Tacik Muhalif Liderin Öldürülmesi Davasında Karar - Son Dakika
Güncel

Tacik Muhalif Liderin Öldürülmesi Davasında Karar

Tacik Muhalif Liderin Öldürülmesi Davasında Karar

Fatih'te Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov'u öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Tacikistan uyruklu Sulaymon Qayumov'a, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verildi.

26.02.2016 16:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fatih'te Tacikistanlı muhalif lider Umarali Kuvatov'u öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Tacikistan uyruklu Sulaymon Qayumov'a, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Sulaymon Qayumov ile avukatı katıldı. Duruşmada, Qayumov için bir tercüman da hazır bulunduruldu.

Esasa ilişkin görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ümit Özkan, bir önceki duruşmada verdiği mütalaayı tekrar ettiğini belirterek, sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Duruşmada son savunmasını yapan tutuklu sanık Qayumov, cinayet işlemediğini savunarak, "Allah şahit ben böyle bir şey yapmadım. Aynı grubun mensubuyuz, suçu işleyecek hiçbir nedenim yok" dedi.

Sanık avukatı Fatih Murat Çiçekli ise, savcılığın esas hakkındaki mütalaasını kabul etmediğini belirterek, "Sayın savcımız ülkemizin taraf olduğu Budapeşte ilkelerine uymayarak, yargılama boyunca tartışılan nedenlere dayanmayarak müvekkilimin cezalandırılmasını talep etmiştir" diye konuştu.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Qayumov'un, "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Sanığın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan heyet, bunu indirim gerekçesi sayarak cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

Mahkeme heyeti, sanığın, "suç örgütüne üye olma" suçundan beraatini kararlaştırdı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 5 Mart 2015'te akşam yemeği için Sulaymon Qayumov'un evine giden Umarali Kuvatov'un burada yediği yemekten dolayı zehirlendiği, hastaneye gitmek üzere dışarı çıkan maktulün Qayumov tarafından tabancayla başından vurularak öldürüldüğü belirtildi.

Sanığın, "tasarlayarak kasten öldürme" ve "suç örgütüne üye olma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edilen iddianamede, olayla ilgili 5 kişinin daha arandığı, firari bu kişilerle ilgili soruşturma dosyasının ise ayrıldığı aktarıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tacik Muhalif Liderin Öldürülmesi Davasında Karar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement