaşıyor

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe Müzesi'nde sürdürülen kayadan oyma işlemiyle yapılan çalışmaların sona yaklaştığını açıkladı. Müzenin tamamlanmasıyla birlikte 6 bin yıllık köklü geçmişi olan Kültepe Kaniş-Karum'dan çıkan eserler sergilenecek.

 • Şuhut'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlkokullar arası halı saha turnuvası başladı
  09:55 Şuhut'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlkokullar arası halı saha turnuvası başladı

  Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlkokullar arası halı saha turnuvası başladı. İlk maçta Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulu ve Hallaç Köyü İlkokulu takımları karşılaştı ve Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulu 7-0'lık bir skorla galip geldi.

 • Eskişehir'de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
  09:54 Eskişehir'de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

  Eskişehir'de yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda, bağımlılıkla mücadele konusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi ve alınması gereken tedbirler konuşuldu. Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve diğer yetkililer katıldı.


Advertisement